Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Реакции в Прищина, Сараево, Загреб и Белград след началото на процеса

0 коментара

Бившият югославски президент Слободан Милошевич се завърна вчера на телевизионния екран в Косово, Хърватия, Босна и Югославия като подсъдим на процес за военни престъпления, пише ДПА.

Косовски албанци заеха места пред телевизорите в домовете си и в кафенетата в столицата на провинцията - Прищина, за да гледат процеса срещу човека, който бе обвинен за престъпленията, извършени срещу техни сънародници. Всички местни медии публикуват материали, които припомнят за престъпленията, извършени в Косово през 1999 г., и коментират темата, която описват като "процеса на века".

В статия във в. Коха диторе влиятелният издател Ветон Сурои прави паралел между Милошевич и Адолф Хитлер, в която описва бившия югопрезидент като "лицензиран колективен убиец".

В уводната си статия, озаглавена "Хладнокръвен престъпник изслушва обвинителния акт", косовският вестник Зъри поиска "смъртна присъда за една държава и една идеология".

В босненската столица Сараево някои хора си спомниха ужаса на обсадата на босненските сърби. По обвинителния акт за Босна Милошевич ще отговоря за най-тежкото обвинение на трибунала - геноцид.

Върховният представител на международната общност в Босна Волфганг Петрич описа процеса като "историческа възможност да бъдат идентифицирани онези, които носят отговорността за трагедията, преживяна от хората в този регион през 90-те години". Според Петрич процесът е в интерес на сръбския народ, който е тръгнал към ново бъдеще. Той смята, че това не може да стане без да се тегли ясна черта на миналото и това важи може би в най-голяма степен за Босна и Херцеговина.

Хърватските вестници публикуваха на първите си страници огромни снимки на бившия югославски президент със заглавия като "Краят на една престъпна кариера" и "Той остави зад себе си хиляди трупове".

"Балканският касапин ще трябва да отговаря по обвинение в геноцид", писа босненският всекидневник Дневни аваз. Вестниците не се задълбочават в психологическата страна на въпроса, а обръщат повече внимание на зрелището, заради което парламентът прекрати работа и което според вестник Национал е привлякло повече зрители дори от любимите сапунени опери.

Според допитване на вестник Вечерни лист трима от всеки четирима хървати смятат, че Милошевич ще бъде осъден. "Аз лично изобщо не смятам, че трябва да има процес. Той трябва да бъде екзекутиран на място. Но при това положение, според мен трябва да получи доживотна присъда", каза Зоран Павлович, уличен чистач от Дубровник. Обстрелът на града от югославската армия е включен в обвинителния акт срещу Милошевич, отбелязва Ройтерс.

Хърватското правителство приветства началото на процеса, съобщава АФП. Властите в Загреб използваха случая и припомниха, че са оказали помощ на трибунала в Хага, като са предоставили значителен брой документи, видеозаписи и свидетелски показания, свързани със "сръбската агресия срещу Хърватия". Загреб е предоставил на Хага и списък с 60 свидетели, изразили готовност да свидетелстват в полза на обвинението.

В Белград, където Милошевич управлява с желязна ръка в продължение на 12 години, в някои кафенета бяха поставени телевизори, за да предават процеса, но вътре имаше малко посетители и малцина от тях следяха делото, съобщава ДПА.

Не гняв или срам, а апатия - това е чувството у повечето сърби във връзка със започналия вчера процес срещу Милошевич, отбелязва по повод началото на процеса Ройтерс.

Белградският всекидневник Политика отбеляза, че обвинението е изоставило тактиката на открита атака срещу националистическите и политическите идеи на Милошевич и се съсредоточило върху разкриването на безскрупулния му стремеж към власт. "Разбира се, има хора, които смятат, че по този начин могат да замажат очите на сръбската общественост", пише Политика.

Вестникът има предвид недоволството на сърбите от факта, че обвинението е представило военните престъпления, извършени в Косово, като част от плана на Милошевич за "Велика Сърбия", при положение, че Косово е сръбска област.

В Белград преобладава мнението, че Милошевич е на подсъдимата скамейка, а не сръбската държава или народ, отбеляза вестник Национал.

Ройтерс акцентира на факта, че повечето сърби споделят мнението на Милошевич, че Международният трибунал в Хага е предубеден спрямо тях и няма да води справедлив процес срещу бившия им лидер. Те гледат на съда в Хага като на инструмент на НАТО, който бомбардира Югославия през 1999 г., пише агенцията. Сърбите отчитат факта, че повече техни лидери бяха обвинени от трибунала, отколкото други, и според тях това е знак за пристрастност.

Днес сърбите са по-склонни да приемат сътрудничеството на правителството с трибунала в Хага, но не по морални причини, а заради икономическата помощ от Запада, която зависи от това сътрудничество, пише в заключение Ройтерс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.