Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разследващите магистрати пак поискаха обилни правомощия

22 коментара
Ръководството на Националната следствена служба (НСлС) заложи на емоцията в представянето на отчета си за 2007 г. и поиска значително увеличаване на правомощията на следователите да разследват. Това стана в сряда в присъствието на главния прокурор, вътрешния министър и председателя на Върховния касационен съд.

Зам.-шефът на НСлС Румен Георгиев направи 30-минутна презентация на неволята на службата, след като парламентът преди две години оряза процесуалните ѝ правомощия. По думите му следствието е в ролята на “ноторен мъртвец“, останал във “виртуалното пространство“, който иска да се завърне в “актуалното разследване“. Тази теза бе подкрепена от министъра на вътрешните работи и главния прокурор.

В междинния доклад на Еврокомисията, който критикува България за липса на убедителен напредък в борбата с престъпността и корупцията се посочва, че всяка промяна в правомощията на разследващите магистрати трябва да се разглежда на фона на ангажимента за ограничаване компетенциите на следователите, поет от България преди присъединяването ѝ към ЕС.

Изнесените от Румен Георгиев данни показаха, че докато следователите са имали значително повече правомощия, по най-различни причини не са се възползват от тях. За 2007 г. през следствието са минали общо 33 451 дела. Голям дял от тези разследвания обаче вече са били отчитани като приключени, въпреки липсата на законови основания.

През миналата година 18 762 дела са придвижени към прокуратурата с мнения за прекратяване. В това число влизат 16 538 казуса, по които никога няма да се намери извършителя на престъплението заради изтекла давност. Други 5009 дела са спрени, защото МВР не е успяло да открие издирваните лица или не е бил открит “неизвестния извършител“ на престъплението.

Георгиев коментира, че техниката да са отчитат като приключени дела, без да има законово основание за това, намирисва на “корупция“, но призова тези обвинения да не се стоварват върху малкото останали магистрати в службата. В същото време зам.-шефът на НСлС похвали следователите с приключените и вкарани в съда общо 4 478 дела през 2007 г.. Като успешни бяха посочени разследванията срещу 21 магистрата само за изминалите 12 месеца, делото “Топлофикация“, разследването срещу Ивелин Банев – Брендо и още няколко.

Приключените с мнение за съд са общо 15 процента от делата, минали през институцията. Георгиев отчете наличието на “голям неизползван потенциал“ и настоя за неговото оползотворяване.

Следователите поискаха значителни правомощия за разследване на тежката престъпност. престъпленията срещу стопанството, икономическите, данъчните и финансовите злоупотреби, компютърните престъпления и посегателствата срещу интелектуалната собственост, преследването на организираната престъпност и корупция, разследването на тежките катастрофи, приключили със смърт, убийствата и част от детската престъпност.

Емоционално поднесената информация, изобилстваща от метафори, изброените успехи и откровено признатите провали, доведоха до изразяване на подкрепа от страна МВР и държавното обвинение към НСлС. Главният прокурор Борис Велчев заяви, че проблемът с правомощията на разследващата магистратура ще бъдат поставени на дневен ред в парламента до “няколко седмици“.

Той похвали следователите за подкрепата, които са оказали на спецзвеното в Софийска градска прокуратура и се изказа за увеличаването на техните правомощия. Точно по тази линия около разследването в “Топлофикация“ избухна мегаскандалът “Овчаров – Александров“.

Съмненията в тежка корупция завлякоха от постовете министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров, шефа на НСлС Ангел Александров, един зам.-министър, двама редови следователи, тютюневият холдинг “Булгартабак и редица "бизнесмени.“ Все още няма осъдени.

Вътрешният министър Румен Петков също изрази своята “дълбока убеденост“, че на следователите трябва да им бъдат дадени повече правомощия. Само преди година заради тихия конфликт между него и Ангел Александров, МВР не искаше и да чуе за подобно нещо.

Петков заяви, че капацитетът на разследващите магистрати трябва да бъде оползотворен. Той предупреди, че ако Народното събрание не гласува увеличение на компетенциите на следователите, то това може да доведе до тяхната “тежка деморазлизация“ от липса на работа и до напрежение между '“различните разследващи системи“.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. наблюдател
    #23

    Следователи и полицай,прокурори и съдий,всичко престъпно,видяхме ги вече,но са още много.Трябва да се ликвидират,на този народ трябва чесни хора

  2. анонимен
    #22

    Следствието трябва да има права да разследва.Истината е,че дознанието не работи така,както са очаквали управляващите и няма начин да заработи поради липсата на опит, липсата на организация.А що се отнася до следователите-то трябва да се каже веднъж завинаги,че приключените дела за прекратяване по давност касаят 95% от случаи,в които не е разкрит извършителя на престъплението. А извършителя се разкрива от полицията. Трябва да се спре със спекулациите за натовареността на дознателите.При приключени

  3. служител на дс
    #21

    на дневен ред в парламента трябва да се обсъди и връщането в законова рамка и на държавна сигурност с всичките и отдели дето си работеха до 1989год. и всички живи агенти ,действащи всянка и прочее да се нононазначат на същата работа , аз поемам ангажимента да им закупя папмерси и други "помощни средства" за старческата им немощ , не може само децата им да ни управляват , трябва и те да се намесят да са полезни на партия и други престъпни формаций , масонски ложи и разни други там тайни общества , които негласно са истинската управляваща партия,

  4. АК47
    #20

    Наско..

  5. atanas
    #19

    На това низкочело същество-кретена Петков, защо не му забранят да се обажда от коневръза. Той освен глупости, нищо смислено не може да каже. И да попитам, след като създадоха тази паразитна ДАНС с огромните заплати, мисля че така я нарекоха, вече имаме две служби с тежката задача да преборят корупцията по високите етажи на властта. Това си е истинско замитане под килима на тези престъпления. Така и не стана ясно какво точно се прави в Б-я срещу престъпността и корупцията. А тия от ЕС да духат супата докато тези престъпници са на власт.

  6. Надя
    #18

    Меко казано нахални искания има отново следствието. Те винаги ще мързелуват и ще се оплакват, дотогава докате не излязат от съдебната система. На цял свят е ясно, че мястото им не е там, но много е сладко да се правиш на магистрат, да ползваш всички привилегии да галиш самочувствето си. Вън следствието и прокуратарата от съдебната власт. Вие сте от страната на обвинението и няма какво да правите при арбитъра- съда.Има хора, които знаят за какво става дума, а вие престанете да хленчите, че се погунсихте на хората. Никой от вас никаква работа не е свършил толкова години, а само пиянствате и обслужвате рахатлъка на престъпниците!

  7. патил
    #17

    Нека да помислим кои останаха да работят в следствието? Тези,на които не им достигнаха професионални и морално-волеви качества, за да бъдат предложени за прокурори или съдии; тези,които мързелуваха и мързелуват и в момента с високи заплати; без мотивация за работа; в голямата си част корумпирани чрез бездействието си

  8. Зоро
    #16

    Ле-лее, колега ти насериозно си се вземаш бе, каква творчески и градивна работа, какви способни следователи, какво достигане до дееца.Не заблуждавй хората и себе си остави тези неща .

  9. патил
    #15

    Питайте прокурорите с кого работят по-добре-дали с демотивираните и мнителни следователи или с нахъсаните да се докажат дознатели, добили вече и опит и самочувствие

  10. препатил
    #14

    изобщо не си патил..а си въздух..в следствието доколкото зная останаха тези които могат,умеят и са в състояние да въведат ред в държавата..да пречупят гръбнака на всякаква паплач..нещо което политиците години наред не искаха,за да превъртят цялата икономика и я поставят на частни основи..но вече искат друго-искат ред,закони,правила,които да охраняват новата "собственост"...така,че новобогаташите знаят много добре кой може и кой не може да ги пази от престъпници..не дознателчета в лицето на пиленца

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.