Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Размирици в Либия, Йемен и Иран, продължават демонстрациите в Бахрейн

0 коментара
Размирици в Либия, Йемен и Иран, продължават демонстрациите в Бахрейн

Напрежението в Либия, Йемен и Иран ескалира във вторник и се стигна до сблъсъци между протестиращите срещу режимите в тези страни и силите за сигурност и поддръжниците на властта. През последните дни до насилие се стигна и в Бахрейн, където загинаха двама души.

След като мащабни протести доведоха до оттегляне на управляващите в Тунис и Египет, протестната вълна достигна и режима на Муамар Кадафи, управлявал вече 42 година в Либия. ББС съобщи, позовавайки се на свидетели, че около 2000 души са протестирали в Бенгази. По време на демонстрацията са били хвърляни камъни срещу полицията, която е използвала сълзотворен газ.

Размириците са започнали след ареста на адвокат Фетхи Тарбел, който е явен критик на либийското правителство. Под натиска на протестиращите Тарбел бил освободен, съобщава сайтът на в. "Курина", близък до сина на Кадафи Сейф ал Ислам.

Ранени са 14 души, от които 10 полицаи. Протестиращите скандирали лозунги срещу режима: "Бенгази, събуди се, дойде очакваният ден", "Кръвта на мъчениците не бе пролята напразно", "Народът не иска корупция", съобщават либийските онлайн медии, цитирани от БТА.

Събралите се не се разотишли и към тях се присъединили още хора, след което органите на сигурността ги разпръснали със сила, посочва сайтът "Либия ал-Юм". Протестите и митингите протичат ден преди подготвяния за утре "Ден на гнева" в Либия, организиран във Фейсбук, съобщи Франс прес.

По-късно държавната телевизия разпространи само кадри на няколкостотин души в Бенгази, които скандират в полза на управлението.

Под лозунга "Бунт на 17 февруари 2011 г. в Деня на гнева в Либия" групата във Фейсбук, която подготвя утрешните протести, нарасна от 4400 души в понеделник до 9600 вчера.

Сблъсъци между поддръжници и противници на властта в Сана

До сблъсъци се стигна и в Йемен, където лоялни към правителството хора, въоръжени с палки и ножове, нападнаха демонстранти в столицата Сана.

Служителите на реда не успяха да предотвратят сблъсъка между двете страни , след като протестиращи се стекоха в Университета на Сана с искане за оставка на президента Али Абдула Салех.

Най-малко четирима демонстранти са ранени в четвъртия ден на протести с искания за оставка на президента, съобщи Франс прес. Трима журналисти, сред които фотограф на Асошиейтед прес и оператор на телевизия Ал Арабия, са били бити от привърженици на управляващата партия.

Властите са разположили 2000 полицаи по улиците в опит да овладеят протестите, отбелязва Асошиейтед прес.

Пак сблъсъци в Техеран

В Техеран се стигна до сблъсъци между противници на режима и участници в погребението на студент, убит при протестите в понеделник.

Според сайта на държавната телевизия сблъсъци избухнали между "участници в погребението на мъченика Сане Джалех и малка група хора, изглежда свързани с опозицията". Привържениците на режима заставили представителите на опозицията да се оттеглят, добавя телевизията.

Според телевизията Сане Джалех бил студент и член на ислямската милиция басиджи, но опозиционни сайтове го определят като активист на Зеленото движение (опозицията).

Двама души, представяни от властите като техни привърженици, бяха убити при протестите на опозицията в понеделник, припомня Франс прес.

Над 200 депутати поискаха вчера смъртни присъди за иранския опозиционен лидер Мехди Каруби и за бившия премиер Мир Хосеин Мусави, Депутатите ги обвиниха, че са организирали протестите през последните дни с помощта на западни държави.

Продължават протестите в Бахрейн

Протестите продължават и в Бахрейн, но все още не е ясно дали ще се разраснат или ще останат ограничени само в шиитската общност.

Близо 2000 души прекараха нощта в палатки на едно от главните пътни кръстовища в Манама, съобщи Ройтерс.

Протестите в Бахрейн засега са ограничени в шиитската общност, която настоява, че сунитската върхушка налага дискриминация срещу шиитите при приемане на работа в държавната администрация, оказване на здравна помощ и жилищно настаняване. Основното искане на протестиращите е оставката на премиера Шейх Халифа бин Салман ал Халифа, който управлява от 1971 г., когато Бахрейн получи независимост. Шейх Халифа е собственик на огромни поземлени имоти и е близък родственик на емира Хамад бин Иса ал Халифа.

Протестиращите настояват също за освобождаване на всички политически затворници и за приемането на нова конституция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.