Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разликата в доходите между София и най-изостаналите области е над 4 пъти

Пандемията беляза икономическото развитие на регионите у нас през 2020 г.

4 коментара
Разликата в доходите между София и най-изостаналите области е над 4 пъти

Пандемията беляза икономическото развитие на регионите в България през 2020 г. Ковид-кризита засегна както икономическите, така и социалните показатели на областите в страната.

Спадът в икономическата активност ще се види в макро данните на областно ниво – за произведена продукция, добавена стойност, инвестиции и заетост.  В социалната среда неизбежно ще се отчете промяна в здравеопазването, което е на първа линия срещу коронавируса, както и в демографията - най-вече заради по-високата смъртност, но и поради връщането на българи от чужбина и ръста на регистрациите по настоящ адрес в малките населени места. В сферите на образованието и културата също могат да се очакват промени, поради напълно различната среда за работа през 2020 г.

Това показва проучването на Института за пазарна икономика  - "Регионални профили: показатели и развитие", което се прави за девета поредна година. Тази година изданието разкрива социално-икономическото състояние на областите у нас в навечерието на пандемията. Изследването се основава на 64 индикатора, които оценяват икономическата и социалната среда в 28-те области в страната.

Доходи

България навлезе в годината на Covid-19 с много добри икономически показатели. Стабилен растеж в рамките на 3-4% в периода 2015-2019 г. доведе до рекордна заетост в почти всички области и устойчив ръст на заплатите.

Брутната добавена стойност в най-големите области в страната - София, Пловдив и Варна, отчете ръст от близо 10% (данни за 2018 г.). В навечерието на пандемията, процесите на трансформация на родната икономика бяха водени от промяната в индустрията ориентирана към по-високата добавена стойност и от ръста в дигиталната сфера в големите икономически центрове.

Брутната добавена стойност на човек от населението варира от близо 29 000 лв. в София до под 7000 лв. в Силистра, Сливен и Видин. Разликата между столицата и областите в дъното е четири пъти, а вътре в страната (без столицата) може да достигне до над два пъти.

Профилът на областните икономики е различен. София е доминирана от услугите, които носят 89% от добавената стойност. Туристическият профил на Варна и Бургас също води до сериозен превес на услугите – по 71% в добавената стойност на водещите морски области.

Най-силно индустриалните области в страната, като дял на индустрията в добавената стойност, са Стара Загора, Враца, София и Габрово. Последните се обуславят от големите енергийни компании в Стара Загора и Враца, индустрията в широката периферия на столицата и традиционния промишлен профил на Габрово.

                          Брутна добавена стойност на човек от населението по области през 2018 г.

Инвестиции

Инвестиционната активност остава концентрирана във водещите икономически центрове – над 70% от преките чуждестранни инвестиции с натрупване и над 60% от разходите за придобиване на дълготрайни материални активи в нефинансовите предприятия са в София, Пловдив, Варна и Бургас.

Макар и по-малки по мащаб областите София, Габрово и Стара Загора стоят добре по отношение на преките чуждестранни инвестиции.

Въпреки големите различия през последните години се наблюдава силна динамика в т. нар. вторични центрове. Индустриални инвестиции в области като Шумен и Търговище на североизток или Кърджали и Хасково на юг, както и навлизането на дигитални компании в области като Русе и Велико Търново повишиха инвестиционната активност извън големите центрове.

Работа

Коефициентът на безработица (15+ години) в България е под 5% през 2019 г. Безработицата по области обаче варира от 2-3% в София, Пловдив и Варна до около 20% във Видин и Монтана.

Във всички области в страната безработицата нарасна през 2020 г., в резултат на пандемията и наложените ограничения.

Възстановяването на стопанската активност и на изгубените работни места е едно от големите предизвикателства пред регионите през настоящата година. Областите, които имат повече квалифицирани кадри ще бъдат в по-добра позиция да се върнат към траекторията на растеж отпреди пандемията и да се ориентират към по-високата добавена стойност.

Изследването на влиянието на пандемията върху пазара на труда показва, че динамиката на безработицата през 2020 г. следва отблизо въвеждането и отхлабването на ограничителни мерки в България, като и пролетният, и есенният "локдаун" са последвани от рязко увеличаване на новите регистрации в бюрата по труда.

Първият пик засяга най-тежко общините, за които е ключов зимният и спа туризъм, като чувствителна динамика има и в по-силните местни икономики.

Единствено в Кърджали ръстът на безработните във втория "локдаун" е по-висок, отколкото в първия.

Коефициентът на безработица към декември 2020 г. в повечето общини се различава от отчетения през декември 2019 г. с до 2 процентни пункта.

Образование

В сферата на образованието продължават да се наблюдават интересни тенденции. Въпреки ефектът на пандемията и временното преминаване на учениците в дистанционна форма на обучение, общите тенденции и регионални различия се запазват.

Областите София и Смолян продължават да имат най-добри показатели на държавните зрелостни изпити по български език и литература – средно 4.63 и 4.53 през 2020 г. След тях се нареждат Варна, Пловдив, Габрово и Велико Търново.

На дъното, с оценки под границата от 4 са Шумен, Кърджали, Силистра и Търговище. В 12 области делът на оценките под "среден" 3 е над 10% от всички явили се ученици.

Здравеопазване

Пандемията изведе на преден план сферата на здравеопазването. Показатели като брой на болничните легла и достъп до лекари се превърнаха в най-важните за качеството на живот по места.

Регионалните различия са видими през достъпа на населението до лекари-специалисти. Докато в някои области - Плевен, София, Пловдив и Варна, се падат по под 400 души на един лекар-специалист, то в други - Кърджали, Ямбол и Добрич, са около 700 души на един лекар-специалист (данни за 2018 г.).

Броят на болничните легла също варира от над 9 легла на хиляда души в Плевен до около 3 легла на хиляда души в Добрич, Шумен и Велико Търново.

                                     Достъп на населението до лекари-специалисти по области през 2018 г. 

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. марин
    #4

    по малките населени места хората на държавна служба работят на работното си място по 2-3 часа на ден, а в останалото време си копат градината!! ако влезете в някое учреждение ще го забележите. !..!Та не за стотинки, а за добро плащане работят! събира им се на месец към 40-50 часа!,.!. И на минималната заплата 650 лева да са това им дава 13-16 лева на час.В София малцина имат толкова!..! при заплата 1200 се работи поне 6 часа на ден 6х5х4 =1200 часа месечно излиза че взимат по 10 лева на час, а си нямат и градинка!

  2. mediaman
    #3

    Това отдавна не е новина! Само че истината е, че в София хората работят и доста повече. Има цели градове, в които не можеш да намериш работеща аптека, сервиз и строителен магазин в събота и неделя. А през седмицата работното време е 6 часа.

  3. Realpolitik
    #2
    Отговор на коментар #1

    Това са пълни глупости. Хората в малките населени места работят за жълти стотинки, защото друга, по-добре платена работа няма, а защо няма? Поглеждали ли сте инфраструктурата на Б-я - един магистрален пръстен нямаме готов, съсипан железопътен транспорт, но за сметка на това три лъча на софийското метро имаме. Как да инвестира някой в място, до което няма елементарен сухопътен достъп? Отделно столицата привлича и малкото останали читави кадри, които могат да направят нещо на родното си място, привлича

  4. QMTIKVA
    #1

    Така е защото по малките населени места хората не желаят да работят за стотинки, които няма да им стигнат и за 1/3 от месеца. След като няма хора по тези места, няма възвръщаемост на инвестициите и те стават безсмислени там. Малките градове са в един омагьосан кръг и ще останат в него, докато не се намери поне едно поколение там, желаещо да живее по-мизерно, за сметка на бъдешите, пред които биха се разкрили нови възможности. Нелепо е при минимална заплата от 630лв, да има работодатели в малки общини, които не могат да посрещнат такъв разход и карат работниците си да мизерстват с 400-450 лв на месец.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.