Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разходите на домакинствата през юли надвишиха приходите

16 коментара

За първи път тази година през юли домакинските бюджети официално излязоха на минус и разходите превишиха, макар и с малко, приходите. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ) за доходите, разходите и потреблението на домакинствата за юли, публикувани в петък.

Така през месеца средното българско домакинство, което се състои от около двама души и половина, е имало 640.77 лв. доход или по 254.51 лв. на човек. Година по-рано – през юли 2006 г. средният доход е бил 508.95 лв. или на човек – 203.64 лв. За година средният доход на семейство се е повишил със132 лв.

През юли разходите на домакинствата са стигнали 644.70 лв., или са надхвърлили доходите с 4 лв. За същия месец на миналата година разходите са били 489.32 лв., което е позволило домакинствата да имат „излишък” от близо 19 лв. Статистиката не обяснява откъде се е получил дефицитът в семейните бюджети, но юли тази година е месецът с рязък скок в цените на основните храни, което е дебалансирало парите на домакинствата.

Делът за храна в общите разходи продължава да се снижава, но все още е висок в сравнение с високоразвитите страни от ЕС. През юли т. г. за храна са били отделяни 36.7% от всички харчове, а година по-рано – 39.2%. В старите членки на ЕС делът за храна в разходите на домакинствата е под 25%. В абсолютни суми домакинствата са дали повече пари за храна отпреди една година, но справката на НСИ за средната консумация на основни хранителни стоки през месеца и сравнението със същия месец на миналата година показва, че има известно намаление на средното потребление на някои храни. Така българинът е свил консумацията на хляб – от 9.6 през юли миналата година на 9.0 кг на човек през този юли, на прясно мляко – от 1.8 на 1.7 л., на яйца – от 11 на 10 броя, на зеленчуци – от 10.3 на 9.1 кг. Свито е и потреблението на картофи и захар. Същевременно се е запазило количеството на потребяваното месо, кисело мляко, зрял фасул. Повишила се е консумацията на пресни плодове.

Основният източник на доход в България остава работната заплата, следвана от пенсията. През юли тази година съществено се е повишил делът на доходите от продажба на имущество спрямо същия месец на миналата година. Ако преди година тези доходи са бил 0.5% от всички, то тази година делът им е скочил 7 пъти - до 3.4%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 17
    #17

    През юли т. г. за храна са били отделяни 36.7% от всички харчове, а година по-рано – 39.2%.---17 - чета и не вярвам на ушите си...От друга страна започваме да се позападнячваме - като турнем теглените кредити - нещата си идват на мястото... 17

  2. 17
    #16

    "Повишила се е консумацията на пресни плодове."17

  3. The Wise man
    #15

    В КРАЙНА СМЕТКА ДОХОДИТЕ СЕ УВЕЛИЧАВАТ С НЯКАКВИ СИ 5-10% , А РАЗХОДИТЕ С ПО-ВЕЧЕ ОТ 30%...!СПОРЕД ОФИЦИАЛНАТА СТАТИСТИКА , НА КОЙТО НИКОЙ НОРМАЛЕН ЧОВЕК НЕ ВЯРВА МОЖЕ ДА НИ ДОКАЖАТ , ЧЕ ИМАМЕ ДЕФЛАЦИЯ , САМО ЧЕ КОЙ ИМ ВЯРВА???

  4. 17
    #14

    Доход2006-юли 508.952007-юли 640.77 т.е. 25.9% увеличение...17заб. тук мисля не се включват към дохода кредитите, а доста хора се възползваха (съвсем разумно!, според мен) от тази възможност...заб.2 - честно казано - опирам се на статистиката, но винаги имам 1-2-3 на ум!!!

  5. генерал от ДС
    #13

    казах!

  6. Батко
    #12

    Не е лошо проверяващите да надзърнат в сметките на БТК и поделенията й, за да видят какви заплати получават хората /най-нископлатените от тях/ там. Да видят дали някои нямат незаконни доходи, плащат ли си данъците върху тях, кой и как определя заплатите, какви са тарифите за нощен и извънреден труд,какви имоти са декларирали шефовете на фирмите, спазват ли се договорите със собствениците и прочее. Има работа и за прокуратурата. Освен ако не се окаже, че това е опасна игра и че всички са в корупционната схема. което е 100% сигурно.

  7. 17
    #11

    17 ne e taka. pak barkash otnositelnata miarka s absolutnata. Parwo uwelichenieto moje i da e 25%, no towa e absolutna stojnost. Sapostawimo s razhodite na jiwot dali e 25%? Tuk se wkluchwa ne samo inflaciata ako se seshtash. Wtoro kreditite ne sa dohod. Nali se izplashtat i oswen ako ne goworish za kredit sas 101% wazwrashtaemost goworish gluposti.

  8. Татко
    #10

    Абе бате, прочети първо кого проверява Сметната палата, пък после пиши простотии...

  9. .
    #9

    не се интересува от доходи, разходи и дали ще има с какво да нахрани децата. Партията с всички сили и средства се стреми да нормализира колкото е възможно повече граждани и вече е постигнала пълен успех със Стефан д-р Чолаков и значителен напредък с нумер 17 и още няколко отличници. Въпросът, другари, е какво да правим с останалите българи, които не щат да се нормализират?

  10. 17
    #8

    кудуче, големи глупости си надраскал...Ти май нямаш коефицент, а?17

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.