
Разследващите не са изземвали над 200 000 биткойни, чиято стойност към днешна дата е над 3 млрд. щатски долара.
Това обяви ръководителят на спецпрокуратурата Иван Гешев в петък по повод публикация в специализирания сайт "MoneyControl".
Информация за това беше оповестена още на 19 май, след като при операция на ГДБОП бе задържана престъпна група, заподозряна, че е източила милиони от държавата, използвайки компютърен вирус за дистанционен достъп до системата на митниците.
Тогава Центърът за правоприлагане в Югоизточна Европа (SELEC) също съобщи за акцията, уточнявайки в своя официална информация по случая от 29 май, че "досега във виртуалното пространство са били открити портфейли на основните заподозрени с общо 213 519 биткойни". Към онзи момент един биткойн се търгуваше за 2354 долара, докато в петък цената му достигна над 18 000 долара.
"По това дело, което вие цитирате, няма иззети биткойни. Няма. Няма иззети биткойни, към момента делото е на производство в специализираната прокуратура, разследва се от следовател, назначени са експертизи – компютърни и всякакви други, включително и такива, които ще бъдат изготвени в САЩ. И след изготвянето на ексапертизите – чака се само това заключение, след изготвяне на тези експертизи, имам уверението на прокурорите, че в максимално кратък срок ще бъдат конкретизирани обвиненията и ще бъде внесен обвинителен акт в Специализиран наказателен съд", заяви Гешев.
По думите му "търговията с криптовалута не е престъпление, ние не може да разследваме търговия с криптовалута, поне към този момент това не е криминализирано и не ми е известно да е криминализирано никъде в света".
"Категоричното към този момент е, че няма биткойни, а дали са търгувани – това е в процес на изясняване", добави шефът на спецпрокуратурата без обаче да уточни дали по делото са изземвани пароли, без които въпросните биткойни са недостъпни за притежателите им.
"Нали знаете, че и вие можете да си купите съответните устройства, малко са скъпички, харчат ток, и може да си копаете, нали. Така че, аз хобитата на хората не ги разследвам, аз разследвам... Не аз точно, а моята прокуратура – те дали извършват престъпление. Ако в някаква степен се докаже, че това, което вие казвате, има нещо общо с пране на пари и т.н., ще разследваме тази хипотеза, но в този момент биткойни в тях няма, към момента на изземването – няма. Ако нещо е свързано с тази тема в по-общ план и установим, ще ви кажа", заяви още Гешев, обобщавайки, че "по дела в прокуратурата ние не сме изземвали биткойни".
"Нямаме такива случаи", добави и директорът на ГДБОП Ивайло Спиридонов, след когото главният секретар на МВР Младен Маринов също повтори, че търговията с биткоуйни не е престъпление.
В края на ноември от вътрешното министерство отказаха да отговорят на запитване на сайта "Биволъ" по темата, аргументирайки се със следствената тайна по делото. Тогава изданието разви и хипотеза, според която МВР е прибързало с информацията за намерените биткойни, подадена към международните ни партньори, тъй като ако липсват частните ключове (паролите) за тези портфейли, те на практика са неизползваеми и няма как да се твърди, че са иззети.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент