Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Размирици в Тбилиси заради руска реч в местния парламент

Президентката Зурабишвили нарече Русия "враг и окупатор"

37 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Хиляди грузинци опитаха да нахлуят в сградата на парламента в Тбилиси заради визитата на руски депутат.

Според местни медии протестите са били предизвикани от визитата на руска делегация, при която член на руската Дума е заел председателското място на среща в пленарната зала, посветена на религиозни и политически въпроси, и е направил обръщение на руски.

Демонстрантите опитаха да пробият полицейския кордон, замеряха силите на реда с бутилки и измъкнаха щитове от ръцете на полицаите. Полицията за борба с безредиците отговори със сълзотворен газ и стреля с гумени куршуми по протестиращите.

Арестувани бяха няколко десетки демонстранти, а близо 240 души са ранени. Протестите продължиха до рано сутринта в петък.

Протестът бе предизвикан от появата на руския парламентарист Сергей Гаврилов в сградата на парламента на Грузия, като част от делегатите на 26-ата сесия на Общото събрание на Международната асамблея на православието, провеждаща се там. Гаврилов в качеството на председател на МАП откри заседанието на сесията. Опозиционни депутати се възмутиха от това, че той е говорил от креслото на председателя на парламента. Така се стигна до протест в пленарната зала и прекратяване на работата на генералната асамблея, а после и до протестите на улицата.

Представители на управляващата грузинска партия казаха, че не са знаели, че Гаврилов ще открива заседанието на сесията и смятат, че е била допусната грешка в протокола.

Гаврилов подкрепи в миналото призивите за независимост на Абхазия и Южна Осетия в Грузия. Той е поддръжник на руския президент Владимир Путин, когото много грузинци ненавиждат, отбелязва АП.

Грузия и Русия нямат дипломатически отношения, откакто водиха кратка война през 2008 г., а след това Москва призна независимостта на два отцепнически региона, Южна Осетия и Абхазия, където сега са разположени руски войски, припомни Ройтерс.

Вътрешната политика в Грузия е доминирана от отношенията с големия съсед и сюзерен от съветската епоха. Опозицията обвинява управляващата партия "Грузинска мечта - Демократична Грузия", че не е достатъчно твърда към Москва.

Грузинската президентка Саломе Зурабишвили нарече Русия "враг и окупатор" и заяви, че руска пета колона стои зад размириците, които според нея може да разделят страната, предаде Ройтерс.

Тя прекъсна посещението си в Беларус, "за да бъде заедно с грузинския народ в напрегнатата ситуация".

По-късно в петък председателят на грузинския парламент Иракли Кобахидзе обяви, че подава оставка заради размириците.

"Решението на Иракли Кобахидзе да се оттегли от поста е доказателство за високия стандарт за отговорност, въведен от нашата партия, а не отстъпка пред безотговорните искания на опозиционните партии", заяви на пресконференция Хахла Каладзе, генерален секретар на управляващата формация "Грузинска мечта - Демократична Грузия". 

Според Москва радикалната част от грузинската опозиция е използвала участието на руската делегация в Общото събрание на Международната асамблея на православието, организирано в Тбилиси, за да организира безредици.

Някои радикални грузински политици правят всичко, за да попречат на нормализиране на отношенията между Москва и Тбилиси, каза руският зам.-министър на външните работи Григорий Карасин,

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков определи протестите като "русофобска провокация" и каза, че това поражда безпокойството на Русия.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

37 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Илиев Пешо
    #37
    Отговор на коментар #35

    Пак се криеш за "международната общност". "Така ми казаха, така е вярно". Много напомня 1984.

  2. Коментарът е изтрит в 23:50 на 23 юни 2019 от автора.
    #36
  3. Естествено
    #35
    Отговор на коментар #34

    Не оправдавам агресия на която и да било държава спрямо друга. Колкото и да повтаряш "аргументите" си не можеш да приведеш casus belli. Никакви разсъждения и въображаеми "прецеденти" не могат да го заменят. Международната общност ясно заяви позицията си. И наложи санкции. Ясно заяви и какво трябва да се случи, за да ги свали. А ти, както искаш.

  4. Илиев Пешо
    #34
    Отговор на коментар #33

    Т.е. мнението ти е "другите мислят така и аз така"? Без никакво обмисляне? НЕ оправдавам войната в Грузия, започната от Саака. Заради тази авантюра на Саака Грузия загуби територии, а самия Саак не смее да се върне в Грузия, защото го чакат няколко дела. Русия и санкции - ако "международната общност" не беше лицемерна, САЩ и други трябваше да са със санкции, само че същата "международна общност" решава кое било правилно и кое не - т.е. което им е "удобно" - правилно. За Украйна международната общност приема "избягал, значи вече не е действащ", за същото в Йемен - точно обратното.

  5. Естествено
    #33
    Отговор на коментар #32

    Петька, ти явно не можеш да разбереш, че в чуждите работи нямам намерение да се бъркам, както и всеки нормален човек. Света признава управлението в Украйна за легитимно, следователно за никакъв преврат и дума не може да става. Нещо повече - РФ е подложена на санкции заради действията си по отношение на Украйна. Ти като не го приемаш - твоя си работа. Всеки има право на мнение. Абхазия и Ю. Осетия са части от Грузия и какво става там е въпрос на Грузия. Аз нищо не решавам. Така счита международната общност. Предполагам, че под "ООН-а" разбираш ООН. Пишеш нещо за събития в други държави. И според теб това оправдава войната в Грузия от 2008 г. защото?

  6. Илиев Пешо
    #32
    Отговор на коментар #31

    Аз да съм наказал някого? Грузия си изпроси с убийството на мирни граждани и руски миротворци. Имало е договор, подписан от Грузия, нарушила го е - получила наказание. Какво става в Ю. Осетия и Абхазия е работа на Ю. Осетия и Абхазия - стига си решавал от името на населението какво те искат. Какво се бъркаш там? Мисията на СНГ е действала през 2008-ма. Защо ООН - а трябва ли? ООН разреши ли войната на НАТО срещу Югославия, на САЩ срещу Ирак, Афганистан? А Украйна - няма да я споменавам вече - разбрах, че приемаш че е преврат, или минимум не можеш да го обориш.

  7. Естествено
    #31
    Отговор на коментар #30

    Право на наказание?! Петька, ти наистина се взимаш много на сериозно. ☺ Кой те упълномощи да наказваш други държави? Бог? Защото ООН не го е правило. Мисията на СНГ дали е действала към 2008 г.? Освен това РФ не е СНГ. И недей да се екзалтираш по въпроса за Украйна. Какво става там си е рабона на Украйна. Разбирам,че много те боли за Украйна, но това е положението - санкции.

  8. Илиев Пешо
    #30
    Отговор на коментар #29

    Първо питаш, на какъв въпрос не си бил отговорил, после се скатаваш от отговора и ПАК ще се скатаеш, нали така:). Поради липса на отговор - в Украйна в имало преврат, част от хората са решило, че не искат да живеят с идеите на превратаджиите и са се отделили (Крим), а по решенията на ООН правото на самоопределение е над националното право (както се видя от Косово). Сам написа, кое дава право на наказание - миротворческа мисия на СНГ - убийство на руски граждани.

  9. Естествено
    #29
    Отговор на коментар #28

    Петька, каквото и да е имало в Украйна, вас това какво ви засяга? ☺ Чий го търсите в Украйна? ☺ Вие някакъв световен жандарм ли сте? Работите на Украйна са си работи на Украйна. От резюмето на резолюция 858 от 1993 г. става ясно, че тя учередява мисия наблюдатели на ООН. Има я цялата на сайта на съвета за сигурност във формат PDF. Миротворческа мисия има, но тя е на СНГ, не баш на РФ. Така и не разбрах коя резолюция на ООН през 2008 г. възлага на РФ да "наказва" Грузия. ☺

  10. Илиев Пешо
    #28
    Отговор на коментар #27

    Естествено - резолюция 858 на Съвета за Сигурност на ООН от 1993-та. Написах _________________За Украйна - повтарям въпроса (от №24): ако не е преврат, както твърдите, по коя/и точки от конституцията Янукович е отстранен от власт? Разширявам - какви процедури по кои закони са спазени при отстраняването му? Ако не можеш да напишеш точно точките/членовете от законите (конституцията е един от законите- най-висшия), спазените процедури , то в Украйна е имало преврат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.