Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разкрити тайни от раждането на Вселената взеха Нобел за физика

Канадец и двама швейцарци получават наградата за принос към разбирането за мястото на Земята в космоса

2 коментара
Отличените физици

Нобеловата награда за физика тази година се връчва за принос към нашето разбиране на еволюцията на Вселената и за мястото на Земята в космоса, съобщиха от комитета по наградите във  вторник. Половината от паричната стойност на приза в размер на 9 млн. шведски крони отива за родения в Канада проф. Джеймс Пийбълс, който работи в американския университет Принстън. Останалата половина се поделя между швейцарците Мишел Майор, който преподава в университета в Женева, и колегата му Дидие Кело, работещ и в британския университет Кеймбридж.

Пийбълс е отличен за теоретичните му изследвания в областта на физичната космология, включващи първичен нуклеосинтез, тъмната материя и тъмната енергия. Заслугите на Майор и Кело са в откритието на първата екзопланета, въртяща се около звезда от слънчев тип.

Откритията на Пийбълс са отворили широка врата за редица научни изследвания и са положили основата на трансформацията на космологията през последните 50 години от спекулации до наука, посочват от Нобеловия комитет. Моделът за Големия взрив описва Вселената от момента на зараждането ѝ преди 14 млрд. години през разширяването и охлаждането ѝ до днешни дни на базата на теории и изчисления., които довеждат до разкриването на нови физични процеси.

Резултатите от изследванията на Пийбълс сочат, че едва 5 процента от съдържанието на Вселената като звезди, платени, включително хората,  е познато. Останалото е непозната тъмна материя и тъмна енергия, чието проучване е предизвикателство за модерните физици.

Майор и Кело през октомври 1995 г. обявяват първото откритие на платена извън нашата слънчева система – екзопланета, обикаляща звезда от слънчев тип в нашата галактика Млечния път.  Екзоплатената е наречена 51 Pegasi b и представлява "газова топка, сравнима с най-големия газов гигант в Слънчевата система - Юпитер". Името ѝ, прието от Международния астрономически съюз през 2015 г., е Димидиум ("половин", от латински) като препратка към това, че масата ѝ е поне наполовина от тази на Юпитер.

Откритието им предизвиква революция в астрономията, а оттогава насам са открити над 4000 екзопланети.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #2

    Животът е зароден там, където няма пространство и време !

  2. bgp
    #1

    Който има интерес може да гледа по ТВ The WORLD поредицата филми за произхода и еволюцията на живота , на проф.Brian Cox .

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.