Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разликата в заплатите на жените и мъжете у нас се e свила до 18%

2 коментара
Сн. Pixabay

За двадесет години разликата в заплатите между мъжете и жените в България е намаляла, но въпреки това остава средно 18 процента в полза на по-високо възнаграждение за силния пол. Най-съществена е пропастта з заплащането във финансовия сектор, здравеопазването, ИКТ сектора, преработващата промишленост и в сферата на културата, спорта и развлеченията, където жените получават с над 30% по-малко от мъжете. Такива са част от изводите в ново изследване на Института за пазарна икономика, обявено в навечерието на Международния празник на жената 8 март.

Преброяването на населението от 2021 г. показа, че 2.9 млн. от общо 5.6 млн. души над 15-годишна възраст полагат или предлагат труд. Делът на мъжете е значително по-висок – 57.1%, докато този на жените е 48,8 на сто.

Въпреки че по-малка част от жените са икономически активни, делът на заетите от тях е по-висок, а на безработните - по-нисък. През 2021 г. делът на заетите жени в работната сила е 90.7% (спрямо 89.5% при мъжете), а безработните – 9.3% (спрямо 10.5% мъжете).

Най-висок е делът на жените между 45 и 64-годишна възраст – 49.7%. При най-ниската (15-24 г.) и при най-високата възрастова група (65+ години.) участието на жените е значително по-ниско.

"Това означава, че делът на жените на пазара на труда е съсредоточен в най-активната възраст на трудовия живот, а участието им в работната сила започва по-късно и завършва по-рано спрямо това на мъжете", посочват авторите на анализа.

Данните по региони сочат, че в София е най-висок процентът на жените (60 на сто), които участват в работната сила (спрямо 68% при мъжете), а най-нисък е в област Кърджали (36% участие на жените и 43% - на мъжете). Областите с най-малка разлика в дела на работната сила между двата пола са Благоевград, Кюстендил и Перник (под 6 пр.п. разлика), а с най-висока – Добрич, Търговище и Шумен (с по 11 пр.п. разлика).

"Сравнително голяма част от жените не участват в работната сила в някои райони, където е висок делът на етническото, селското и сравнително по-ниско образованото население", обобщава Адриан Николов и допълва, че "разликите при участието на мъжете и жените на трудовия пазар намаляват с нарастване на степента на образование".

Източник: EU-SILC, изчисления на ИПИ

Изборът на професия е силно повлиян от традиционните роли на пола. Затова най-голям брой жени са наети в образованието, здравеопазването и социалните дейности (над 80%), с други думи в сектори, свързани с работата с хора. На другия полюс - с под 20% наети жени, са традиционно доминираните от мъжете сектори, като строителството и добивната промишленост.

"Данните показват, че в секторите, в които е необходим личен контакт и работа с хора, са заети предимно жени, а в тези, в които се изисква основно физическа сила, преобладават мъжете", коментира Зорница Славова, старши икономист в ИПИ.

През 2021 г. средната брутна годишна заплата на дамите е 16 900 лв., а при мъжете - 20 500 лева.

"През последното десетилетие се наблюдава стабилен и постоянен ръст на заплатите и при двата пола, а разликата намалява. Докато през 2000 г. възнаграждението на жените е с близо 25% по-ниско от това на мъжете, през 2021 г. разликата е под 18 на сто", посочва авторът на изследването.

То установява, че докато при жените децата в семейството водят до "загуба" на заетост, при мъжете е точно обратното – те са фактор, който увеличава коефициента на заетост, независимо от образованието.

"Очевидното обяснение за противоположния ефект на децата е в разпределението на ролите в семейството, тъй като жените по-често избират да се грижат за децата и домакинството без да търсят формална заетост, а обратно - мъжете се нуждаят от работни места, за да могат да издържат домакинството. Разбира се, има и друго обяснение, а именно, че работещите мъже по-лесно намират партньор, с когото да създадат семейство и деца", коментират от ИПИ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kosta
    #2

    Глупости от безполезни НПО-та За една и съща позиция заплатите са едни и същи

  2. мила
    #1

    За една и съща работа ли става въпрос, с едно и също образование? Не вярвам.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.