Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разузнавателните служби на САЩ ровят в социалните мрежи в търсене на прогнози за бъдещето

13 коментара

Ако се съди на запитванията в интернет от федералните правоохранителни и разузнавателни служби, американското правителство търси софтуер, способен да следи социалните мрежи,
за да прогнозира всякакви неща - от бъдещи терористични атаки до чуждестранни въстания.

Стотици разузнавателни анализатори и сега пресяват чуждестранните поствания в Туитър и Фейсбук, за да следят събития като Арабската пролет.

Но в официална "молба за информация" от потенциални подизпълнители неотдавна ФБР формулира желание за дигитален инструмент за сканиране на цялата вселена на социалните медии - повече данни, отколкото човешките същества биха могли някога да обработят.

Министерството на отбраната и службата на директора на националното разузнаване също се обърнаха към частния сектор за начини да се автоматизира процесът на идентифициране на
нововъзникващи заплахи и бунтове с помощта на милиардите постинги, които хората споделят всеки ден.

"Социалните медии станаха първата инстанция за комуникация за криза, измествайки традиционните - полиция, пожарна, спешна медицинска помощ и журналисти. Социалните медии си съперничат със спешния телефон 911 при реакции на кризи и информиране", пише в молбата на ФБР.

Предложенията вече предизвикаха загриженост сред защитниците на личната неприкосновеност, които се тревожат, че подобни опити за мониторинг може да имат смразяващ ефект върху потребителите.

Джинджър Маккол, директор на базирания във Вашингтон Иформационен център за неприкосновеността на електронните данни, каза, че не е работа на ФБР да наблюдава
легитимното свободно слово без точно определена конкретна причина, свързана с правоприлагането.

"Ако всеки път трябва човек да се страхува, че федералното правителство те следи, надничайки през рамато ти и слуша какво говориш, това ще повлияе на начина, по който говориш и по който се държиш", каза тя.

От ФБР заявиха за Асошиейтед прес, че предложената от тях система има за цел да наблюдава само публично достъпна информация и няма да се фокусира върху конкретни лица или групи, а върху думи, свързани с престъпна дейност.

Анализирането на публична информация не е нищо ново в света на разузнаването. По време на Студената война, например, агенти на ЦРУ четяха руски вестници и прехващаха телевизионни и радиоемисии с надеждата да отгатнат какво мислят съветските лидери.

Но възходът на социалните медии през последните години измени драматично както вида, така и количеството на свободно достъпната информация. Например, главният изпълнителен директор на Туитър Дик Костоло заяви на конференция неотдавна, че за всеки три дни потребителите на микроблоговата услуга изпращат средно по 1 милиард съобщения.

"Това наистина би трябвало да е златна епоха за събирането на разузнавателна информация, в смисъл, че хората дават мило и драго, за да се себеизразяват", каза Рос Стейпълтън-Грей, бивш аналитик в ЦРУ, а сега технологичен консултант, който съветва компании по въпроси на сигурността, наблюдението и неприкосновеността на личните данни.

Като служител в началото на 90-те в агенцията, превърнала се впоследствие в Национално разузнаване, Стейпълтън-Грей твърди, че ранните усилия на американската разузнавателна общност да обхванат по-добре нарастващия обем от информация, налична в интернет, срещнали съпротива от "старите пушки", които смятали, че служебните тайни са по-ценни от информацията, с която всеки може да се сдобие.

Но постингите на разузнавателните служби, търсещи по-качествени инструменти за мониторинг на социалните мрежи показва, че тази съпротива се е стопила.

Системата, за която мечтаят в изследователския отдел на Националното разузнаване, ще слива всичко - от търсачките в интернет през статиите в Уикипедия до камерите за наблюдение на автомобилното движение, за да "изпреварва новините", като предвижда важните събития - от икономически хаос до епидемии.

Програмата на Министерството на отбраната ще може да следи социалните медии, за да засича разпространяването на информация, която би могла да да засегне войниците на бойното поле, но и да предостави възможност на военните да провеждат собствени "операции за влияние" в социалните медии в противодействие на вражески кампании.

Националното разузнаване и министерството на отбраната заявиха за Асошиейтед прес, че не могат да се вместят в поставения от агенцията срок да отговорят на конкретни въпроси за замислените проекти.

ФБР пита за уебприложение, което автоматично да претърсва социалните мрежи за данни, които да алармират оперативния център на Бюрото за избухващи кризи в развитието им и да ги плотира в интерфейс, например Google Maps.

За да работят добре подобни системи, техните създатели ще трябва да преодолеят няколко технологични предизвикателства, най-лесното от които е обработката на огромно количество данни.

Напредъкът в т.нар "изчисления в облак"(сloud computing) направи обработването на големи групи от данни по-лесно от когато и да било чрез разпределяне на работата в широки мрежи от компютри.

Вместо това експертите в тази област посочват, че всъщност основното препятствие е да се научат компютрите да четат. За да пресява зрънцата на ценната информация от ненужната плява, софтуерът трябва да разбира тънките нюанси на значението в съобщенията в Туитър и блоговете, за да може да различи например сериозно изказване от шега.

Решаването на тези проблеми се пада на учените в области като обработка на естествен език и компютърна лингвистика - същите специалности, които дадоха на света гласово активирания асистент "Сири" на Айфон и компютърната система "Уотсън" на Ай Би Ем, които надвиха човешките си противници в американската телевизионна игра "Риск" (Jeopardy).

Компанията от Сан Франциско за обработване на интернет информация Лингуастат (Linguastat Inc.) работеше заедно с федералния Център за контрол над заболяванията по време на епидемията от свински грип през 2009 г., за да следи обществените страхове и опасения в социалните мрежи и да определя дали се възприемат посланията на Центъра за
общественото здраве.

Съоснователят на компанията Джон Пиер заяви, че проследяването на общественото мнение зависи от много повече фактори, отколкото простото търсене в социалните мрежи на определени думи и фрази.

"Дали просто само го споменават, или го харесват, или не го ли харесват, дали го казват в правилния контекст или става дума за банда на име "Суайн флу" (Свински грип)?, обяснява Пиер.

Автентичността също се превръща ва проблем при анализирането на социалните мрежи. Компютърни програми, известни като ботове, вече заразяват медии като Туитър с безполезни постинги, подобни на спама при имейлите.

Изследователят Тим Хванг е скриптирал свои ботове, за да разбере колко голямо влияние биха имали над социалните мрежи и твърди, че способността да се създават ботове, напълно имитиращи човешката личност, с времето ще се подобрява все повече.

Това има значение при събирането на разузнавателна информация, защото ботовете биха могли да заблудят анализаторите (и техния софтуер) и да ги накарат да си мислят, че виждат истинска промяна в социалните нагласи, което всъщност може да е правителствена пропагандна кампания, осъществявана например от потребители на Туитър, които изобщо не съществуват.

"Разполагаме с всички данни, но как да разберем кое е истина и кое не?", обяснява Хванг.

Уилям Маккантс, анализатор в Центъра за военноморски анализи и бивш служител в Държавния департамент, се занимава с мониторинг на пропагандата на Ал Каида онлайн.

Той се опасява, че системите, търсени от ФБР и другите агенции, може да доведат до прекомерно упование в технологиите за сметка на внимателно обучените анализатори, които все още са по-добри в отсяването на най-важните факти.

"Колкото повече данни използваш и колкото по-сложен е софтуерът, толкова е по-вероятно да потвърдиш добре известна баналност", каза Маккантс. Той разказа любимата шега на негов
приятел. "Не беше нужно да си в Туитър, за да разбереш,че в Египет става революция".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    България е свободна държава, а Русия не е. Ако някой твърди обратното, значи в главата му още ечи: Говорит Москва, говорит Москва! България е най-бедната страна в евросъюза, но все пак е вътре в клуба. А Русия не е и не е напълно европейска държава, ами полуевропейска полуазиатска. Който не му харесва, не е българин а чист рубладжия.

  2. Анонимен
    #12

    Май ще спра да пиша в този форум и да се интересувам от сайта.В последно време наблюдавам едно на нищо не почиващо високомерие у пишещите,изказвания от типа България днес е свободна държава," ... в изостаналите държави в арабския свят.Русия,че дори в България полицията слугува на влат имащите,а не на закона" и тн.,"....Гърците да ги разкарат от еврозоната,да ги извадят от ЕС,да убедняват...".На какво се дължи това високомерие,да не би някой да ги е зомбирал,че са придобили това фалшиво самочувствие,защото нищо не отговаря на действителността.Да не би аз да не съм разбрал, нещо да е станало.Я се постегнете бе другари герберисти.

  3. Анонимен
    #11

    В назадналите държави като у нас, търсят под вола теле във всяка комуникация..

  4. Анонимен
    #10

    В напреднлите държави вършат нещата както трябва и полицията си гледа работата и поддържа законноста. В изостаналите държави в арабския свят, Русия че и даже в България, полицията слугува на власт имащите а не на закона. България днес е свободна страна, обаче слугинския рефлекс е още налице. Много хора все още се нагаждат според силните на деня. За да се променят наистина нещата, трябва и последните родени в робство(комунистическа диктатура) да измрат.

  5. Анонимен
    #9

    До 8: Бъркаш товариш, в Америка царува ред и законност за каквато България може само да си мечтае. А империя на злото е Русия където народа мизерства а олигарсите колят и бесят. Ако се загледаш в черните хроники ще видиш че в Русия избиват журналистите като във фронтовите държави. Ами така де, който си позволи да казва истини го застрелват в Русия.

  6. Анонимен
    #8

    Империята на злото САЩ е най-полицейската държава в света.

  7. Анонимен
    #7

    Службите в Америка са в час. Да му мислят нашите заптиета дето глуповато гледат как арестаните им се самоубиват.

  8. Анонимен
    #6

    това свободота по американски По-ФБР и ЦРУ-ски

  9. Анонимен
    #5

    Те са си прави. Чувствителността към социалните симптоми винаги е била важна за тези служби. Въпросът е до интерпретирането и ползването.

  10. Анонимен
    #4

    Няма лошо. Трябва да се знае настроението на тълпата. Още повече че активните хора които са в интернета са тези които носят промените. Доказаха го събитията в Египет. Америка не се бори срещу събитията както правеха старомодните диктатури в източна европа и близкия изток. В Америка властта се опитва да яхне вълната и я направлява по-добре. На управляващите им е ясно че не могат да спрат закономерни процеси и е излишно да се хаби енергия за това. Разбира се публиката винаги трябва да е нащрек във случай че на някой горе му хрумнат някакви други идеи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.