Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Размразяване на "Бургас-Александруполис" ще иска руският енергиен министър от Петкова

8 коментара
Размразяване на "Бургас-Александруполис" ще иска руският енергиен министър от Петкова

Русия е готова да възобнови преговорите по петролопровода Бургас-Александруполис. Това заяви пред медии руският министър на енергетиката Александър Новак, цитиран от ТАСС, на Международния икономически форум в Санкт Петербург.

"Ще го обсъдим днес, ще имаме среща с министъра на енергетиката на България", каза Новак в петък.

Споразумението за строителство на петролопровода Бургас-Александруполис бе подписано между Русия, Гърция и България на 15 март 2007 година. Съоръжението трябваше да свърже Бургас с гръцкото пристанище Александруполис на Егейско море и чрез него доставките на петрол да заобиколят натоварените проливи Босфора и Дарданелите.

Планираше се капацитетът на тръбата с дължина 285 км да бъде 35 млн. тона петрол годишно с последващо увеличение до 50 млн. тона. През декември 2011 г. българското правителство обяви решението си да излезе от проекта. Парламентът на България с мнозинство реши да бъде прекратен междуправителственият договор по проекта, припомня ТАСС.

До петък вечерта не стана ясен резултатът от срещата на Новак с Петкова, но българският министър представи по време на форума плановете на страната ни да построи газоразпределителен център с приемо-предавателна точка около град Варна.

"Проектите, които са част от концепцията за газов хъб, са включени в десетгодишния план за развитие на Европейската мрежа на операторите за пренос на природен газ“, каза Петкова, цитирана от пресцентъра си. По нейните думи проектът за газов хъб е изключително важен и перспективен за България.

Тя акцентира върху предимствата на българската газопреносна мрежа, част от която са 90% от компресорните станции в региона. "В момента българският газопреносен оператор "Булгартрансгаз” работи за увеличаване капацитета на 4 от шестте компресорни станции за транзит”, каза Петкова. Тя допълни още, че за реализацията на проекта от ключово значение е както изграждането на междусистемните газови връзки, така и разработването на местните находища на природен газ в дълбоко Черно море.

Енергийният министър представи графика за изграждането на газовите връзки със съседните ни държави и посочи, че физическата свързаност между страните ще даде възможност да се свържат и пазарите..

Петкова се включи в дискусията "Привеждане в действие на възможностите: интегриране на европейския, руския и азиатския енергиен сектор" и заяви пред останалите ,участници, че приоритет на българското правителство е пълната либерализация на електроенергийния пазар в страната. Според Петкова това ще даде възможност продажбата на електроенергия да се осъществява изцяло при пазарни условия. Амбициозната ни цел е това да се случи в началото на 2016 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pavel pavlov
    #8

    този проект е абсолютно ненужен и дори опасен за нас. срещу 30-40 млн.$ годишни приходи можем да загубим стотици милиони от туризъм по черноморието .той е изгоден за гърция и русия ,но не и за нас.няма такава технология която да е 100% сигурна. всеки инженер знае този простичък факт.ако петролът бъде преработван на наша територия в рафинерии и бъдат транспортирани готови горива до гръцкия бряг може и да си струва ,но това няма как да стане по ред причини ,така ,че е най добре да забравим за този проект.аз съм русофил и никога не съм го крил,но логиката си е логика и тя не зависи от симпатии и антипатии.

  2. мила
    #7

    Ние за разляти 30 тона бензин изпаднахме в ужас,не знам как ще ни се отрази едно нефтено петно в Бургаския залив.

  3. Kiril Kovatchev
    #6

    По принцип може да се преговаря за този проект, но имайки предвид корупцинния натиск от руска страна ще е много трудно да се гарантират българските интереси. Може би ще е по-добре да се изчака промяна по върховете на Русия.

  4. Мракобесният Рашизъм и путинова Русия са най-голямата опасност за националната сигурност на България! НИКАКВИ ОБЩИ ПРОЕКТИ С РУСКИТЕ АГРЕСОРИ И ОКУПАТОРИ! А в продължение на казаното от №3\"бакърджиев\", потвърждавам, че нефтопроводите и обичайните опасности от разливи са изключителен притегателен фактор за морския туризъм и екологичното селско и горско стопанство, които всъщност са основния поминък на Юго-източна България

  5. Венелин Велев
    #4

    Медиапуул, бе! То било съвсем обратното: Нушето искало, ама трябвало да докаже наличие на икономически интерес... Ама нали досега говорещите икономически глави от дясно вещаеха, че такъв нямало. Пък сега изведнъж май се е появил... Странни са делата ти, господи!

  6. бакърджиев
    #3

    А забравих че това искане идва в контекста на случката край Лукойл Нефтохим. Много хубав разлив и бензин, бензин навсякъде. Много е полезно за селското стопанство и туризма.

  7. бакърджиев
    #2

    до 1 Защо само на Гърция да се помага? Русия и тя здравата я е закъсала. Ако сме хора и на тях трябва да продължим да помагаме.

  8. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.