Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Реакции

0 коментара

Лорд Ръсел-Джонстън призова лидерите в Македония към спокойствие и умереност

Председателят на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа лорд Ръсел-Джонстън призова политическите лидери в Македония към спокойствие и умереност в действията, съобщи БТА.

В изявление лорд Ръсел-Джонстън дава пълната си подкрепа на македонския президент Борис Трайковски и останалите политически лидери, ангажирани в търсенето на мирно, политическо решение на кризата в Македония.

Достатъчно кръв е пролята досега на Балканите, подчертава лорд Ръсел-Джонстън. Най-новата история на региона предоставя безброй доказателства за трагичните последствия, които всяко по- нататъшно изостряне на напрежението би предизвикало, допълва той.

Лорд Ръсел-Джонстън осъди въоръжените действия на албанските бунтовници в Македония, както и протеста на македонците в Скопие в понеделник, в който "за съжаление, са участвали и членове на полицията и военните сили".

По-рано днес генералният секретар на Съвета на Европа Валтер Швимер се обяви против всякаква форма на тероризъм и екстремизъм, предаде АФП. Осъждам съвсем ясно екстремизма от страна на македонските славяни с техните заплахи срещу албанското население, а също и насилията на Армията за национално освобождение в Македония или на други места, заяви на пресконференция Швимер.

Съветът на министрите прие позиция в същия дух, посочва АФП.

Стокхолм: ЕС трябваше да действа по-рано

Европейският съюз би могъл да реагира по-рано в конфликта в Македония и трябва да размисли върху допуснатите грешки, каза във Виена шведският външен министър Анна Линд, цитирана от АФП. Може би трябваше да реагираме преди една година или дори още по-рано, призна госпожа Линд на пресконференция след участието си в специалното заседание на ОССЕ. Според нея ЕС трябва да направи задълбочена оценка на ролята си в опита за решаване на конфликта.

Наистина направихме всичко, което можахме, допълни външният министър на Швеция, която е председател на ЕС до края на юни.

По думите на г-жа Линд в момента, когато са били забелязани първите признаци на криза, са били предприети действия и опит за координирането на всички страни и международни организации. Ще има много трудности и пречки по пътя към стабилността и мира на Балканите, предупреди Линд. Много важно за всички нас е да не се разпростре конфликт на Балканите още един път, допълни шведският външен министър.

Според Ругова в Македония се извършва етническо прочистване

Косовският лидер Ибрахим Ругова заяви, че в Македония се извършва етническо прочистване и предупреди, че конфликтът там може да ескалира, предаде АП.

Ругова, който е лидер на Демократичния съюз на Косово - основната етническа партия в Косово, каза, че не иска етническото прочистване в Македония да се сравнява с това на други места на Балканите през последното десетилетие. Той предупреди обаче, че сегашната "сериозна криза" може да прерасне в ужасен конфликт, предаде австрийската агенция АПА.

Вече над 50 000 етнически албанци са напуснали Македония в посока Косово, посочи Ругова след разговори с политически лидери във Виена.

Косовският лидер подчерта необходимостта от намиране на политическо решение на кризата, което да бъде постигнато чрез диалог. Ругова добави, че иска да използва своето влияние и авторитет в Македония с тази цел. В допълнение албанското малцинство трябва да получи повече права, каза още Ругова.

Руски генерал вини НАТО за изострянето на обстановката в Македония

Изострянето на обстановката в Македония е последствие от снизходителността на НАТО към албанските бунтовници в Косово, заяви днес пред ИТАР-ТАСС началникът на управлението за международно сътрудничество в руското министерство на отбраната генерал-полковник Леонид Ивашов.

"Създава се впечатление, че някои сили, включително в НАТО, са заинтересовани в крайна сметка не от прекратяване на конфликта на Балканите, а от поддържането му в перманентно състояние", каза Ивашов. По думите му, именно действията на силите на НАТО са провокирали вътрешната криза в Македония. "Засилването на напрежението на Балканите е "резултат от политиката на силите КейФОР в Косово и преди всичко на структурите на НАТО спрямо албанските сепаратисти, а така също от отказа областта да се демилитаризира действително и да се разоръжи Армията за освобождение на Косово", каза руският генерал.

"Министерството на отбраната на Русия нееднократно е подчертавало, че е необходимо да се разоръжат екстремистките сили в Косово и да се неутрализират действията им. НАТО фактически спомогна да се запазят въоръжените формирования в Косово, които сега откриха втори фронт в Македония", посочи Ивашов.

Той каза, че НАТО не се е обръщала към Русия с предложение за участие в съвместна операция за разоръжаване на албанските бунтовници в Македония.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.