Общата стойност на административната тежест за бизнеса надхвърля 103 млн. лв., но план за промени в законодателството ще облекчават регулациите с една четвърт или около 26 млн. лв., заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков в четвъртък по времен а дискусия за по-добро и ефективно регулиране. Акцентът ѝ бе върху мерките за намаляване на излишните законови задължения и такси за бизнеса.
„От общо около 360 закона и кодекси 128 имат отношение към казуса как да се намали административната тежест. 33 закона и подзаконовата база към тях, които въвеждат единствено национални изисквания към бизнеса, вече са прегледани”, съобщи Трайков. „Общата стойност на административните разходи, произтичащи от това законодателство, е над 161 млн. лв. Предложените мерки ще доведат до намаляването ѝ с 20% до 2012 г. В момента се прави преглед на още 20 нормативни акта, като очакванията ни са за допълнително намаляване на административната тежест с още 15 на сто”, обобщи той.
Най-скъпи излизат за бизнеса задълженията по Закона на здравето – 23.4 млн. лв. По министерства най-голямата административна тежест е концентрирана в Министерството на здравеопазването (39 процента от общата сума), следва земеделското ведомство (26 на сто) и МВР (20 процента).
Основните нормативни промени трябва да доведат до по-широко използване на електронното подаване на сведения. Администрацията ще събира данни служебно от други държавни органи, вместо те да бъдат изисквани от бизнеса. Ще бъдат премахнати някои излишни задължения за информиране. Ще се намали честотата за подаване на данни, ще се опрости терминологията и сложността на нормативните разпоредби.
“Добрата регулаторна рамка е сред основните фактори за успеха на всеки бизнес, а оттам – и за растежа и стабилността на икономиката”, подчерта министър Трайков. “Облекчаването на административната тежест и административните режими са решаващи за подобряване на бизнессредата и за реалната подкрепа за фирмите. Разполагаме с достатъчно механизми, с които да спестим на компаниите пари - от такси и от време за административно обслужване. В този случай печеливши са и двете страни – и бизнесът, и администрацията”, каза Трайков.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
4 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Цяла година проспа . Тежестта не е 106 а много по голяма, защото тук не вклюват разходите за самите администрации.
Трябва да се помисли да се намалят банковите комисиони за вноски по бюджетни сметки на каса във филиал на обслужваща съответната бюджетна организяция банка. Неможе за такса 10 лв. да се плащат 2,5-3 лв банкови комисиони. Представете си колко пари се плащат за банкови комисиони по преводи - осигуровки, данъци, различни видове държавни такси - неможе една фирма с почти никаква дейност да плаща по 25-30 лв на месец за банкови комисиони за да се преведат парите по бюджета ..... нонсенс отвсякъде
Кой болен мозък е измислил да плащаш 50 лв., за да ти приемат финансовия отчет в Агенцията по вписванията?!? Ами това е абсолютен нонсенс - аз отдавна си мисля, че например статистиката трябва да плаща, за да получава данни от фирмите, а чиновникът измисли още една такса...
Защо се изисква актуално състояние за фирмите регистрирани в Агенцията по вписванията,като във всяка организация може да се влезе в интернет и да се получи сведението по Булстат.Това което излиза не се различава от това което дават в агенцията.Само има печат и се плаща такса.