Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разочаровани сме от изборния закон

76 коментара
Разочаровани сме от изборния закон

Промените в изборния закон, приети в последната минута и предизвикали сериозни разногласия сред политическите партии и гражданите, бяха разочарование. Това заяви посланикът на САЩ у нас Нанси Макълдауни на лекция "Стратегическо партньорство между САЩ и България", изнесена пред студенти от СУ "Св. Климент Охридски".

С приетите наскоро поправки в избирателния закон бе въведен избор на 31 мажоритарни кандидати и се промени бариерата за коалиции от 4 на 8%.

Разочарование за нас беше и това, че в закона не залегнаха мерки, предложени от неправителствения сектор, целящи повишаване на неприкосновеността и прозрачността на изборите, каза още посланик Макълдауни.

Тя имаше предвид обществения договор, създаден от девет граждански сдружения, който предлагаше мерки срещу купуването на гласове, въвеждането на регионални преброителни центрове и прозрачно финансиране на предизборните кампании. Въпреки, че договорът беше подписан от всички парламентарно представени партии, голяма част от текстовете в документа не бяха взети предвид при гласуваните неотдавна изборни промени. Депутатите все пак решиха да увеличат наказанията за купуване на гласове и приеха някои ограничения към по-прозрачно финансиране на партиите, отбеляза американският посланик.

Общественият договор беше страхотна идея, при това добре осъществена, каза още Макълдауни. Въпреки разочарованието си, по-важното за нас е да гледаме напред към изборите и да се надяваме повече българи да отидат до урните и да гласуват честно, прозрачно и свободно, както се е случвало досега, каза американският посланик.

Макълдауни отчете пред студентите напредъка на българското правителство с приемането на Закона срещу конфликта на интереси и промените в Закона за обществени поръчки. Тя изтъкна, че изостава в борбата с корупцията и организираната престъпност. "Политици, които са излъгали доверието на обществото, трябва да са в затвора – това е мнението на обикновените хора, с които общувам" каза американският дипломат.

Посланик Макълдауни смята, че правителството има много какво да направи за привличане на чуждестранни инвеститори в България. Според нея с адекватна политика страната може да стане най-привлекателното място на Балканите за инвестиции. За да се случи това обаче, чуждият бизнес трябва да е убеден и да има непосредствен опит, че законите се спазват, както и да се предвидят облекчения за инвеститорите.

Дипломатът категорично отрече информация, появила се в електронни издания, че американското правителство е "силно притеснено" от възможността в бъдещия парламент и управлението на страната да попаднат партиите “Лидер” и “Атака”. Това, според информацията, казал зам.-посланикът на САЩ у нас Александър Караянис на вицепремиера и министър на външните работи Ивайло Калфин.

Ние не заемаме позиции що се отнася до политическите партии в България и техните убеждения, нямаме фаворити, каза Макълдауни и добави, че САЩ искат "правилното бъдеще за България".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

76 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. VAN ORDEN
    #79

    jane za usa president, abadjiev da zamesti clinton

  2. Факт
    #78

    Като е разочарована, да хване да си иде у дома, а не да ръси акъл. Нагла американка!

  3. Pitasht
    #77

    .

  4. :)
    #75

    браво!и аз така мисля.нас питат ли ни какво мислим за техния избирателен закон?при втория мандат на буш нещата бяха почти като в пернишко на изборите за кмет, ама ние не коментираме, нали;)

  5. mo.lko
    #74

    .

  6. perdah
    #73

    То затова свестните хора избягаха (забележи, на Запад, а не в любимата ти Русия)И сега в България е пълно с магарета като тебе.

  7. веселяк
    #72

    съм се на майната си и ме е по-добре, щот страната ми я пръждосаха на майната си, но това няма да ми пречи да се опитвам до края на живота си до ми е по-добре.

  8. Кокошков
    #71

    държава и никой посланник не смееше да се намесва във вътрешните ни работи

  9. смешки
    #70

    в която на президентските избори в много от избирателните секции не са допуснали международни наблюдатели.

  10. mickey от психото
    #69

    Ко праиш ве кавал.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.