Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разговорите за климатичните промени "пред прага" на сделка

3 коментара
Разговорите за климатичните промени "пред прага" на сделка

"Пред прага" на сделка за намаляването на въглеродните емисии са участниците в продължилата две седмици среща на ООН за климатичните промени в Бали, Индонезия, съобщиха световните агенции в петък, след като краят на сесията се проточи, а генералният секретар на ООН Бан Ки-Мун обяви от Източен Тимур, че смята в събота да се върне на острова за разрешаване на спора.

От изтеклите по-рано информации става ясно, че страните-участнички в срещата са от различните страни на прага на бъдещата сделка и не успяват да се разберат за конкретни цифри, които да се запишат като ниво за намаляване на парниковите емисии за богатите страни до 2020 г.

Десетте най-горещи години

1998 г. – 0.52 С

2005 г. – 0.48 С

2003 г. – 0.46 С

2002 г. – 0.46 С

2004 г. - 0.43 С

2006 г. – 0.42 С

2007 г.* - 0.41 С

2001 г. – 0.40 С

1997 г. – 0.36 С

1995 г. – 0.28 С

* По предварителни данни

ЕС настояваше във финалната декларация да бъде включен конкретен ангажимент за намаляване на емисиите от вредни газове в развитите промишлени страни с 25-40% до 2020 г. от нивата, които са имали през 1990 г. САЩ и Канада бяха против това, като нито една от страните не дава признаци, че е готова за компромис.

Домакините от Индонезия се опитват да намерят решение на проблема с компромисен текст, в който не се споменават никакви цифри за 2020, но се съдържа упоменаване на факта, че емисиите от вредни газове трябва да бъдат стабилизирани до края на следващото десетилетие и богатите страни трябва да изиграят важна роля в това отношение, пише Кафене.нет.

"Продължаваме да настояваме за включването на текст с указание за намаляване на емисиите в развитите страни до 2020 г.", каза в петък еврокомисарят по околната среда Ставрос Димас, но вече без да споменава числа.

Все още обаче не е ясно, дали участниците в срещата приемат компромиса, предлаган от домакините. Според информация на Ройтерс изготвен е и проектодокумент, който опитва да сложи край на спора между САЩ и Европейския съюз на последния ден от двуседмичния форум. Според агенцията в документа се запазва амбицията до 2050 г. емисиите да бъдат съкратени наполовина спрямо нивата от 2000 г., като преди това пикът на тези емисиите бъде достигнат в годините между 2017 и 2022.

Разговорите на индонезийския остров имат за цел да бъде изработена "Пътна карта от Бали", която ще доведе в крайна сметка до договор, който да замести Протокола от Киото, който изтича през 2012.

2007 г. седма по жега в историята

Независимо от охлаждащия ефект на тихоокеанското атмосферно явление "Ла Нина", 2007 г. се оказва една от най-горещите в историята от 1850 г. насам, предаде ББС в петък. Според изчисления на учените от Центъра Хадли на Източнобританския университет, представени на срещата на ООН за глобалното затопляне в Бали, настоящата година може да се смята за седмата по ниво на средната температура на Земята.

Така 11 от последните 13 години се сред най-горещите за последния век и половина и ръководителят на отдела за прогнози на Центъра Хадли Вики Поуп отбеляза, че изнесените данни  потвърждават нуждата от незабавни действия срещу глобалното затопляне.

В началото на годината същите учени прогнозираха, че 2007 г. може да стане най-горещата за целия период на наблюдение. "Тогава бе фиксирано слабо течение "Ел Ниньо" и средните температури значително превишаваха нормите", отбеляза Фил Джоунс от центъра. В средата на април обаче се появило явлението Ла Нина и отнело част от топлината.

Ел Ниньо и Ла Нина са две противоположни природни явления, наблюдавани в екваториалната част на Тихия океан.

Ел Ниньо характеризира необичайно топло течение в северо-западното тихоокеанско крайбрежие на Южна Америка, което е с половин градус по-високо от обичайното на повърхността на водата и което според учените влияе сериозно върху изменението на климата.   

Ла Нина пък е обратното явление, при което температурата на повърхността на водата спада също с  половин градус под средното ниво.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. aman
    #4

    Айде на компромиса :)http://www.avaaz.org/en/bali_emergency/

  2. мислител
    #2

    Ако се вярва на Светото писание сам Господ Бог е завещал Земята на човешкия род.И ние всички колективно унищожаваме Майката Природа.На Господ ще му писне от нашите политически,религиозни,етнически и социални бакии.Просто ще дойде за последно да си събере вересиите.И това ще е краят на приказката.

  3. Рони
    #1

    Все още са неизяснени напълно. За сметка на това вината за т.нар. парникови газове е определеноя ясна: - Гринпийс и подобните им екофашисти; - протоколът от Киото;

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.