Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Различията между Германия и Франция за дълговата криза остават

Меркел остава против засилена роля на ЕЦБ и срещу идеята за еврооблигации

2 коментара

Германия и Франция отново публично демонстрираха в сряда дълбоките си различия за начините за противопоставяне на дълговата криза в еврозоната, погълнала вече големи страни като Италия и Испания и довела до смяна на правителствата в Рим и Атина.

В реч пред Бундестага, долната камара на германския парламент, канцлерът Ангела Меркел отхвърли критиките срещу Европейската централна банка (ЕЦБ) за това, че не е направила по-решителни стъпки за овладяване на дълговата криза в еврозоната.

"Европейският валутен съюз е базиран - и това бе предварително условие за създаването на съюза - на централна банка, която носи отговорност единствено за паричната политика. Това е нейно задължение. Тя се занимава с това. И всички ние трябва много да внимаваме с критиките срещу Европейската централна банка", заяви Меркел.


"Аз съм твърдо убедена, че мандатът на ЕЦБ не може, абсолютно не може да бъде променян", добави тя.

Малко преди германският канцлер да започне речта си, френският финансов министър Франсоа Бароан изрази точно противоположното мнение за ролята на ЕЦБ, като на конференция в Париж каза, че нейна отговорност е да поддържа активността в еврозоната.


"Най-добрият начин да се избегне разпространението на заразата в страни като Испания и Италия от френска гледна точка е интервенция, възможност за интервенция или обявяване на интервенция от страна на кредитор от последна инстанция, какъвто би могла да бъде ЕЦБ", заяви Бароан.

Той посочи пазарните интервенции на Федералния резерв на САЩ, Швейцарската централна банка и Банк ъф Ингланд като модел за ЕЦБ.

Ангела Меркел обаче заяви, че е невъзможно да се сравнява ролята на ЕЦБ, която води монетарната политика на 17 страни, с ролята на националните централни банки.

Германският канцлер разкритикува и Европейската комисия за предложенията ѝ за съвместни емисии облигации на 17-те страни страни от еврозоната, определяйки идеята като "изключително неуместна".

Притисната от липсата на време и спешната необходимост от антикризисен план, който да внуши доверие на пазарите, в сряда ЕК представи проучване за подобни дългови книжа. Някои водещи европейски политици, като например премиера на Лксембург и председател на еврогрупата Жан-Клод Юнкер подкрепят идеята за еврооблигации. Берлин обаче категорично я отхвърля като възможност в близко бъдеще, опасявайки се, че тя ще доведе до поскъпване на кредитирането за самата Германия и намаляване на стимулите за другите страни в еврозоната да въведат ред в собствените си бюджети.


В речта си Меркел посочи многократните нарушения на Пакта за стабилност и растеж през десетгодишното съществуване на еврото, които са унищожили вярата на пазарите във възможностите и желанието на еврозоната да вземе мерки срещу нарушителите на бюджетните правила.


"Ето защо смятам за изключително неуместно, че ЕК днес предлага различни опции за еврооблигации. Посланието, което едни такива еврооблигации ще отправят, е, че структурните дефекти на валутния съюз биха могли да се компенсират с обединяване на дълговете. Точно това няма да проработи", заяви Меркел пред Бундестага.


В речта си тя повтори, че още ги няма условията за изплащането на следващия транш от помощта за Гърция.


"За да се случи това (...) ни е необходим не само подписът на гръцкия премиер, но и на партиите, приели да подкрепят правителството. В противен случай няма да бъде отпуснат шестият транш", подчерта канцлерът.


Тя призова гръцката консервативна партия да се ангажира с реформите, за да гарантира изплащането на жизненоважния заем за Атина, посочвайки, че съпротивата ѝ поражда още по-голямо съжаление, тъй като идва от собственото ѝ политическо семейство.


Лидерът на консервативната партия Нова демокрация Антонис Самарас вчера отново отказа да подпише обещание за предложените бюджетни съкращения, както настояват международните кредитори на Гърция.


В сряда обаче стана ясно, че той е изпратил писмо на Европейския съюз и Международния валутен фонд, в което посочва, че подкрепя условията в споразумението, постигнато от лидерите на еврозоната на 26 октомври, предаде Ройтерс. Засега обаче не е ясно дали писмото ще задоволи изискванията на ЕС и МВФ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    Ако беше Дянков, щеше да подпише и догодина да се откаже от подписа - какво толкова. Самарас трябва да черпи опит от него.

  2. Анонимен
    #1

    Каква е разликата между рисункиге на ББ и разни "ценни книжа"?Докога ще ни управляват пълни идиоти?Просто всяка дърхава трябва да започне да произвежда оптимално и ефективно!Каква е тая идиотщина в БГ да се продават немски салами,испански картофи или американски пилета?Абсолютни престъпници!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.