Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разходите на домакинствата растат по-бързо от доходите

2 коментара
Разходите на домакинствата растат по-бързо от доходите

Разходите на българските домакинства се увеличават по-бързо от доходите, става ясно от данните на Националния статистически институт (НСИ).

Общият доход средно на човек от домакинство през второто тримесечие на 2019 г. е 1 547 лв. и спрямо същия период на 2018 г. се повишава с 4.9%. Общият разход на човек за същите три месеца е 1 402 лв. и се увеличава с 5.3% на годишна база.

Най-голям дял в дохода има работната заплата (57.8%), следвана от доходите от пенсии (27.6%) и от самостоятелна заетост (6.2%).

По отношение на разходите българинът харчи най-много за храна (31.4%), следвани от разходите за жилище (15.5%), данъци и социални осигуровки (14.2%) и разходите за транспорт и съобщения (11.7%).

През тримесечието от април до юни 2019 г. има промяна в потреблението на основни храни на човек от домакинство в сравнение със същия период на 2018 г.

Увеличение се отчита в консумацията на месо - от 8.6 на 8.9 кг, и яйца - от 39 на 40 броя. По-съществено намалява потреблението на: хляб и тестени изделия - от 21.3 на 20.4 кг, зеленчуци - от 19 на 18 кг, кисело мляко - от 7.9 на 7.5 кг, и плодове - от 8.9 на 8.5 килограма. Без промяна остава потреблението на месни произведения, сирене, зрял фасул и захар.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #2
    Отговор на коментар #1

    Повечето аграрни продукти и сега са внос. Мисля, че изнасяхме сериозни количества житни култури. Технологиите обаче са еднакви. Производителите и в България са едри. Арендоват се площи от типа на стотици хиляди декари. Дребните производители не са фактор на пазара. При това положение прекупвачите не ми се струват нищо друго освен заблуда. Би било интересно да се сравни себестойността, производителността на труда и транспортните разходи. Между другото производителността на труда в българския аграрен сектор не би трябвало да е много различна от европейската. По мои лични наблюдения. Проблема е другаде. Имате много сериозна работа и не бива да отлагате повече.

  2. анита хегерланд
    #1

    Разходите за храна могат да се намалят, ако се внесат ударно онези продукти, които оказват ценови натиск на пазара. Селяните-производители не са забогатели, но има мафия прекупвачи, които прекарват продукцията през няколко ръце. Сигурно има начин това да се контролира?! Някои големи вериги си осигуряват собствен транспорт и собствена складова база, като така намаляват разходите...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.