Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разногласия в ЕС по критериите за стрес тестовете на ядрените централи

9 коментара
Разногласия в ЕС по критериите за стрес тестовете на ядрените централи

Европейската комисия ще изготви твърд график за провеждането на стрес тестове в ядрените централи в 27-те страни членки на Европейския съюз, но още не постигнато споразумение за критериите, по които ще се правят те. Това съобщи европейският комисар по енергетиката Гюнтер Йотингер след провелата се край унгарската столица Будапеща във вторник среща на енергийните министри на общността, предадофха световните агенции. Основната тема на срещата е пътната карта за развитие на енергийната политика на ЕС до 2050 г. и вътрешните енергийни връзки на страните членки, но министрите също така коментираха и провеждането на стрес тестове за европейските ядрени централи.

Повишаването на стандартите за ядрената сигурност бе договорено от европейските лидери през март сред аварията в японската АЕЦ “Фукушима“ в резултат на опустошителното земетресение и последвалите вълни цунами. На стрес тестове ще подлежат 142 ядрени централи в ЕС.

“В светлината на събитията в Япония, ние се нуждаем от контрол срещу земетресения, цунами и т.н.“, каза Йотингер, цитиран от Ройтерс. Той обаче не уточни кога ще е готов въпросният график, тъй като това не е основната тема на разговорите.

Попитан как скептичните Франция и Великобритания ще приемат твърдите изисквания за стрес тестовете Йотингер каза, че сигурността е изключително важна за европейския интерес и “мисля, че всички членки и съседни страни имат същите интереси“. Той допълни също така, че ЕС ще подготви провеждането на разговори с източните партньори до края на май.

Стана ясно също така, че има разногласия относно критериите, по които ще се извършват стрес тестовете.

Енергийният еврокомисар изрази надеждата си да бъде постигнато споразумение по методологията на провеждането им на 12 май, когато трябва да бъде представен окончателният проект, така че до края на годината да може да бъде публикуван поне предварителния доклад.

По информация на “Файненшъл таймс“ и “Зюддойче цайтунг“ тестовете ще се отнасят само за сценарии на природни бедствия, а не за способността им да устоят на удар от самолет..

Проектодокумент, подготвен от Асоциацията на европейските ядрени регулатори, споменава единствено необходимостта да се гарантира, че ядрените централи са в състояние да устоят на земетресения, наводнения и други природни стихии.

Включва се и тестване на възможността от прекъсване на електроподаването в ядрените инсталации - както стана в АЕЦ “Фукушима“. Но въпреки настояванията на австрийското правителство, природозащитници и някои членове на Европейския парламент, авторите на правилата за стрес тестовете са избегнали споменаването на самолетни катастрофи поради настояването на някои страни членки на ЕС, че тестовете трябва да се отнасят само за природни бедствия, а не за поражения, причинени от човека, като например терористични атаки.

Йотингер обясни, че "въпросът остава отворен". Той призна, че има разногласия сред отделните страни - някои подкрепят тестове за устойчивост на самолетен удар, а според други това е прекалено.

Според анализатори от методологията зависи дали някои от най-старите АЕЦ ще трябва да спрат работа. Дълбокото разделение между 27-те по въпроса за ядрената енергетика обаче прави упражнението по-трудно, изтъква “Файненшъл таймс“.

Мюнхенският в. "Зюддойче цайтунг", цитиран от Франс прес, допълва, че по желание на отделните страни могат да бъдат направени по-задълбочени проверки. Европейските регулаторни органи дори предлагат операторите на ядрените реактори да се задоволят само с писмен доклад до Европейската комисия, без да бъдат изпращани на обектите независими европейски експерти.

Според "Зюддойче цайтунг" битката за смекчаване на критериите за тестовете се води от Франция и Великобритания, които имат най-голям ядрен парк в ЕС. Париж даже искал да си направи собствена проверка, независимо от тестовете на ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ...
    #9
  2. Свищовец
    #8
  3. и що така бе
    #7
  4. BG
    #6
  5. МИ6
    #5
  6. N
    #4
  7. инж. Л.Маджаров
    #3
  8. kaka
    #2
  9. aman
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.