Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разширяването на ЕС - едно историческо предизвикателство, по-трудно осъществимо, отколкото се предполагаше

0 коментара

Предизвикателството на разширяването на Европейския Съюз - събитие, което трябва да позволи окончателно да се обърне страницата на Студената война, се оказа по-трудно осъществимо, отколкото се предполагаше. Именно това ще бъдат принудени да констатират европейските държавници, събрани на срещата на върха в Гьотеборг, Швеция, в петък и събота.

Въодушевлението и лиризмът, които последваха падането на Берлинската стена и краят на социализма в Източна Европа, отстъпиха място на недоразуменията, на безпокойството и на продължителни и остри дискусии по технически въпроси.

Страните, кандидатстващи за членство в Съюза, смятат, че преговорите за присъединяване се проточват по-дълго, отколкото е необходимо. Правителствата на тези държави настояват за фиксирането на точна дата, на която те ще приключат, за да могат да бъдат по-убедителни пред общественото мнение в своите страни относно приближаването към европейската цел.

Въпросът за определянето на такава дата също ще фигурира в точките на дневния ред на европейската среща в Гьотеборг. Комисарят за разширяването Гюнтер Ферхойген заяви, че отхвърлянето на договора от Ница от страна на Ирландия - документ, съгласуван с много усилия, който цели да реформира европейските институции с оглед на бъдещото разширяване, трябва да даде "още по-ясен сигнал" на страните кандидатки. Според Ферхойген сега ЕС трябва да потвърди решимостта си да приключи преговорите за присъединяване с най-напредналите страни до края на 2002 г.

Разширяването обаче поражда все по-голямо безпокойство сред Петнадесетте. Испания, например, се опасява, че финансовата помощ, която получава от съюза, може да спре след присъединяването към Съюза на страни много по-бедни от нея. Именно затова тя настоява за гаранции по отношение на разпределението на европейските фондове за подпомагане на развитието. Нейната неотстъпчивост заплаши да попречи на постигането на обща позиция на Петнадесетте относно свободното движение на работна ръка в разширения Съюз. В крайна сметка Испания вдигна ветото си в замяна на декларация на своите европейски партньори, отчитаща нейното безпокойство.

В момента 13 страни кандидатстват за членство в ЕС, като 12 от тях са започнали преговори за присъединяване. Турция има статута на страна кандидат, но ЕС не желае да започне преговори, докато Анкара не реформира коренно своята политическа система.

Шест държави започнаха своите преговори за членство през 1998 г. Това са Чехия, Унгария, Естония, Полша, Словения и Кипър. Другите шест водят преговори от 2000 г.: България, Литва, Латвия, Малта, Румъния и Словакия.

За да увеличи членовете си от 6 на 15, Европейският съюз вече е преминал през четири вълни на разширяване от началото на интеграционните процеси в Европа. Но разширяването, което се подготвя в момента, е без прецедент по отношение на своя обхват: то ще увеличи територията на Съюза с 34 на сто, а населението му ще нарасне със 105 милиона.

При все това обаче вътрешния брутен продукт на разширения Съюз ще нарасне само с 5 на сто, което означава, че неравенството между "богати" и "бедни" страни ще се увеличи.

Европейският Съюз неколкократно заяви, че присъединяването ще се осъществява на базата на постигнатия напредък и с индивидуален подход във всеки конкретен случай. Следователно "надбягването" между Дванадесетте ще бъде напълно прозрачно.

Преговорите между Съюза и страните кандидати включват 31 преговорни глави. Най-напредналите страни в това отношение са Унгария, затворила 22 глави, Кипър с 21 глави, Словения с 20, Естония с 19 и Чехия, която е приключила преговорите по 18 глави.

Полша, затворила 16 преговорни глави до момента, без съмнение е "голямото парче" поради своята демографска тежест с население от 38 милиона и заради голямото значение на селскостопанския сектор за икономиката ѝ, по който сектор преговори със Съюза все още не са започнали.

За по-голямата част от другите страни кандидати преговорите по най-щекотливите въпроси като конкуренцията и селското стопанство тепърва предстоят.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.