Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разгаря ли се студена война между Иран и Саудитска Арабия?

2 коментара
Разгаря ли се студена война между Иран и Саудитска Арабия?

През десетилетията на яростно съперничество Иран и Саудитска Арабия, дори когато подкрепяха противопоставящи се сили в региона на Близкия изток, общо взето спазваха една "червена линия" - не се намесваха директно във въпроси, касаещи сигурността на другата страна. Политиците в Техеран и Рияд осъзнаваха, че подкрепата им съответно за екстремистки групи сред шиитското малцинство в Саудитска Арабия или за сунитското малцинство в Иран би довела до ескалация, за която нито една от двете държави не е готова.
Това негласно споразумение обаче може би се разпада.

Въпреки че не представи твърди доказателства, през последния месец Иран отправи обвинения към Саудитска Арабия за подкрепа на групи, действащи за сваляне на правителството в Техеран или за дестабилизиране на държавата, в частност - за отваряне на нов фронт с кюрдските сепаратисти. Саудитците, от своя страна, твърдят, че Иран е увеличил помощта си за шиитските бунтовници.

И двете страни отхвърлят тези обвинения. Предвид пълния разрив на дипломатическите им отношения от януари, и в един все по-нестабилен регион, не е трудно да си представим, че това напрежение би могло да прерасне в нещо много по-опасно - реципрочна размяна на атаки, извършвани от местни въоръжени групировки. Фактът, че сунитите в Иран и шиитите в Саудитска Арабия са били подлагани на масови арести, като общностите им са били лишавани от възможности за икономическо и политическо развитие, е създал добра почва за възникване на бунтовнически формирования, търсещи чуждестранна подкрепа.

Саудитска Арабия от дълго време обвинява Иран в опити за износ на идеологията на Ислямската революция. Поради това саудитците полагат усилия да попречат на връзките между шиитската си общност и Техеран. Екзекуцията през януари на шейх Нимр ал Нимр, изтъкнат саудитски шиитски духовник, обвинен в "търсене на чуждо вмешателство" и подстрекателство към насилие, бе частично провокирана от желанието да се попречи на шиитските групи да се обърнат за помощ към Иран. Седмици по-късно, Саудитска Арабия проведе осъди 30 шиити, задържани през 2013 г. по обвинение в шпионаж за Иран и провокиране на сектантски разделения.

Миналата седмица министърът на външните работи на Саудитска Арабия Адел ал Джубейр обвини Иран в организирането и извършването на бомбения атентат в кулата "Хобар" през 1996 г. и даването на подслон на висши ръководители на "Ал Каида" през 2003 г., когато те заповядали бомбени нападения срещу жилищни комплекси в Рияд. Представители на Саудитска Арабия изтъкват също засилващите се опасения, че Иран, заедно с "Хизбула ал Хиджаз", саудитска шиитска въоръжена групировка, вербува и обучава сепаратисти.

От своя страна, Иран се оплаква, че Саудитска Арабия се опитва да подкопае страната още от Ислямската революция от 1979 година. Иранците обвиняват Рияд в подкрепа за сепаратистки групи и в частност - на етническите араби в богатата на петрол провинция Хузестан, известни като ахвази. През изминалия месец Саудитска Арабия е засилила активността си. В частност, Техеран обвинява Рияд за извършени от кюрдските сепаратисти операции.

След почти две десетилетия на сравнително рядко нарушавано примирие с иранските власти, това лято въоръженото крило на Демократическата партия на Ирански Кюрдистан е влязло в сблъсъци с Корпуса на гвардейците на Ислямската революция. Иранските сили също са били обстрелвани от групировката Педжак, ирански клон на турската Кюрдска работническа партия /ПКК/. По-рано този месец бунтовници нападнаха от засада автомобила на ирански депутат в кюрдския регион до границата с Ирак.

Високопоставен ирански генерал приписа тези атаки на "терористични групи", подкрепяни от "реакционни страни" - термин, използван често от Иран по отношение на Саудитска Арабия. Мохсен Резаи, бивш главнокомандващ на Корпуса на гвардейците на Ислямската революция и понастоящем член на влиятелния Съвет по целесъобразността, заклейми публично Саудитска Арабия за подкрепата ѝ на сепаратистки "терористични клетки" сред иранските кюрди. Мохсен Резаи посочи, че е осведомен за доказателства, че кюрдските бунтовници са изпълнявали нареждания на Рияд, след като са се срещнали с представители на саудитските власти в Ербил, Иракски Кюрдистан. Консулството на Саудитска Арабия на място отрече обвинениятаe. Демократическа партия на Ирански Кюрдистан също отхвърли твърдението за нейни връзки със саудитските власти, но оповести, че би приветствала бъдещи разговори с Рияд.

Подозренията на Иран, че Саудитска Арабия е свързана с последните събития, бяха подсилени от принц Турки ал Фейсал, бивш началник на саудитското разузнаване, който този месец направи изявления, равносилни на призив за смяна на режима в Иран. На 9 юли Турки ал Фейсал направи обръщение пред ежегодния конгрес на "Муджахидин Халк", дисидентска иранска групировка в изгнание, която Техеран смята за терористична организация. Командващи на Корпуса на гвардейците на Ислямската революция и висши представители на иранските власти единодушно осъдиха изявленията на г-н Турки, като голяма част от тях изтъкнаха, че те доказват, че Рияд спонсорира създаването на нестабилност в Иран напоследък.

Това предостави повече доводи на онези в иранските сили за сигурност, които призовават към по-сериозен военен и политически отговор, било в международен план или чрез вътрешен натиск в Саудитска Арабия. Други крила в ръководството на Иран са твърди привърженици на по-търпелив подход в посока деескалация.

Какво би могло да бъде направено на този етап, за да се предотврати взривяване на напрежението?

Най-малкото, саудитските власти трябва да избягват действия, изглеждащи сякаш те заговорничат за смяна на режима в Техеран. Саудитска Арабия трябва да внимава много как развива каквито и да са връзки с въоръжени кюрдски групи. Иранското ръководство би следвало да се въздържа от провокиране на Саудитска Арабия. За собственото си добро, двете държави трябва да направят повече, за да изпълнят законните искания на малцинствените си групи, които са изложени на все по-голям риск от радикализация. Междувременно Западът трябва да използва съюза си със Саудитска Арабия и новото си отваряне към Иран за предотвратяване на действия, които застрашават регионалната сигурност.

Гражданите на Близкия изток отчаяно търсят ръководители, които предлагат надежда за бъдещите поколения вместо по-голям смут. Саудитска Арабия и Иран биха моли да направят стъпка в тази посока, но първо всяка от тях трябва да положи повече усилия, за да избегне намеса във вътрешната сигурност на другата.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. https://www.youtube.com/watch?v=D0Gs0X8KBhA Джордж Фирдман от Стратфор разяснява на студенти принципите на американската политка. КОй и защо трябва да се мрази. Споменава Иран и СА. Трябвало да се мразят по между си, за да не се обединят срещу САЩ! Казано в прав текст, обяснено като за студенти по политилогия 1-ви курс!

  2. Коментарът е изтрит в 21:14 на 29 юли 2016 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.