Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разговорите за Украйна ще са своеобразно предизвикателство за Байдън

3 коментара
Джо Байдън

Президентът на САЩ Джо Байдън заяви тази седмица, че страната му ще поеме по-директна роля в дипломацията, за да отговори на опасенията на Владимир Путин за Украйна и Европа като цяло, в рамките на по-общите усилия да бъде разубеден руският лидер да не издава заповед за дестабилизираща нова инвазия в Украйна.

Всякакви преговори за мирно решаване на заплетените съперничества между Изтока и Запада в Европа обаче ще представляват минно поле за американския президент.

Представители на администрацията на Байдън предполагат, че Съединените щати ще окажат натиск върху Украйна да даде известна автономия на източните райони, които сега се контролират от подкрепяните от Русия сепаратисти, въстанали срещу Киев през 2014 г. Неопределен "специален статут" на тези области беше предвиден в двусмислено мирно споразумение, договорено с европейско посредничество през 2015 г., но то така и не бе изпълнено на практика.

Байдън също така ще трябва да намери деликатно решение на въпроса с желанието на Украйна да се присъедини към НАТО. САЩ и НАТО отхвърлят исканията на Путин да обещаят, че Украйна никога няма да стане член на западния военен съюз.

Високопоставени служители на Държавния департамент обаче казали на Украйна, че е малко вероятно да получи през следващото десетилетие зелена светлина да се присъедини към НАТО, според пожелал анонимност човек, запознат с тези частни разговори.

Предизвикателството за Байдън ще бъде да насърчи Киев да приеме някои от реалностите на терен в Източна Украйна, без да изглежда, че отстъпва пред Путин - схващане, което може да окуражи руския лидер и да предизвика нова поредица осъждания от страна на републиканците, в момент, когато популярността на президента демократ вече спада.

Украйна може да бъде попитана "можете ли да направите някаква крачка напред в тези области", каза Стивън Пайфър, бивш посланик на САЩ в Украйна. Възможно е това да включва мерки като разрешаване на съюзения с Русия регион Донбас да контролира собственото си здравеопазване, полиция и училища, предположи той.

"Не виждам обаче Вашингтон да подтиква украинците да предприемат стъпки, които биха компрометирали техния суверенитет или способността на националното правителство, когато става въпрос за вземане на решения", каза Пайфър.

Байдън предложи американска дипломация по време на двучасов видеоразговор с Путин във вторник. Американският президент лансира идеята САЩ да участват заедно с европейците в преговори не само за уреждане на конфликта в Източна Украйна, но и за преодоляване на по-общите стратегически възражения на Путин срещу разширяването на НАТО и изграждането на военен капацитет все по-близо до границите на Русия.

Украйна, която има дълбоки културни и исторически връзки с Русия, се стреми през последните години към по-тясна интеграция със Запада и членство в НАТО. Алиансът ѝ е обещал членство, но отказва да посочи срокове. Дори преди настоящата криза Украйна беше далеч от присъединяване.

От 2014 г., когато Русия извърши инвазия и анексира Крим, а след това подкрепи въоръжените сепаратисти в източния украински регион Донбас, САЩ и други членове на НАТО обаче помагат на Украйна да укрепи своите отбранителни способности.

Съветникът за националната сигурност Джейк Съливан подчерта на брифинг в Белия дом след разговора на Байдън с Путин, че "съвсем наскоро беше оказана отбранителна помощ на Украйна и това ще продължи".

Прессекретарят на Пентагона Джон Кърби заяви вчера, че най-новите елементи от последния пакет на администрацията за оказване на помощ на Украйна в областта на сигурността на стойност 60 милиона долара ще пристигнат там тази седмица и се състоят главно от ръчни огнестрелни оръжия и боеприпаси.

Разговорът между Байдън и Путин бе проведен в момент, когато напрежението нарасна заради заплахата руските въоръжени сили да навлязат отново в Украйна. Путин отрича подобни намерения и обвинява НАТО, че засилването на позициите на алианса в бившите съветски републики заплашва Русия.

Според доклади на американското разузнаване от миналата седмица Русия е придвижила 70 000 военнослужещи към границите на Украйна и се готви за евентуална инвазия в началото на следващата година.

Ако Русия наистина нахлуе, тя ще си навлече най-строгите досега санкции от страна на САЩ, даде да се разбере администрацията на Байдън.

Преди и след видеоконференцията с Путин Байдън разговаря с лидерите на Великобритания, Франция, Германия и Италия. Франция и Германия поеха водеща роля в посредническите усилия при сключването на мирното споразумение между Украйна и подкрепяните от Русия бунтовници през 2015 г. в рамките на т. нар. "нормандски формат".

"Надяваме се, че до петък ще можем да кажем, да ви съобщим, че провеждаме срещи на по-високо ниво", каза Байдън в сряда. "Не само с нас, но и с поне четири от основните ни съюзници в НАТО и с Русия".

На срещите ще бъдат обсъдени "бъдещето на загрижеността на Русия по отношение на НАТО като цяло и дали бихме могли да постигнем някакви договорености във връзка с понижаването на температурата" в източната част на Украйна, заяви Байдън.

Попитан за евентуалната необходимост Украйна да направи компромиси, Съливан каза пред репортери във вторник, че "украинците излязоха с конструктивни идеи за това как да се придвижи дипломацията напред. Ние насърчаваме това."

Съгласно споразумението от 2015 г. Украйна се съгласи да промени своята конституция, за да се съобрази с особеностите на двете сепаратистки републики в Донбас и да узакони техния "специален статут". Някои анализатори заявиха, че неясните формулировки в сделката и някои противоречащи си изисквания правят разпоредбите ѝ на практика неприложими.

Украйна е готова да участва в разговори за определяне на "специалния статут", включително възможни промени, които да отчитат културните и езиковите различия на източния регион Донбас, в който делът на рускоговорящите е по-висок, каза човек, запознат с разговорите между Украйна и Съединените щати.

Украйна обаче ще отхвърли всяка промяна, която дава на областта право на вето върху националната политика, добави той.

Александър Вършбоу, бивш посланик на САЩ в Москва, заяви, че съживяването на преговорите с участието на дипломати от Франция, Германия, Русия и Украйна може да бъде стъпка напред, особено ако Съединените щати се включат пряко.

В интервю преди видеоконференцията на Байдън и Путин Вършбоу каза, че друг вариант би бил успоредно с тези преговори да се възстанови американско-руският канал за преговори, използван по време на администрацията на президента Барак Обама.

"Това трябва да бъде в много голяма степен в синхрон с украинците, а не зад гърба им, или да ги принуждава да приемат неприятни компромиси", заяви той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. anton nikolov
    #3

    По пътя на Чембърлейн и поредния провал.Изисква се завидна доза глупост ,за да водиш диалог с престъпен диктатор,угаждайки на прищевките му без да размахваш тоягата.

  2. Г. Димитров
    #2

    "Разговори" по принцип са огрмно предизвикаелство за сенил.ни.ка

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.