Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разкол в руското правителство или смяна на курса?

32 коментара
Разкол в руското правителство или смяна на курса?
Двама видни руски чиновници излязоха едновременно с критика срещу агресивния външнополитически курс на Кремъл в сряда. По думите на министъра на икономиката и вицепремиер Алексей Кудрин и ръководителя на руската компания РАО "Единни енергийни системи" Анатолий Чубайс, излишните конфликти на международната арена заплашват страната с отлив на инвестиции. Според чуждите медии има две версии за подобен прецедент. Едната е, че в правителството на Путин в навечерието на изборите за президент има разкол. Второто предположение, че по този начин кандидатът за президент Дмитрий Медведев с помощта на съмишленици показва готовността си да се помири със Запада.

Руските официални лица изключително рядко изразяват недоволство от политическия курс публично, сочи британският вестник "Файненшъл таймс". Анатолий Чубайс обаче не се притесни да заяви доста конкретно: "Ние трябва да си зададем въпроса колко струва на Русия конфликтната ѝ външна политика?". Алексей Кудрин, на свой ред, предупреди: "В близко време трябва да бъдат уточнени външнополитическите ориентири, които ще осигурят стабилни инвестиции".

Факт е, че Русия под управлението на Владимир Путин започна да се държи доста по-войнствено, отколкото преди. Стратегическите бомбардировачи възобновиха патрулирането, разгоря се дипломатически конфликт с Великобритания. И макар Дмитрий Медведев да е по-приятелски настроен към Запада, не е ясно дали идването му на власт ще предизвика видими промени в курса и ще се съгласи ли той с доводите на чиновниците-либерали, заключва изданието.

Борбата за власт е в основата на изявленията на Кудрин и Чубайс, смята вестник "Индипендънт" от друга страна. Само малко повече от месец преди президентските избори тайната битка сред управляващия елит придоби открит характер и прозвучалите думи свидетелстват за "разкол в правителството на Путин", твърди всекидневникът.

В момента Запада и Русия се разминават по такива въпроси като Косово, разполагането на американската противоракетна система в Европа и съдбата на Британския съвет. Въпреки това, не е прието да се осъжда настоящия курс на страната и публичната критика е изключително рядко явление. Единственото възможно обяснение на случилото се е борбата за власт и контрол над финансовите ресурси след Путин, пише вестникът.

Остава неясно обаче наистина ли агресивността на Русия плаши инвеститорите. Чуждите компании се оплакват от бюрокрацията и корупцията, но мнозина са готови заради добрите печалби да поемат риска да осъществяват бизнеса си в страната. Следователно конфликтите на международната арена далеч не са главният проблем на икономиката. "За да се привлекат истински големите инвеститори, трябва да се промени не само външната политика, а и да се подсигури вътрешната, с цел съдилищата да станат по-независими и по-малко хора да взимат подкупи", цитира изданието думите на руския политолог Леонид Радзиховски.

Германският вестник "Ди Пресе" предлага друга версия. Ами ако Кудрин и Чубайс са действали под диктовката на бъдещия президент Дмитрий Медведев? Изглежда и двамата политици са сред най-близкото обкръжение на приемника на Путин и затова предизвестяват смяната на курса в руската външна политика.

Не бива да се изключва възможността самият Медведев да е инициатор на атаката, в желанието си да проучи реакциите на своите противници, сочи "Ди Пресе", макар да не изключва вероятността цялата тази история да е поредната политико-пропагандистка инсценировка, призвана да събуди в Запада надежди по отношение на новия шеф на Кремъл.

Не са подминати и предупрежденията, които отправят Кудрин и Чубайс. Руската икономика в близките години може да се окаже беззащитна пред кризата. Според френския седмичник "Ле`з Еко" двамата са изразили задоволство, че Русия е останала "остров на стабилността", независимо от кризисните явления в западните пазари, но са помолили да не се изпада в еуфория от това.

По думите на Чубайс, ако се хвърли поглед на основните икономически показатели изглежда "можем да се отпуснем", но едно от главните преимущества на руската икономика - положителният търговски баланс – след 2-3 години ще бъде сведено до нула заради застоя на нефтения отрасъл и резкия ръст на вноса. "Ние изобщо не сме готови за по-сложна икономическа и финансова ситуация", предупреди ръководителят на РАО "Единни енергийни системи".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Зоолог
    #38

    Интересно.Чубайс със сигурност не е склонен към спонтанни и импулсивни словоизлияния...

  2. Карина
    #37

    малко инокомислие, тоя номер ни е доста добре познат.

  3. future
    #36

    Tova Newsweek go predskaza predi 2 meseca!

  4. Така е,
    #35

    Както и да коментира неспирния супервъзход на американската икономика, особено в момента!

  5. актуален въпрос
    #34

    независимост от Русия?

  6. наблюдател
    #33

    вижте това:http://www.novayagazeta.ru/data/2008/06/00.html

  7. Истината
    #32

    Западът непознава руската действителност и вярва в собствените си заблуди. В същност Русия е демокрация и тези изказвания са проява на плурализъм. As simple as that!

  8. bg
    #31

    iska da udari s jadreni orujia svobodna i demokrati4na Sauditska Arabia,razshirjava varshavskia dogovor kum Holandia,Anglia,USA,Kanada,oglavjava koalicia na jelaeshtite da sejat mir i demokracia v Iraq,Afganistan,Indonezia,Kolumbia,Izrael,4ili,Nigeria,Puerto Riko.Usileno raboti za nezavisimost na Baskia,Korsika,Kurdistan,Severna Irlandia,Wells.Izprashta hiljadi nabludateli v Zap.Evropa na izborite,i tezi nabludateli govorat ruski na visok glas i mestnite germanci,francuzi,angli4ani trebva da govorat ruski ako iskat da komunikirat s nabludatelite.Kakvo losho ima v tova?

  9. Първолаче
    #30

    Много точно го каза само дето пропусна Балканите и го каза в бъдещо време а не в настояще и обърка Русия със САЩ.

  10. Първолаче
    #29

    Всеки си има своя истина на която вярва сляпо или кьораво. Но има една абсолютна истина която не зависи от това кой какво разбира от понятието истина. Някои батковци-студенти тука си мислят че в Русия все още има опашки за капачки за 3 литрови буркани и че опашката за мавзолея е още по-голяма и от тях. Бих послушал мнението на някой токущо се е върнал а не тези дето са били за последен път там на пионерски лагер. Особенно ако този някой разбира малко от икономика, бизнес и финанси а не само от политика,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.