Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Речта на политици и журналисти се разминава с книжовния език

21 коментара
Речта на политици и журналисти се разминава с книжовния език

Речта на голяма част от политиците и журналистите се разминава с книжовния език. Това показва експертно изследване, публикувано в книгата "Езикови портрети на български политици".

Речта на политиците и журналистите следва динамиката на разговорния език, обобщи преподавателят в Софийския университет по езикова култура, българска фонетика, морфология и синтаксис Владислав Миланов, който представи книгата в сряда.

Той вижда причината не толкова в незнанието и некомпетентността, колкото в "несъобразителност на ситуацията".

72,5 процента от българските политици изговарят членната морфема при съществителните имена от женски род като "тъ" вместо "та", както изисква книжовно-езиковата правоговорна форма - "власттъ", "отговорносттъ", "необходимосттъ". Това отклонение по принцип е често срещано и въобще в разговорната практика.

Съгласуването при формите за учтивост също показва силно разколебаване - "вие сте бил", "вие сте виждал", "вие сте дал съгласие".

Наблюдават се и съкращаване на групи гласни и съгласни - "ващо", "зат'ва", както и редукция на "е" в "и" - "ифект", "становищи", "плинарно времи", "министерствуту".

Често се употребява "ме" окончание при глаголната форма в първо лице множествено число - "допуснеме", "убедиме", вместо правилното "допуснем", "убедим".

За 65 на сто от българските политици е проблем бройната форма - 12 министъра и 13 заместник-министъра, 14 кмета.

Според Миланов тези особености на разговорния език се проявяват от политиците, за да бъдат по-близо до своята аудитория, а словото - им живо, динамично и разнообразно. След като политиците спазват определен дрескод на обличане в парламента, би трябвало да правят същото и в изказа си, като спазват правилата на книжовния език, смята експертът.

Примерите бяха продължени от другия съставител на книгата - Надежда Михайлова-Сталянова, преподавател по български език в СУ. Поради това, че политиците се опитват да говорят метафорично, често политиката се възприема като театър. Използват се думите "политическа сцена", "сценарий", "постановка". Други засегнати сфери са спорта - "президентството да бъде център-нападател", "играчи", "надпревара", музиката - "играе ролята на първа цигулка", "опитва се да дирижира", "познат репертоар", войната - "политически фронт","стратегия", "политическо оръжие", играта и забавлението - "скрити козове", "надцакване", "промяна на правилата".

Изследването освен това говори за често срещана езикова агресия, изразена чрез директна словесна нападка, фамилиарност, вулгарност, неуважение към събеседника, преекспониране на "Аз"-а, избягване на неудобни въпроси.

Според изследователите формата на парламентарния контрол е изчерпана - той все по-често се превръща в нервно изчитане на предварително подготвени текстове, като нерядко в бързината политиците дори не могат да учленят коректно звуковете.

Някои думи пък, като ресурс, визия, приоритети, са загубили съдържанието си заради свръхупотреба.

Крайно време е българските политици да спрат да обвързват името си с българския език като изготвят ненужни закони за езика, а да се отнесат с повече отговорност към начина, по който говорят, каза Владислав Миланов.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #21

    Дядо Вазов е ползвал в творчеството си 10000 думи. Нашите политици не повече от 600( 1200 думи е езика на племето Ибо в Африка).

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #20
  3. Анонимен
    #19

    Щом нещастната ни Родина се управлява от разбойническа банда начело с майстор на КРЪЧМАРСКИТЕ ЛАФОВЕ И ДЕБЕЛАШКИ ШЕГИ, който не може да свърже два нормални лафа без да се оплете в някоя изцепка, защо трябва да се тревожим от езика на останалите "политици"?

  4. Анонимен
    #18

    ha,ha, не е свършило времето. Грамотниостта на УБО не беше на нивото на Харвард, нито тази в ловешките Университети. Прислугата никога не е била по интелектуална от господарите, а сега Ви управлява прислугата по-точно биячите.

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #17
  6. Анонимен
    #16

    Крайно време е да се въведат часове по български за политици и журналисти. Свърши времето на полуграмотните пролетери от Политбюро на БКП, които с гордост говореха като леля Пена от Бусманци!

  7. Анонимен
    #15

    шменти капели новини

  8. Анонимен
    #14

    Освен това речта им е пълна с русизми като "зачета","замервам" и шопизми като "на 100 процента". Най новият хит обаче е "към момента".

  9. Анонимен
    #13

    До 11 (19:28) Също така и "Народна Демократична Република...

  10. Анонимен
    #12

    М.Н. За Лютви Местан не се чудете много. Разбрах, че е завършил българска филология и изглежда е бил добре с успеха. Срам и позор е това, един етнически турчин да скрива топката на нашенските тъпанари, които не могат да говорят, а работят в парламент, което в превод означава говорилня!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.