Разгром над Черна гора, но слаби шансове за ЮАР 2010

Българският национален отбор по футбол успя да победи с 4:1 Черна гора в драматичен мач. Въпреки това страната ни остана с минимални шансове за класиране на световното първенство в ЮАР през 2010 г, след като Ейре по-късно в събота вечерта победи Кипър с 2:1 като гост.

Първото полувреме на националния стадион „Васил Левски”  започна с лек натиск на българите, но в деветата минута нападателят на италианския Фиорентина Стеван Юветич откри за гостите след красив гол от границата на наказателното поле.

Слабите защити и на двата отбора направиха мача двуостър.

Ударите към двете врати се редуваха един след друг, като тези в нашето поле бяха значително по-опасни и само блестящите прояви на най-добрия ни играч за полувремето вратаря Димитър Иванков предотвратиха ново попадение на черногорци.

За България пропуски направиха Стилян Петров, Чавдар Янков, Кирил Котев, Димитър Бербатов, Станислав Манолев и Димитър Рангелов.

За наше щастие, в дадената от съдията една минута продължение, след пас на Бербатов, ветеранът Радостин Кишишев успя да вкара първия за кариерата си в българския национален отбор гол и да изравни резултата.

Попадението на Кишишев оказа добро психологично въздействие на националите ни и през второто полувреме те излязоха на терена напълно преобразени.

Първите минути започнаха със силен натиск на трикольорите и в 49 минута, след отличен пробив на Бербатов от ляво и точен пас, влезлият на полувремето на мястото на Котев Димитър Телкийски изведе нашите напред в резултата.

В 66-ата минута гол на Бербатов бе отменен поради засада. Три минути по-късно в игра влезе и звездата на гостите - нападателят на съперника на ЦСКА в Лига Европа Рома – Мирко Вучинич. Малко след това негов удар бе спасен от блестящия в този мач Иванков.

В 84-ата минута Бербатов напредна сам и бе съборен в наказателното поле, за което финландският рефер отсъди дузпа. Димитър Бербатов сам застана зад топката и хладнокръвно отбеляза за 3:1. Това бе първият негов гол за националния ни отбор след преминаването му в Манчестер Юнайтед.

Пет минути по-късно Бербатов ознаменува прекрасната си игра в съботната вечер с нов голов пас, този път към влязлата на мястото на Рангелов резерва Валери Домовчийски, който отбеляза за 4:1.

Така, въпреки разгромната си победа над Черна гора, България остава на 5 точки от втория в групата Ейре и с минимални шансове за класиране.

Водач в нашата група е  Италия със 7 мача и 17 точки. Ирландия има с мач повече и е точка назад. Ние сме трети със седем срещи и 11 точки, след нас остават Кипър, Черна гора и Грузия.

Следващият двубой на българите е в сряда, когато ще гостуват в Торино на Скуадра Адзура.