Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разсекретяването на архиви на Секуритате спира до нов закон

1 коментар
Разсекретяването на архиви на Секуритате спира до нов закон
Агенцията, която разсекретява архивите на бившата тайна полиция на комунистическа Румъния, може да бъде закрита в сегашния си вид съгласно съдебно решение, предаде ББС.

Конституционният съд реши в петък, че части от закона, с които е създаден Национален съвет за проучване архивите на Секуритате, противоречат на конституцията.

Това означава, че всички досегашни решения на съвета от създаването му през 1999 г. може да бъдат оспорени.

Разсекретяващите архива вече обявиха, че основни политически фигури в Румъния са работили за Секуритате.

Конституционният съд бе сезиран от бившия лидер на малката Консервативна партия Дан Воикулеску. През 2006 г. агенцията съобщи, че той е бил информатор на тайната комунистическа полиция. Воикулеску атакува това решение по съдебен път, но загуби делото. Неговият адвокат заяви, че Националният съвет за проучване архивите на Секуритате накърнява права на гражданите, а служителите му действат избирателно кои материали да извадят и кои не. Адвокатът каза още, че съдебните решения срещу Воикулеску са политически мотивирани.

Председателят на Висшия съдебен съвет Лидия Барбулеску заяви пред Медиафакс, всички решения на съвета от създаването му до днес са невалидни и се анулират.

Сега парламентът трябва да направи нов закон, който да е в съответствие с решението на Конституционния съд.

Органът, който ще замести Националния съвет за проучване архивите на Секуритате, ще има по-ограничени права в решенията кой е сътрудничил на Секуритате.

Закриването на институцията блокира достъпа на граждани до техните собствени досиета в Секуритате и правото им да знаят кои хора са ги тормозили, каза Клаудиу Секасиу, член на съвета.

Сега, осем години след приемането на закона, разбираме, че той е неконституционен – това е нечувано, коментира той.

Секурирате е събирала данни за много румънски граждани по време на комунистическия режим и е разполагала с огромна армия информатори, вероятно стотици хиляди.

Гражданите имат право да четат досиетата, писани за тях, а публичните фигури са длъжни да декларират дали са сътрудничили на Секуритате.

Съветът обяви принадлежност към бившите тайни служби на редица бивши министри, членове на парламента, журналисти, висши духовници.

Решенията на съвета са противоречиви, тъй като архивните материали му бяха предадени от румънската разузнавателна служба, която е наследник на Секуритате, чак през 2006 г. - 17 години след падането на комунизма. Това постави въпроса за автентичността и пълнотата на предадените материали.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kuku
    #1

    Kolko poznato, nali.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.