Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разколът в управляващата коалиция в Сърбия

0 коментара

Разколът е факт : Председателството на Демократичната опозиция на Сърбия /ДОС/ не прие ултиматума на Демократическата партия на Сърбия /ДПС/ за връщането на Драган Маршичанин на поста председател на сръбския парламент.

Сега вече партията на югославския президент Воислав Кощуница няма друг избор освен да прекъсне и последните си връзки с 17-те партии, които, обединени под шапката на ДОС, преди повече от година извършиха демократичния преврат в Сърбия.

От формална и правна гледна точка ДОС все още съществува като коалиция, но с друга политическа тежест. ДПС е важна политическа сила и разделянето ѝ с довчерашните партньори създава нова реалност на политическата сцена.

Управляващата коалиция, сега като съюз на 17 партии, остава със значително редуцирано мнозинство в сръбския парламент - със 131 мандата, което означава, че ще бъде необходима твърда партийна и парламентарна дисциплина, за да могат да се гласуват останалите реформистки закони, както и текущите законодателни въпроси, като например републиканския бюджет за следващата година.

ДПС пък от своя страна тепърва трябва да определи статута си - дали ще бъде повече наблюдател или активна опозиция. Дали може, в ролята на евентуална опозиция, да си позволи да се съюзи с истинските опозиционни сили в сръбската Скупщина - с партиите, които до вчера бяха власт и които се обвиняват във всички беди, сполетели сегашна Сърбия след година изолация.

Партията на Кощуница трябва също така да обясни на избирателите си истинските причини за разделянето, а последователите си да убеди, че тези причини не са тактически - заради заемането на позиция в очакване на нови избори - а стратегически, т. е. програмни.

Очебиен е, между другото, фактът, че всички 17 партии останаха обединени на една страна, докато на другата остана ДПС - сама, което не е без политическа тежест и цена.

Сред останалите в ДОС все още има такива, които вярват, че не всички мостове за компромис са разрушени и които твърдят, че държавните причини трябва да бъдат по-силни от партийните. ДПС продължава да се смята за номинален член на коалицията, с чиито останали членове не се разбира. Но добрите желания са едно, а политическата реалност и последиците - нещо съвсем различно.

Тази криза със сигурност ще бъде решена един ден на нови избори, но те не са най-доброто решение, а и в този момент не са вероятни. Ето как изниква въпросът за смисъла на кризата.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.