Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

РДНСК откри, че оградата на плажа в Кранево е незаконна

Местният кмет твърди обратното

2 коментара
РДНСК откри, че оградата на плажа в Кранево е незаконна

Оградата на плажа в село Кранево, чиито снимки бяха публикувани във Фейсбук, е изградена без строително разрешение от компанията "Ефект - 3". Това обяви директорът на Регионалната дирекция "Национален строителен контрол" във Варна Галин Баев в сряда, само ден след като снимките с преградения плаж се завъртяха из медиите и задълбочиха скандала, избухнал покрай излетия бетон на плажа Корал, намиращ се в другия край на Черноморието.

"Независимо, че новата ограда е поставена върху основите на стара, съществувала още по времето, когато на същото място е имало пионерски лагер, сега тя трябва да бъде премахната и изградена отново, след получаване на съответното строително разрешение от община Балчик", обясни Баев.

Необяснимо е обаче защо РДНСК се задейства едва сега и какво щеше да стане, ако местна жителка не беше публикувала снимката във Фейсбук и ако медиите не ѝ бяха обърнали внимание.

Управител на дружеството "Ефект - 3" е Георги Цурев. Компанията е придобила някогашния международен пионерски лагер в Кранево през 2005 г. Имотът на самия морски бряг включва терен от над 84 хил. кв. м, три двуетажни вили, 12 дървени бунгала, масивна къща, кафене, складови помещения и др.

Днес на мястото на пионерския лагер се намира затвореният комплекс "Дружба Бей Гардън", а фирмата собственик твърди, че имат всички необходими документи за оградата.

Кметът на селото Румен Николов обясни пред Mediapool, че не е бил търсен във връзка с проверката на МРРБ за оградата.

"Оградата е на това място, откакто има детски лагер там още по времето на социализма. В момента имотът е частна собственост на Георги Цурев и е нормално да бъде ограден, за да се гарантира сигурността на хилядите деца, които почиват там", каза Румен Николов.

Той е категоричен, че не е заграден плажа на Кранево, а пясъците които се виждат на снимката, са "хвърлени от вълната".

Сигналът за оградата се подава от една госпожа в Кранево, която "не е наред с всичкия си", каза Румен Николов. Той обясни как преди години същата госпожа подала сигнал и до Българската православна църква, заради спортна площадка до храма, на която млади хора говорели мръсни думи и така според госпожата богохулствали.

Село Кранево е част от община Балчик. Общинският кмет не беше открит за коментар, а пресаташето Сава Тихолов обясни, че е в отпуск и няма информация по случая.

Авторът на сигнала за незаконната ограда е Бойка Драгомирецкая, която живее в Кранево от 12 години. Тя често се разхожда по плажа и преди дни попада на оградата пред бившия международен детски лагер. Публикува снимка в профила си във Фейсбук с въпросите: "Защо тази телена ограда е издигната посред плажа на Кранево? Според кой закон?".

"Последните 15 години наблюдавам тази тенденция морето да отива навътре към сушата, то разпръсква пясъка и си формира дюни. Тази ограда, която беше каменната, то си я разруши и тогава изградиха тази може би преди две години, вие виждате, че през нея може пясъкът спокойно да се придвижва навътре", коментира Драгомирецкия пред бТВ.

"Убеден съм, че имотът е по граници на урегулиран частен имот и оградата не е преместена нито напред, нито назад. Този пясък, който виждате, това не е заграден плаж. Това е пясък, придобит следствие силния щорм, вълната го изкарва и те просто са го оползотворили този пясък да си направят волейболно игрище, там за мини вратички футбол", заяви Румен Николов.

Бойка Драгомирецкая обаче твърди, че оградата днес няма нищо общо с тази преди 50 години: "Имаше някаква дъсчена, символична ограда, но тя беше по навътре. Но нямаше такива чудеса, невъзможност и всеки можеше да премине".

Според областния управител оградата не е местена и загражда частен имот. "И самата плажна ивица изключително е смалена и създава илюзорната представа, че нещо е направено на този плаж, а всъщност всичко, което е там, то си е било направено от много години", твърди областният управител на Добрич Маргарита Новоселска.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boriana Boneva
    #2

    такива безобразия нямаше да стават пред очите на обществото И ТО ВЪВ ВРЕМЕ когато то наблюдава и сигнализира за наглостта с която това се върши АКО имаше 1. моментална реакция на институциите 2. голяма глоба и последвала наредба за разрушаване в кратки-!!! срокове. И всички това да лежи НА ЗАКОНОВИ УСТОИ. Странното е че институциите първо дават разрешения, после те се отменят от други институции, отиват в съда където той решава с да или не въпроса и нещата се започва отново. ЗАКОНОДАТЕЛЯТ Е КАЛПАВ В ОБЛАСТТА НА строителството и природозащитните закони, ЗАЩОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВА ЛОБИСКИ.

  2. Майтапчия
    #1

    Добре, че в РДНСК са експерти и не са корумпирани! Браво!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.