Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Реакцията на АСЕ доказва навлизането на проекта "Белене” във фаза ендшпил

Казва Илиан Василев, енергиен експерт, бивш посланик на България в Русия, в интервю за Mediapool

0 коментара
Реакцията на АСЕ доказва навлизането на проекта "Белене” във фаза ендшпил

От доста време се очакваше ”Атомстройекспорт” да прибегне до медиен натиск за обявяването на арбитражен иск. Защо според вас се случва сега?

Хората, които се ангажираха у нас и в Москва с твърдението, че проектът ”Белене” е успешно затворен, вече губят търпение и настояват за силов демарш. За мнозина там и тук е недопустимо да не се реагира твърдо, защото се излиза от утвърден патерналиски модел на едностранно въздейстие, при който руската страна може да не изпълнява задължения по двустранни договори, докато българската страна няма това право.

От оригинала на съобщението в РИА Новости е видно, че източникът от АСЕ е анонимен. Почти един ден мина от появата на новината за заведения иск, преди в петък следобед от пресцентъра на АСЕ да я потвърдят официално. Същевременно от министерството на икономиката и от НЕК казаха, че не са уведомени по официален път.

По традиция - източникът е анонимен представител на АСЕ. РИА Новости е известна с използването ѝ за официални или корпоративни реакции. Имам опит преди много години с подобна "информация" по време на терористическата атака в Норд Ост, когато загина българката Емилия Узунова с австрийско гражданство. Австрийският ми колега дълго не вярваше, че с толкова чувствителна информацията може да се борави "свободно" дори при трагични обстоятелства.

Известно е, че руската страна от година извърша подготовка за завеждане на арбитражен иск - наета е английска правна кантора и тук българска такава. Тук изненада няма.

Как очаквате да се развият нещата?

От реакцията на българската страна ще зависи много, как и доколко ще ескалират бъдещи претенции. Този медиен залп свидетелства за начало на по-гореща фаза. Започва се с това, което те смятат за "сигурно" или най-малко рисково, за да се създаде благоприятен прецедент за бъдещи по-големи и значими претенции. Не непременно в Париж, а в хода на текущия преговорен процес.

Действа се и изпреварващо от гледна точка на ефекта върху местни - български - поддръжници  - това е сигнал за преминаване към по-твърди действия. Могат да се появят и тълкувания за известна координираност с критичните изявления на висши представители на Транснефт, проблемите в Нефтохим и завеждането на иск от страна на АСЕ. Има и назатихнали претенции по Булгартабак.

Съвсем не случайно е избран момента преди вота на доверие и най-вече преди изборите. Вероятен кураж е даден и от разширената подкрепата за вота на недоверие. Бъдете сигурни, че темата ще влезе в предизборна употреба и атаки срещу правителството. Но разчетите са малко линеарни и издават отсъствие на по-дълбоко познаване на причините за реакциите на българската страна.

Каква трябва да бъде българската реакция?

Първа и задължителна стъпка - пред вид на началната фаза и продължителност - трябва да се назначи говорител на равнище БЕХ или НЕК. Абсурдно е министърът на икономиката и енергетиката или МИЕТ да се ангажират като ответна страна на АСЕ. Професионалният говорител ще може да осигури ефективност и ешалониране на медийната реакция. Зная, че за мнозина висши политически лица светлината на прожектора и камерите е силно примамлива, но трябва да се играе в отбор и по правила.

Първата реакция от типа "имаме контрапретенции" според мен е прибързана. Трудно може да се обясни, че още непотвърдили информацията имаме готов отговор и контрапретенция. Принципът е, че добрите ходове и оръжия не се хвърлят в медиите, а се прилагат и доказват чрез тацитно действие, не в режим реакция-контрареакция. Най-опасното за българската страна е да влиза в реактивен режим - ние трябва да спазваме своята стратегия и поведение - търпеливо и професионално, без излишни емоции. Бъдете сигурни, че руската страна се е подготвила за няколко хода напред. Едва ли в руското външно министерство или министерство на енергетика ще възприемат подобен тон.

Аз бих бил по-внимателен  - първо, ще посоча, че не вярвам моите руски партньори да озвучат подобно намерение или действие в медиите преди да го обсъдим. Акцентът е върху партньорските отношения и задължителния кодекс на поведение. Може да имаме различия, но няма въпрос, който да не може да бъде решен. Ако те са потърсили едностранен силов подход, очевидно доверието е нарушено и това те трябва да поемат отговорността за последствията. Този на пръв поглед прибързан  акт на АСЕ може да затрудни намирането на оптимални решения не само по този, но и по други въпроси. Доверието е основен капитал в такива проекти и преговори..

Да не говорим, че в България тече разследване прокурорска проверка по проекта Белене,  която може да нанесе допълнителни щрихи върху преговорите и конкретни лица. Нормално е прокуратурата да изпитва затруднения с експертната сложност на материята. Но решението вероятно не е в допълнителен одит от страна на БЕХ, защото има разлика между проектен и финансов одит, които са в прерогативите на компаниите от една страна и финансовите разследвания - които се в полето на разследващите органи.

Арбитражът винаги е опция, понякога доста примамлива, и то за двете страни. Винаги има радикално настроени хора - но резките изявления или действия не са заместител на системните, търпеливи и устойчиви усилия към намирането на взаимно приемливи решения, особено по проект с толкова сложни вътрешни и външни измерения.

Последно, бих наложил мораториум върху изявленията на официални лица, докато не получим официални документи и разговаряме с нашите партньори, след което ще определим отношението си. До тогава изявления и реакции са чрез говорител.

В този контекст  - контрапретенциите са вероятно добри в материално-процесуален аспект, но не толкова медиен - поне не на първия етап. Трябва цялостен анализ.

Как ще се водят преговори за АЕЦ ”Белене” под заплахата на съдебни искове, подмолни действия и шантаж?

Всяко зло за добро. Тази реакция на АСЕ доказва навлизането на проекта във фаза ендшпил. Тя стеснява полето за позитивно решение по проекта ”Белене”, тъй като всяка подобна стъпка на българското правителство със сигурност ще бъде изтълкувана като "поддаване на външен натиск" с всички произтичащи последствия за този и всички други енергийни проекти.

Трябва да бъдем готови за арбитраж и да наемем на авторитетна международна правна кантора във връзка със защитата на собствените си интереси. Но анонимният медиен сигнал от Москва е слаб ход. Това не е начин за взаимно приемлив и съгласуван изход от проекта ” Белене”. Той вероятно ще постигне обратен на желания от инициаторите му резултат.. Хората, които вероятно насърчават твърдия тон, силно надценяват склонността на руските официални власти да се ангажират в открити силови действия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.