Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разследват се три схеми за скритата приватизация на София

56 коментара
Разследват се три схеми за скритата приватизация на София

Държавното обвинение разследва три схеми за разпродажбата на общинска собственост през дружеството “Софийски имоти”, извършено в периода 1995 – 2003 година, съобщиха за Mediapool в четвъртък от Софийска градска прокуратура (СГП). На този етап прокуратурата е завела досъдебно производство за безстопанственост, която е причинила щети в особено големи размери за Столична община и респективно за гражданите. Освен това държавното обвинение разследва ръководството на дружество през въпросния период за престъпление по служба, длъжностни присвоявания и пране на пари.

Повод за образуването на наказателното производство стана одитният доклад, които Столична община връчи на главния прокурор през септември 2006 година.

“Софийски имоти” е създадено в края на 1995 г. с изцяло общински капитал. За председател на Съвета на директорите е определен общинският съветник от БСП Симеон Симеонов, а изпълнителен директор - съветникът от Демократическата партия Тошко Добрев, известен като близък на Антоан Николов, бивш шеф на СОС. Двамата са неизменно начело на фирмата, независимо от неколкократните промени на борда до 11 ноември 2003 г.

През техните подписи са минали всички сделки, които ще бъдат проверени.

Разследването

Трудността при разследването на този тип престъпления идва от факта, че по-голямата част от разпорежданията със собственост са ставали с решение на Столичния общински съвет (СОС). Според българското законодателство вината е индивидуална, а колективни органи не могат да бъдат подведени под наказателна отговорност.

Според държавното обвинение обаче СОС е вземал общи решения за продажба на имоти или апортиране на терени и може да се докаже наличие на престъпление в самото техническо изпълнение на сделката. Именно това пряко е зависело от ръководството на дружеството.

Срокът за приключване на разследването е 14 ноември 2007 година. Това е шестото му удължаване. “Надявам се до тогава да съберем достатъчно доказателства, за да повдигнем обвинение. Все още нищо не може да се прогнозира. Голяма част от това дело зависи от експертизите”, заяви пред Mediapool водещият разследването прокурор Пламен Панайотов.

Държавното обвинение не смята да чака приключването на цялото разследване. Има вероятност при събиране на достатъчно доказателства за извършено престъпление в конкретна сделка, материалите да бъдат отделени и да се повдигне обвинение само за нея. След това постепенно ще бъдат добавяни доказателства и за другите кражби, ако такива изобщо бъдат събрани.

По подобен начин прокуратурата действа и в казуса с “Топлофикация - София”. Поради огромния брой материали, по случая работят общо трима прокурори. Опасенията от натиск върху вещите лица, които извършват експертизите, налага техните имена да се пазят в тайна.

Първа схема

Първата схема е чрез апортиране на имоти в 11 смесени дружества. Част от тях са ПФК “Славия”, ”Астрима”, “Дигеста”, “Симетра”, “Софийска компания за възстановяване и развитие”, “София сити къмпани”, Приватизационен фонд “Св. София”, “Парк Мария Луиза”, “Общинска застрахователна компания” и “Софийска компания за строителство”.

Въпреки че от “Софийски имоти” са апортирали големи и изключително скъпи терени, за да участва в тези компании, в крайна сметка те не са носили никакъв дивидент на общината, а в повечето случая са работили на загуба. В пет от тях дружеството е продало своя дял, т.е. общинския имот на стойност под пазарната.

По тази схема прокуратурата разследва за безстопанственост с настъпили значителни вредни последствия, както и за пране на пари. Наказанието за този тип престъпления е затвор до 3 години. Досега са разпитани над 84 лица от общинското дружество и от ръководствата на компаниите, в които са били апортирани имотите. Агенцията за финансово разузнаване също е включена в разследването по следата за пране на пари.

До този момент са готови общо 11 от 14-те експертизи, които прокуратурата е поръчала, за да се изяснят кражбите през “Софийски имоти”. “Доказателствата, които събираме, ни карат да бъдем оптимисти, че ще стигне до повдигане на обвинения. Щом има образувано наказателно производство, значи има достатъчно данни за извършени престъпления. Все още чакаме приключването на всички експертизи – вероятно обаче щетите са за стотици милиони левове. През този период за извършени разпоредителни сделки с имоти за милиарди”, допълни прокурор Панайотов.

Другите далавери

Втората схема е пряката продажба на имоти. Държавното обвинение разследва 30 такива сделки само през 2003 година. При тях общинската собственост е продадена на цена под балансовата ѝ стойност, отразена в капитала на “Софийски имоти”. 

В този случай прокуратурата смята да поръча извършването на 30 единични експертизи, които да установят разликите между продажните цени и пазарните към момента на извършването на сделките. Ако се докаже, че сделката е била неизгодна, парафиралите я лица може да получат затвор между 1 и 10 години.

Третата схема е през договорите за спонсорство и реклама, които общинското дружество е сключвало през годините. Подобна схема за източване се разследва и в държавното дружество “Булгартабак”.  

Естествено нежелание  

Близо една година след началото на разследването, от настоящото ръководство на “Софийски имоти” не демонстрират голямо желание да предадат на държавното обвинение цялата документация по сделките. Въпреки нееднократните искания на прокуратурата все още не са предоставени всички папки и протоколи от заседанията на борда на директорите на дружеството.

Липсващите документи са набавяни в повечето случаи през нотариусите, които са изповядали сделките или от отделението за фирмени вписвания на Софийски градски съд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

56 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kmet
    #57

    Prokuraturata ne trqbwa da 4aka da i se predostaviat oditni dokladi, a da se samosezira po publikacii v pe4ata.

  2. Нели
    #56

    държава? Има едно лайно!

  3. Иван
    #55

    И от тук няма да излезе нищо свястно.Комунистите никога няма да си самозаврат стригана свинска опашка в гъза.Както винаги достатъчно доказателства няма да бъдат събрани.

  4. Dani
    #54

    Колко по 100 са се загубили в джобовете на тези, които сега скодоумничат и хулят хората, искащи по-високи от мизерните си заплати? И размахват като плашоло МВФ, ЕС и всички земни сили, които могат да им помогнат да запазят своята тлъста част от баницата, наречена България?

  5. Прокуратурата
    #53

    По правилно е да се каже, че прокуратурата с голямо нежелание работи по тези далавери. Какво ще ми чакат одитни доклади. На 17 декември 2003 година журналистката Лилия Христова публикува в "Дневник" материал, който сигурно е по-стойностен и от десет одита. Но явно в прокуратурата по това време не са чели "Дневник". Ясно е, че нищо няма да свършат, по-добре да не ни занимават с глупости.

  6. Цецо
    #52

    1/Това е доказано организирана престъпна група. Защо да не могат да бъдат подведени под отговорност ? Що за глупави оправдания са това, след като са на лице огромни по стойност грабежи?2/ Как може прокуратурата да не може да събере документацията. Щом неможе, защо взима от парите ни и още повече за какво ни е тази прокуратура изобщо ?

  7. Цецо
    #51

    Има подробни и публикувани журналистически разследвания. И с пълно право "Сезирането по долу" Ви пита - "защо не се допитате до журналистите и техните разследвания"? Или пак ще повторите номерата си, като по делата на отявленият престъпник Софиянски. Аман от прокурорските Ви номера !

  8. Hh
    #50

    Има само един комунистически смотаняк, който само философства и нищо не прави. Поне да се беше обръснал.

  9. Демократ
    #49

    Загуби за милиони,а може би и над милиард.Няма колективна вина.Виновни са от ръководния кадър-кмета,управителното тяло на фирмата Софийски имоти,председателя на общинския съвет-Антоан Николов и други лапачи около тях.Не е случайно,че кметът Софиянски стана мулти милионер!!И докога този мазник ще стои със самочувствието на недосегаема мутра?Обикновеният крадец за една открадната кокошка лежи в затвора!!! А защо не може да се каже лошо нещо за кражби и корупция на стария кмет проф.Янчулев.Набедиха го човекът,че бил "изпил водата на София" и го отстраниха от СДС.Сега само ще си мечтаем за него,а разбойниците ще ни смъкват кожата с усмивката на Софиянски.

  10. bf
    #48

    tosi sofianski e sa satvora da ne se pravi na nevinen ili vasil bojkov mu e sad garba i sa tova ne go sakatschat te neka si stavat rodnini ama sakonite i pravosadieto da iska obesnenie na sofianski sa grabenite imoti i pari sa milionite deto sa mu v djoba a i kmetovete po obschenite koko pari sa vseli ruschveti sa da rasreschat da ima firmi v kolperaziite ofisi kafeneta i t.n. v nikoja darjava njama takav haus i anarhija seljanite doschli v sofia dali si pod naem apartm.ne plaschat tschistaschki a i pretesnjavat s tschujdi hora kooperaziite toka i asansiora ne plaschat kradat parno kakvo e tova be

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.