Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разузнаването на САЩ с нова версия за ядрения взрив край Северодвинск

Инцидентът станал при опит за изваждането на ядрена ракета от океанското дъно, попаднала там при предишно изпитание

6 коментара
"Радио Свобода" публикува снимка на една от двете плаващи платформи, които са използвани по време на ракетните изпитания на полигона Ненокс в Архангелска област, разрушена от взрива.

Мистериозният взрив на руския военен полигон край село Ненокс край Северодвинск на 8 август се е случил при операция по изваждането ядрена ракета от океанското дъно, където тя е паднала по време на предишни изпитания. Такава е оценката на американското разузнаване, твърди телевизия Си Ен Би Си, позовавайки се на свои източници.

Инцидентът не е станал при тест на ново оръжие, това е била мисия по спасяването на ракета, обяснява източник, запознат пряко с доклада. Взривът е избухнала на един от военните кораби, участващи в операцията, но е предизвикал реакция в ядреното ядро на ракетата, което е довело до изтичането на радиация, отбелязва друг източник, също пожелал да остане неназован.

При експлозията загинаха петима специалисти от "Росатом" и двама руски военнослужещи. Последваха противоречиви информации от страна на властите както за причините, довели до инцидента, така и за нивото на радиация. До момента се смяташе, че взривът е станал при тестване на най -новата руска ядрена ракета "Буревестник", известна също като "Skyfall".

Разузнаването на САЩ не споменава в доклада си какви са потенциалните рискове за здравето на хората и за околната среда вследствие на разрушения ядрен реактор на ракетата.

Миналата година е имало подготовка за аналогична операция

Си Ен Би Си твърди, че е научила през 2018 г. за това, че Москва вече е извършвала подготовка за аналогична мисия. Тогава военните са възнамерявали да извадят от дъното на Баренцово море ракета, потънала в резултат на неуспешен старт. В операцията са участвали три кораба, единият от които бил снабден с оборудване, необходимо за безопасно обработване на радиоактивни материали от ядрото на ракетата. Ако тази операция е била успешна, американското разузнаване е очаквало същата процедура да бъде прилагана при други подобни мисии.

По-рано експерти от Центъра за неразпространение на ядреното оръжие "Джеймс Мартин" към Института за международни изследвания в Монтерей (САЩ) забелязаха в района на аварията край Северодвинск специализирания кораб "Серебрянка", предназначен да събира такива материали.

През март м.г. президентът Владимир Путин представи редица свръхзвукови оръжия, включително "Буревестник", заявявайки, че това е ядрена ракета с неограничен обсег. Досега обаче не е осъществено успешно изпитание на оръжието, въпреки неколкократните тестове, според източници, запознати с доклад на американското разузнаване за оръжейната програма. През тази година е извършен един тест, а от ноември 2017 до февруари 2018 г. - четири теста, като всеки е завършвал неуспешно.

Какво се е случило край Северодвинск

Руското Министерство на отбраната съобщи за инцидента на полигона на военноморските сили до село Ненокс на 8 август. Според официални данни взривът е станал на морска платформа по време на изпитание на ракета с радиоактивен източник на захранване. Според някои експерти обаче в действителност се е взривил тестови модел на руската ракета с ядрен двигател "Буревестник" ( "Skyfall"), презентирана през 2018 г. лично от Путин.

Според една от неофициалните версии, цитирани от "Радио Свобода", на 8 август край Ненокс е осъществен тест на "Буревестник" или на ядрената му установка, след което ракетата целенасочено е потопена във водата или е паднала там случайно.

За падането на ракетата в Бяло море съобщи съобщи Baza (група в руската социалната мрежа Telegram), позовавайки се на колеги на загиналите при взрива специалисти от "Росатом". Тяхната версия се различава от тази, съобщена от Си Ен Би Си и "Радио Свобода" – твърди се, че експлозията не е станала на кораб, а се е взривила самата ракета и това не се е случило под водата, а на нейната повърхност. "Веднага след старта от морската платформа, възникна отказ на двигателя и ракетата падна в морето. Тя беше извлечена от дъното, за да се проучат причините за възможния отказ. В този момент, когато тя се оказа над повърхността, избухна взрив", написа Baza.

Трагедията отне живота на петима сътрудници на държавната корпорация "Росатом" и двама военнослужещи от руското МО. Трима военни и трима специалисти от "Росатом" бяха ранени. Руската хидрометеорологична служба засече след експлозията краткосрочно наднормено повишение на радиацията от 4 до 16 пъти.

В организма на лекар е открит радиоактивен цезий -137

По данни на правителството на Архангелска област (където се намира полигонът) са направени медицински изследвания на над 100 човека, оказали помощ на пострадалите от взрива край Северодвинск. Здравното министерство на региона е открило в радиоактивен цезий – 137 в мускулната тъкан на един от лекарите.

По информация на независимото интернет издание "Медуза", никой не е предупредил специалистите, оказали помощ на пострадалите, че им предстои да работят с хора, подложени на радиоактивно облъчване. В областната болница са разбрали за радиацията няколко часа след като започнали да оперират ранените, а мерки по деактивиране са предприети едва на следващия ден.

Преди седмица руската федерална агенция Росгидромет потвърди, че след експлозията на военноморския полигон край Северодвинск, радиоактивният фон за кратко е бил повишен поради преминаване на облак от радиоактивни инертни газове. Облакът се е образувал след разпадане на бариеви, стронциеви и лантанови изотопи с кратък живот, се казва в съобщение на службата.

Ведомството е проследявало обстановката в Ахангелска област от 8 до 23 август и твърди, че в дните след аварията радиационният фон в Северодвинск е стабилизиран в рамките на нормата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #6

    Цял свят научи за безобразията им по време на чернобилската катастрофа - те продължават по същия начин. Няма грижа за хората. Единствената грижа е как ще прозвучат новините в медиите.

  2. ivancho ivanov
    #5

    Пропуснали да предупредят медицинския екип, че пациентите им са радиационно опасни - опасно халтава държава!

  3. 1107a
    #4

    То в Русия нещо не се взривява, изгаря, потъва, ако няма радиация и прадащи ракети и холера, то това не е Русия.

  4. pepe
    #3

    Руското хипер-оръжие е най-унищожителното, най-убийственото хипер-оръжие на света. То е единственото хипер-оръжие, което вече е убивало хора. И всичките са руснаци.

  5. Естествено
    #2
    Отговор на коментар #1

    Просто "Чайник".

  6. Г. Димитров
    #1

    "Буревестник" не знам, по-скоро "Буретворник"...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.