Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разликата между CV-то и биографията

84 коментара
Разликата между CV-то и биографията

Поради отварянето на България към цивилизования свят и нуждата от презентация на вече откритите към западния свят български граждани, в страната се появи и нова форма за описания на житeйските постижения  – CV-то или Curriculum vitae.

Разликата между старата българска форма “биография” и новото за българите CV и досега не е в достатъчна степен анализирана и като че ли не се обръща внимание на разликите между западна “цивилизационна” форма на представяне и българската.

Mediapool намери някои разлики между CV-то на държавния глава Георги Първанов и неговата биография, публикувани на сайта на президентството, които дават някаква емпирична представа за различията между двата формата.

В самото начало, при обичайното представяне на имената, разлики няма. И в CV-то, и в биографията на Георги Първанов се съобщават двете му имена, датата на раждане, националността и семейния му статус. По същия начин се съобщава и за образователния ценз и завършеното средно образование.

Разликите започват да се появяват в графите “Научна кариера” в биографията и огледалната рубрика, но вече представена като “Професионална кариера” (“Professional Career”) в CV- то. От тях англоговорящите биха научили, че “професионалната кариера”  на Георги Първанов е започнала с постъпването му в Института по история на БКП като изследовател. Англоговорящите са осведомени и за основните интереси (Main interest) на неговата личност вероятно през този период, а именно - Българският национален въпрос и ранната история на социалната демокрация в България (“the Bulgarian national issue and the early history of social democracy in Bulgaria”).

В биографията обаче хората, които разчитат единствено на българския език и на тази форма, няма как да научат за тези интереси на президента, а разбират само за датата на неговото постъпване в Института. За сметка на това те пък научават, че той е бил директор на Центъра за исторически и политологически изследвания към Висшия съвет на БСП от 1992 до 1996 година, което сигурно поради самата форма на CV-то е спестено в английската версия.

В графата “политическа кариера” английският формат на животоописание на Георги Първанов залага на продължителността на изпълняваното действие. Още в самото начало се съобщава, че той е член на БСП от... 1981 година (тоест осем години преди падането на комунизма и девет години преди Българската комунистическа партия да се е прекръстила на социалистическа).

Англоговорящите, които се опитват да разучат дали според българското законодателство президентът може едновременно да е и член на партия и държавен глава, няма как да получат тази информация и вероятно се остава с впечатлението, че членството все още не е прекратено.

В биографията на български съвсем исторически коректно периодът на партийно членство в БСП е точно определен от 1981 до 2001 година, когато г-н Първанов спечели изборите. Интересно е, че нито в биографията, нито в CV-то се споменава за членство в БКП. Тук по всяка вероятност особеностите и на двата формата се засичат.

CV-то обаче се оказва много по-добра форма на описание на житейски постижения що се отнася до публицистичната дейност. В биографията такава графа няма, за разлика от Curriculum vitae, в което, доколкото е позволила скромността са описани различните публикации, написани от президента Първанов.

Публикациите са представени като: “десетки статии, монографии и книги включително: “Димитър Благоев и българския национален проблем 1879 – 1917”, “Преди и след 10-ти”, "От Бузлуджа до театър “Корона”. Един опит за нов прочит на страници от социалдемократическия период на БСП" и "Българската социалдемокрация и македонският въпрос в края на XIX век до 1918 г."

Линкове – англ. www.president.bg/en/p_bio.php

Бълг, - www.president.bg/p_bio.php

Professional Career:
Joined the Institute of History of the Bulgarian Communist Party as researcher: 1981
Main interest: the Bulgarian national issue and the early history of social democracy in Bulgaria
Senior Research Associate: 1989

Political career:
Member of the Bulgarian Socialist Party since 1981
Deputy Chairman of the BSP Supreme Council: 1994
Chairman of the BSP Supreme Council: 1996
Re-elected Chairman of the BSP Supreme Council: 2000 Member of Parliament: 1994-2001
Chairman of the Parliamentary Group for Friendship with Greece and member of the Parliamentary Committee on Radio and Television: 1994-1997
Chairman of the Parliamentary Group of the Democratic Left and the Parliamentary Group of Coalition for Bulgaria: 1997-2001Elected President of the Republic of Bulgaria: November 2001
Took office: 22 January 2002

Publications:
Dozens of scientific articles, monographs and books, including: Dimitar Blagoev and the Bulgarian National Problem 1879-1917 /1988/, From Bouzloudja to the Corona Theatre. An Attempt at a New Reading of Pages from the BSP's Social Democratic Period/1995/, The Bulgarian Social Democracy and the Macedonian Issue at the End of the 19th Century up to 1918 /1997/, Before and after the 10th /2001/.

Име: ГЕОРГИ ПЪРВАНОВ
Дата на раждане: 28 юни 1957 г.
Място на раждане: с. Сирищник, Пернишка област
Националност: Българин
Семейно положение: Женен, с двама сина

Образование и квалификация:
Докторска дисертация по история. Защитава през 1988 г. Исторически факултет на СУ “Св. Кл. Охридски”. Завършва през 1981 г. Математическа гимназия - Перник. Завършва през 1975 година

Научна кариера:
През 1981 г. постъпва на работа в Института по история на БКП като научен сътрудник. От 1989 година е старши научен сътрудник. През периода 1992 - 1996 е директор на Центъра за исторически и политологически изследвания към ВС на БСП.

Политическа кариера:
Член е на БСП от 1981 до 2001 г. На 41-ия конгрес на БСП (3-6 юни 1994 г.) е избран за заместник-председател на ВС на БСП. На 42-ия извънреден конгрес на БСП (21-23 декември 1996 г.) е избран за председател на ВС на БСП. На 43-ия (1 и 2 май 1998г.) и на 44-ия конгрес на БСП (6 и 7 май 2000г.) е преизбран за председател на ВС на БСП. Народен представител в 37-ото (1994-1997 г.), 38-ото (1997-2001 г.) и 39-ото Народно събрание. Председател на парламентарната група за дружба с Гърция и член на парламентарната Комисия по радио и телевизия (1994-1997 г.), председател на Парламентарната група на Демократичната левица (1997-2001 г.) и на Парламентарната група на Коалиция за България в 39-ото Народно събрание. Избран за президент на Република България на изборите през ноември 2001 г. Встъпва в длъжност на 22 януари 2002 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

84 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. KGB
    #87

    Komsomoltche.

  2. Apropos
    #86

    ...

  3. Епохально
    #85

    Вот какие вещи

  4. советский друг
    #84

    ?

  5. Много загрижен
    #83

    Всички го очакват. Човекът е със силно разклатено здраве.

  6. ЧИчКО
    #82

    Видя ли сега? Костов е кандидатствал за БКП, а Гоце изобщо не е членувал в нея! Гиди парият презрян и роб на труда!

  7. CVto na Gotze
    #81

    S tova CV v normalna durzhava Gotze ne mozhe da stane dori i shofior ili snabditel v posolstvo, a pri nas stana president.

  8. Boris
    #80

    ... e tova za lipsata na razgranichenie mezhdu BKP i BSP -- drugoto prosto ne razbiram zashto e izpisano!?!

  9. ЧИчКО
    #79

    Има го в сайта на Министерство на финансите.

  10. спец
    #78

    !!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.