Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разочарованието към властта расте, "кухи" партии набират потенциал зарази медийна популярност

5 коментара

Ако тази седмица се провеждат избори за депутати в Европейския парламент, то битката за първото място би била между БСП – 18.9% и ГЕРБ – 18.6%. Това показват данните от проучването на близката до БСП агенция "Афис". Според агенцията останалите партии, които ще имат евродепутати, са "България без цензура" (7.7%), АБВ (7.3%) и ДПС (5.3%). "Атака" остава под чертата с 3.8%, следвана от Реформаторски блок (3.3%) и НФСБ (2.4%).

28 на сто заявяват, че партиите не ги интересуват и няма да гласуват.

Към момента се очертава поведението на избирателите да бъде изцяло водено от вътрешнополитическите борби и практически да игнорира общоевропейската проблематика, ролята и мястото на България в ЕС и платформите на нашите партии за тези избори. За това говори фактът, че почти няма разлика между нагласите за избор на евродепутати и тези за евентуален избор на депутати за НС, според анализа на "Афис".

Общо 18.9% от участниците в изследването са посочили при затворен въпрос (с предварително изброени опции), че смятат да гласуват за БСП , ако евровотът е след седмица. Резултатът на БСП при отворен въпрос за евровота (без да има изброени опции) е 16.4%. Данните за ГЕРБ сочат 18.6% подкрепа за евровота при затворен въпрос и 13.4% при отворен.

Разликата между двете партии обаче е значителна, ако става дума за даване на подкрепа за евентуални парламентарни избори. В такъв случай БСП има 16.6% подкрепа, а ГЕРБ – 13.5%. Подкрепата за парламентарен вот е тествана от "Афис" само на отворен въпрос.

Трета по подкрепа е ДПС (по 3.8% подкрепа на затворен въпрос за евровота и парламентарните избори, както и 5.3% на отворен въпрос за евровота), следват "България без цензура" (3.7%, 3.4%, 7.7%) и АБВ (1.7%, 1.8% и 7.3%). Голямата разлика при изследванията при отворен и затворен въпрос идва при подкрепата на двете нови политически сили – "България без цензура" и АБВ. Участниците в изследването са склонни да ги посочат като свой избор, когато двете партии са изрично посочени като опции. При отворените въпроси подкрепата за тях е няколко пъти по-малка.

От "Афис" посочват, че появилите се през последните няколко месеца формации имат относително "кух” електорален потенциал, който се дължи на медийната им популярност и разпознаваемите личности, които лансират.

Преди дни излезе новото изследване на агенция "Алфа рисърч", което дава лека преднина на ГЕРБ (16.9%) над БСП (15.1%) и стабилни 6.9% за ДПС. С шанс да вкарат евродепутати са АБВ - 6.1%, "България без цензура" (ББЦ) – 5.5% и Реформаторският блок - 5.0%.

И двете изследвания подкрепят тезата, че партията на Бареков ББЦ привлича към себе си голяма част от традиционния електорат на "Атака”.

Според "Афис" политизацията в обществото е изкуствено нагнетявана и това личи при преформулирането на въпроса към анкетираните – от затворен с определен набор от възможни отговори към отворен, при който респондентът назовава сам кого би подкрепил. В единия случай неотговорилите, негласуващи и колебаещи се е 28%, а в другия – цели 51%.

Расте разочарованието от правителството – в момента то е 55% при 46% през септември м.г.

Обнадеждени близо са 19% (срещу 27% през септември).

С най-високо доверие се ползват Европейският съюз (45%), религиозните институции (40%), местната власт (38%), армията (36%). Но и при тях, с изключение на ЕС, недоверието надхвърля доверието.

Изследването на "Афис” потвърждава и друга тенденция, открояваща се в проучването на "Алфа рисърч" – крах на оптимизма сред българите. Близо 7 от 10 анкетирани твърдят, че България се движи в грешна посока, за един от трима животът е по-труден в сравнение с миналата година, а повече от половината българи имат песимистично очакване за своето бъдеще.

"Оптимистите бяха 53% през юни 2009, стигнаха до 35% преди изборите и сега, след 8 месеца ново управление, достигаха 28%. С други думи, няма усещане за оттласкване от дъното”, коментират от "Афис”.

За всеки трети пълнолетен българин най-сериозен е проблемът с безработицата; 14% посочват бедността и икономическата криза, а след тях остават здравеопазването, корупцията и пенсиите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. efir2
    #5
  2. Lidia Ruseva
    #4

    Хубавото е, че процентите на лидерските партии падат!

  3. Борислав Митков
    #3

    манипулациите в тази държава трябва да спрат...

  4. chingis
    #2

    Абе истината е, че лидерските партии се сриват и трябва да се замислят защо става така.

  5. Таня
    #1

    Както е казал Бай Ганьо, ако изборите променяха нещо, щяха да ги забранят!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.