Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Различия по миграционната политика заплашват коалицията в Германия

Меркел се противопоставя на "всеобхватния план“ на баварския си съюзник и вътрешен министър

5 коментара
Хорст Зеехофер и Ангела Меркел

Германската канцлерка Ангела Меркел се опитва да намери компромис по мигрантската политика с баварските си партньори за избягване на криза в управляващата коалиция само три месеца след идването на власт на правителството, предаде Ройтерс.

На карта е поставена собствената ѝ власт и вероятно и бъдещето на съюза ѝ с баварските консерватори и социалдемократите в момент, когато разделенията в Европа достигат върхова точка заради кораба с африкански мигранти, който Италия и Малта отказаха да приемат.

Конфронтацията с министъра на вътрешните работи Хорст Зеехофер и неговия баварски Християнсоциален съюз (ХСС) е заради неговия "всеобхватен план за миграцията" - документ, в който той иска да покаже на избирателите нова твърда линия преди трудните избори в Бавария през октомври.

Снощното тричасово "кризисно заседание" на ръководствата на двете партии, които имат обща парламентарна група, е завършило малко преди полунощ без намиране на решение, съобщи многотиражният в. "Билд", цитиран от Асошиейтед прес.

Освен това, в разрез с обичайната практика, парламентарните групи на ХСС и Християндемократическия съюз (ХДС) на Меркел тази сутрин заседаваха отделно, а вътрешнополитическата обстановка в ХДС е "изключително сложна", посочва ДПА.

Колебанията на Меркел


Меркел няма желание да предложи едностранни мерки, защото се опасява, че такъв ход ще подкопае солидарността в ЕС по въпроса.

 

Според източници, на които се позовава Ройтерс, депутати от ХДС са се съгласили да подкрепят компромисно предложение на Меркел, но не е ясно дали това задълбочава кризата или е стъпка към възможно договаряне.

 

Меркел се противопоставя на тази част от плана, която позволява на германските власти да отказват на мигранти на границата на ФРГ, ако те вече са регистрирани в други южноевропейски държави от ЕС.

 

Такъв ход би бил пълен обрат на нейната политика на отворени врати от 2015 г. насам, която вече е с ограничен мащаб. Меркел изтъква, че ако Германия постъпи така, същото ще направят и другите държави в общността, затова общоевропейско решение е най-добрият подход. Канцлерката предлага мигрантите, получили отказ във ФРГ, да бъдат връщани на границата ѝ.

 

Меркел се опитва да печели време до срещата на върха на ЕС на 28 и 29 юни, където ще се договорят двустранни и тристранни споразумения с отделните държави, в които мигрантите са получили първа регистрация, но от които те заминават за Германия.

 

Днес партията на Меркел разпространи изявление, че вероятно решението по въпроса е близо и подкрепи компромисно предложение - хората, на които е било отказано убежище във ФРГ, да бъдат връщани, ако се опитат отново да преминат границата. Надеждите за компромис обаче изглежда се изпаряват.

 

Позицията на ХСС

 

Министър Зеехофер е заявил на заседанието на неговата партия, че е готов да скъса с Меркел по политиката за даване на убежище и да продължи с реформите самостоятелно, предаде ДПА.

 

Зеехофер казал, че няма да чака усилията на Меркел за нови правила за убежището на европейско ниво, ако скоро не бъде постигнато споразумение как да се подходи към кандидатите за убежище на германските граници.

 

Зеехофер иска да даде на полицията на германските граници правомощие да отпраща кандидатите за убежище, които вече са регистрирани другаде в Европа.

 

Като вътрешен министър той има власт да пристъпи към отхвърляне на кандидатите за убежище на границата без одобрението на Меркел или на правителството, макар че канцлерката може да го отстрани от поста.

 

В "пряката компетентност на вътрешния министър" е да позволи на германските власти да започнат да отхвърлят незаконни мигранти на границата, заяви лидерът на парламентарната група на Християнсоциалния съюз (ХСС) Александър Добринт, намеквайки, че подобен план може да бъде осъществен без одобрението на канцлерката Ангела Меркел, предаде ДПА.


Премиерът на Бавария Маркус Зьодер от ХСС не беше доволен от предложенията за компромис. "Повече не можем да вземаме половинчати мерки, когато става дума за имиграцията", каза той.

 

Не "ос на желаещите", а ЕС като общност трябва да охранява границите си

 

Меркел отхвърли и предложението на австрийския канцлер Себастиан Курц защитата на границите на Европейския съюз от нелегални мигранти да се извършва от "ос на желаещите" с участието на Германия, Австрия и Италия, предаде ДПА.

 

"Необходими са много такива форми на сътрудничество, не само тази, ако искаме да намерим единодушно европейско решение за нелегалната миграция", заяви днес Меркел.

 

Курц, който е сред най-големите критици на решението на Меркел да отвори през 2015 г. границите на Германия за стотици хиляди кандидати за убежище, направи това предложение в сряда на среща в Берлин с вътрешния министър Хорст Зеехофер. След срещата Курц каза, че двамата със Зеехофер са се съгласили, че е необходимо укрепване на Фронтекс, европейската агенция за охрана на границите на ЕС.

 

Предвид границата си с Австрия през 2015 г. Бавария пое голяма част от наплива на мигранти, отбеляза ДПА.

 

Меркел подчерта, че подходът към въпроса за миграцията е "решаващ тест" за бъдещето на кохезията в Европа.

 

Незабавната реакция на Меркел е израз на нейното опасение, че едностранно решение относно границата на Германия би подкопало солидарността в ЕС и би създало проблеми в Австрия, която ще трябва да поеме отговорността за повечето от мигрантите, на които е отказано убежище, отбелязва ДПА. Вместо това германският канцлер желае да бъде разработен общоевропейски план на срещата на върха на ЕС по-късно този месец.

 

Преди два дни Себастиан Курц се срещна и с Ангела Меркел, след което декларира, че няма да се меси във вътрешните работи на Германия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stefan
    #5

    В Германия толкова ли няма политици, че тази изперкала лелка още я държат начело на държавата?Реално тя е единствената пречка пред края на мигрантската криза и спирането на мигрантският поток.Смешно е толкова добре развит и също въоръжен континент като Европа да има проблеми с мижави африкански и азиатски нелегали!

  2. Nikola Nikolov
    #4

    С риск някои бързаци да ме упрекнат в дефицит на демократично мислене , отново високо изказвам мнението си - Меркел направи лоши грешки , в защита на миграционната си политика!!! Грешки , които се отразиха и отразяват крайно неблагоприятно във взаимоотношенията между всички страни-членки !!!Според мен , не беше извършено необходимото , за да се посочат и приемат истински нуждаещите се от закрила бежанци !!! Вместо това се допуснаха , и продължават да се допускат , тълпи от всякакви мигранти , включително

  3. анита хегерланд
    #3

    Жестокостта им се сломи?!

  4. Стефанов
    #2

    Западните европейски държави вече са препълнени с милиони мургави ислямски мигранти и заселници, които отдавна се плодят като зайци, там, стимулирани от социалната им система

  5. Boris Kamov
    #1

    Каквото и решение да вземат, вече е късно! Злото е сторено и връщане на зад няма. Европа се напълни с примитивни имигранти, повечето мюсюлмани и те ще се плодят там като дървеници...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.