Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разказът “Вида“ не затруднил седмокласниците, дори им вдигнал успеха

5 коментара
Разказът “Вида“ не затруднил седмокласниците, дори им вдигнал успеха

Разказът “Вида“ от Иван Джуренов, който се падна на седмокласниците на изпитите за гимназиите и предизвика широка полемика, не е затруднил децата. Това сочат резултатите от външното оценяване след седми клас, което тази година за първи път беше обединено с модул за кандидатстване в профилираните паралелки.

Зам.-министърът на образованието Милка Коджабашиева съобщи в сряда, че на първия модул, който се състои от тестови задачи, учениците са изкарали средно 4.25, докато на втория модул, в който е преразказът, средният успех е 4.72.

Доста висок процент от явилите се на изпита обаче не са работили по втория модул. 40% от седмокласниците са решавали само теста и не са писали преразказ, за да повишат шансовете си за по-добра оценка, която би им осигурила място в профилираните гимназии.

Въпреки това обаче при отличен успех на първия модул дете, което не е писало по втория има възможност да се класира за елитна паралелка. По български език от общо 59 493 явили се 35 565 са избрали да участват във втория модул, а по математика престрашилите се да решават задачи от втория модул са още по-малко – 22 732. По математика на първата част от изпита средният успех е добър 4.16, а във втората – 4.36.

Коджабашиева коментира, че като цяло резултатите от националното външно оценяване на учениците след седми клас тази година показват устойчивост по математика и по-добър резултат по български език и литература. Според нея високият резултат по български език е радостен предвид критиките, че децата са неграмотни.

Въпреки по-високият резултат по български език, шестиците по математика са повече. На изпита по математика има 192 отлични оценки, а по български – 72.

Коджабашиева съобщи, че за следващата година след седми клас ще остане същата изпитна форма, но в следващите години с промяната в Закона за училищното образование ще има промени.

"Все пак писането на текст и решаването на задачи не може да отпадне, защото трябва да се оценят и тези компетенции. Тепърва ще се уточни дали по литература ще се прави преразказ или друг текст", каза Коджабашиева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Даниел Вълчев
    #6

    Май даскалите,които според някои от вас не заслужавали и сегашните си мизерни заплати.

  2. Дядо
    #4

    зубрачите:))) Сума ти и майки се оплакаха от преразказа - "световно" неизвестен автор, архаични думи и т.н.Така се прави модерно образование! Да печелят способните, а не нагаждачите! Точно от такива хора има нужда България днес!!!А колкото до писаното от Даниел Вълчев - господине, оценката, а от там и заплатата на всеки един учител трябва да е функция по потвърждаването или разнобоя между неговата оценка и тази от "външния" изпит. Колкото по близко са неговите оценки до независимите, толкова той повече си разбира от занаята. ПОКЛОН пред такива народни светилници!!!

  3. Ха-ха
    #3

    или има манипулация ... ЕВРОСТАТ ще ни каже!!!ХАХА

  4. гудю
    #2

    Пишман разбирачи, мърморковци, нечетящи хора, побързаха да обявят текста за архаичен, автора за неивестен и прочие.Много хубав си беше разказът, нищо архаично нямаше в него. Щом дори почти нечетящите сегашни деца са справиха с него, значи е бил подбран правилно.

  5. Yankee
    #1

    Нещо от Станислав Лем или Айзък Азимов или дори от Любен Дилов (баща, не тъпунгера син), които са гении, а мъчите хората с архаични битовизми отпреди 100 години. Децата които не са израстнали в щоплУко, Пазарджик и родителите не са им проЗти селяни няма да разберат написаното. Но сомисията не избира Айзък Азимов щото не го е чела, много и е труден, най добре си карат с 50-те съчинения на местните автори заучени преди 50 години. На това тука му казват Класика.Що поне нещо от Яна Язова не прочетокте бе селтаци мръсни, египтолози!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.