Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разследване срещу Асен Василев няма. Има срещу финансовия министър (обновена)

Наблюдаващият прокурор си направил отвод заради изказване на Кирил Петков

3 коментара
Снимка: БГНЕС

Специализираната прокуратура не е образувала дело срещу Асен Василев. Производството е срещу финансовия министър. Това стана ясно ден, след като Бойко Рашков обяви, че вицепремиерът е разследван, а държавното обвинение отрече с формалното обяснение, че според НПК делата се образуват за престъпления, а не срещу лица.

Името на Василев наистина не фигурира в постановлението, с което прокурорът Георги Николов е образувал дело за длъжностно престъпление. То обаче е споменато на няколко пъти в сигнала, на база на който се образува делото.

Натиск

Сигналът е подаден от бизнесмена Георги Самуилов, собственик на веригата "ИнсаОйл". В него той разказва, че имал разговор с Василев след среща на финансовия министър с членовете на Българската петролна и газова асоциация, проведена на 5 януари. Той твърди, че вицепремиерът поискал от него да остане за личен разговор. Каква е била темата на този разговор от сигнала не става ясно. Бизнесменът обаче твърди, че след това започнал натиск от страна на държавата срещу него. Той посочва данъчни ревизии и проверки, които възприема като тормоз, защото бизнесът си плащал изрядно данъците.

Според него за натиск може да се считат и изявленията на Василев отпреди десетина дни, когато бе изкуствено създадена паника около цените на горивата и за една вечер пред десетки бензиностанции се извиха дълги опашки. Самуилов посочва, че тогава министърът казал пред бТВ и БНР, че неговата верига е една от двете, който необосновано вдигнали цените. Ден по-късно Василев разкритикувал Комисията за защита на конкуренцията че не проверява когото трябва. Веднага след това започнала проверка срещу "ИнсаОйл", пише Самуилов.

"Убеден съм също, че натискът спрямо групата "Инса" от страна на Асен Василев и подчинената му държавна администрация няма да се ограничи само с описаните по-горе действия, а ще има своето неблагоприятно и дискредитиращо, както мен, така и дейността на "ИнсаОйл" продължение", пише в сигнала.

Той е подаден на 15 март. Три дни по-късно постановлението за образуване на дело е готово. То е срещу "длъжностно лице (министър)", съобщи самата прокуратура.

В прокурорското постановление обаче има един много важен детайл. Като законен повод за начало на производството се посочва съобщение от МВР. От силовото ведомство твърдят, че такова не е пращано.

"Уверявам ви, че подобно съобщение и подобни материали няма", коментира вътрешният министър Бойко Рашков. Той попита защо прокурорът е вписал невярно обстоятелство в официален документ.

"Това всъщност не илюстрира ли политическото поведение на българската прокуратура, която непрекъснато говори, че по конституция е независим орган? Не оправдава ли този документ това твърдение?", заяви той.

Според Рашков в делото няма никакви данни за престъпление, защото оплакванията срещу Василев на практика са за това, че е упражнил правомощията си и разпоредил на данъчните проверки. Ако се върви по тази логика, може да се каже, че всяка данъчна ревизия е незаконна, коментира министърът.

Какво казва речникът на БАН?

След като в сряда отрече срещу Василев да има дело, в четвъртък прокуратурата официално съобщи за разследването срещу министър. Държавното обвинение обаче посочи, че показаното от вътрешния министър Бойко Рашков постановление било без подпис и печат.

"Това дава основание да се предположи, че ако документът е автентичен, той е придобит чрез нерегламентиран достъп на неизвестно до момента лице в информационната база данни на прокуратурата. Разгласяването на информацията е станало без разрешение от наблюдаващия прокурор", написаха от прокуратурата и заявиха, че не могат да потвърдят автентичността на документа.

Държавното обвинение разкритикува и премиера Кирил Петков, който заяви, че това дело е безобразие, защото е образувано веднага, а по други сигнали проверките се точат с години.

"Според речника на българския език на БАН думата "безобразие" има следното значение: "Крайно неприлична, нередна или непочтена проява, постъпка, която предизвиква силно неодобрение, възмущение". Изказването грубо нарушава принципа за разделение на властите и на върховенството на закона спрямо български независим магистрат, който упражнява конституционните си правомощия. Действията на висши представители на изпълнителната власт оставят съмнение, че има личности, които са над закона", заявиха от прокуратурата.

Заради политическия натиск наблюдаващият прокурор си е направил отвод, става ясно от съобщението. Засега прокуратурата няма да съобщава повече подробности.

"Инса ойл": Подложени сме на административен тормоз

След като сигналът на Георги Самуилов стана повод за образуване на досъдебното производство срещу финансовия министър, компанията му се оплака от административен тормоз от страна на държавните органи. Подобна закана - че предстоят тежки проверки на "Инса ойл", отправи вътрешният министър Бойко Рашков в интервю за бТВ от 24 март. В него той заяви, че Георги Самуилов "няма имунитет за митнически и данъчни проверки".

"Призоваваме министрите от правителството да спрат със спекулациите и да не намесват петролната компания във войната си с прокуратурата. След подаване на сигнала "Инса ойл" ежедневно се проверява от всички съществуващи в държавата контролни финансови и административни органи. Като компания от петролния сектор се отнасяме с разбиране към работата на държавните институции, но дейността им през последните дни граничи с административен тормоз, създаване на целенасочени пречки в работата на фирмата или е подготовка за предприемане на други мерки, които да доведат до ограничаване на нейната икономическа дейност", пише в позицията на "Инса ойл".

Оттам изтъкват, че в компанията работят над 500 човека, а през 2021 г. фирмата е внесла данъци в размер на 730 млн. лв.

"Ние сме част от икономическата, а не от политическата система в България. От десетки години "Инса ойл" е партньор на престижни компании в Европа и целия свят. Уважаваме българските институции и българското правителство и за втори път се обръщаме към тях с настояването да не спекулират с името на фирмата. Настояваме сигналът до компетентните органи да се разглежда по същество, а не като повод за политическа или съдебна репресия към компанията", завършва позицията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #3
    Отговор на коментар #1

    А какво ще лапат теА злокачествени номенклатурни путлеристи? Ако махнем некадърниците, които само крадат и лъжат, ще настане 60 %-ова безработица, защото никой не иска мало.умни хрантутници с претенции за началници ...

  2. Сикаджун
    #2

    Кьовеши нищи кражби на Тиквата за 900 милиона. Тиквата отива в затвора...

  3. Sin
    #1

    Прокурорите са вече открити врагове на държавата. Според мен трябва цялата Прокуратура да се арестува и предостави в разпореждане на Кьовеши.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.