Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Реденето на ЦИК започна с номинацията на граждански кандидати

Ивилина Алексиева от ИМП харесана от червените за шеф на комисията, ГЕРБ ще предложат Цв.Томов и Д. Димитров от своята квота

4 коментара
Снимка: БГНЕС

В парламента започнаха пазарлъците за състава на новата Централната избирателна комисия (ЦИК), като не е изключено да избухне скандал около квотното представителство на партиите. ГЕРБ, която има най-много депутати, би трябвало да получи и най-много представители в ЦИК. Според обявените преди десетина дни изчисления на Института за развитие на публичната среда, разпределението на местата в ЦИК на базата на получени гласове на предишните евроизбори, би следвало да бъде: ГЕРБ -7; Коалиция за България -6; ДПС -2; "Атака" -2; Синята коалиция (представлявана от физическите лица Мартин Димитров и Иван Костов)-1; НДСВ -1.

Според неофициална информация, обаче, управляващите обмислят да дадат по равен брой места на БСП и ГЕРБ, като всяка партия получи по 6 места в ЦИК, а оставащата една бройка да бъде разпределена към ДПС, които да има 3-ма представители. Това преразпределение не засяга останалите три формации. Депутати от мнозинството обаче коментираха пред Mediapool, че може и да не се стигне до опити за подобно разместване, за да не се бави изборът на ЦИК.

Реденото на изборната комисия започна във вторник, 11 март, когато бе крайният срок, в който гражданските организации да внесат свои номинации. До четвъртък и парламентарните групи трябва да излъчат своите кандидати. Парламентът не е задължен да се съобрази с предложенията на гражданския сектор, които са общо 12. Някои депутати от левицата вече се изказаха критично към възможността да дават места в ЦИК на хора от неправителствени организации, които не е ясно кого представляват.

Към момента обаче е сигурно, че Ивилина Алексиева, изпълнителен директор на Института за модерна политика (ИМП), не само ще влезе в Централната избирателна комисия, а може и да е неин председател. Това заявиха пред Mediapool депутати от БСП. Ивилина Алексиева, номинирана от председателя на ИМП Борислав Цеков, в момента оглавява обществения съвет към комисията в НС за взаимодействие с гражданските организации, чийто шеф е Мая Манолова (БСП). Тя се ползва и с доверието на партията на Николай Бареков "България без цензура", както личи от поддържащите го медии, а това най-вероятно се дължи на обстоятелството, че институтът на Цеков редовно представя положителни прогнози и коментари за тази партия. Алексиева е била член на ЦИК между 2005 и 2009 година.

Друг сигурен член на ЦИК е Камелия Нейкова, която вече е била член на комисията по времето на кабинета "Сакскобургготски". Кандидатурата ѝ е внесена от три организации – "Професионално обединение на държавните служители", Фондация "Обща кауза" и сдружение "Нова алтернатива" на едноименната партия на бившия военен министър от царското правителство Николай Цонев.

Нейкова бе един от двамата експерти, които Мая Манолова ангажира с изработването на новия Изборен кодекс.

Няколко граждански организации: Институт за развитие на публичната среда, Център за либерални стратегии, Български институт за правни инициативи, Програма "Достъп до информация", "Риск Монитор", Европейският институт, фондация "Линк" и др. – са внесли кандидатурите на Цветана Сурлекова, адв. Евгений Стайков, Цветозар Томов и Димитър Димитров.

"Номинираните от нас са безспорни професионалисти, доказали своя авторитет, независимост и почтеност”, се казва в предложението. Сурлекова е дългогодишен съдия и прокурор, Стайков е юрист и администратор, Димитров е преподавател в СУ, общопризнат специалист в областта на изборния процес, Томов е известен социолог и наблюдател на политическия процес.

От ГЕРБ вече съобщиха официално, че ще предложат социолога Цветозар Томов за член на ЦИК от своята квота, а във вторник стана известно, че другият им граждански кандидат ще е доц. Димитър Димитров.

Депутати от ГЕРБ казват, че ще предложат Томов за шеф на ЦИК, но това няма как да стане, тъй като той не е юрист. Цветозар Томов беше ръководител на катедра "Критическа и приложна социология" в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" до ноември 2011 г., когато напусна заради присъденото тогава звание "доктор хонорис кауза" на Христо Стоичков. От 2002 г. е управител на социологическа "Агенция Скала”. Томов е член на Гражданския съвет към Реформаторския блок и един от твърдите противници на евентуално сътрудничество на формацията с ГЕРБ.

Според източници на Mediapool, социалистите ще предложат за член на ЦИК от своята квота

Таня Цанева, която от 20 години работи в близката до БСП организация ГИСДИ, която внесе номинацията.

Асоциация за реинтеграция на осъдени лица предлага кандидатурата на Стоил Стоилов, който е с 22 -годишен опит като изборен специалист и консултант на международни организации – ООН, ОССЕ и Европейската комисия.

Граждански форум "Промяна” номинира проф. Тодор Галунов, преподавател ВТУ.

Сдружение за извършване на обществено полезна дейност "Съюз на одиторите от Сметната палата” пък внесе кандидатурата на своя председател Ангел Ангелов - адвокат с опит в изборни дела и бивш одитор. Организацията разчита на подкрепа от "Атака".

Партията на Волен Сидеров не е решила окончателно кого ще издигне, но най-вероятно ще оставят в ЦИК сегашния си представител Мария Мусурлиева, научи Mediapool.

Румяна Сидерова е друг член на ЦИК, който ще запази мястото си, тъй като се ползва с подкрепата на БСП.

ДПС казаха, че не смятат да се крият зад "граждански" кандидатури и ще обявят партийни.

Според информация на Mediapool, ГЕРБ възнамеряват да излъчат за член на ЦИК от партийната си квота Георги Баханов, който е бил член на общинска избирателна комисия.

До съставянето на нова ЦИК се стигна след приемането на новия Изборен кодекс, което бе и една от основните му цели, тъй като БСП и ДПС не искаха да отиват на следващи избори с комисията, редена в мандата на ГЕРБ. Членовете на ЦИК са общо 19, от които четирима души ръководство, назначено от парламента, а останалите – излъчени от парламента, но одобрени с указ на президента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Valentin Dimitrov
    #4

    Толковата тревоги около ЦИК доказва, че и там са част от изборните фалшификации ! ЕС, къде си ?!

  2. nik
    #3

    Ще приеме или не г-н Цветозар Томов номинацията на ГЕРБ? Може би не. Той бе силен и убеден критик на управлението на ГЕРБ. Но смяната на властта стана по такъв начин /аферата с костинбродските бюлетини, например/, политико-съдебната репресия срещу бивщите управляващи - толкова неприкрита и нескопосана, задкулисието и разгула на трипартийната коалиция /БСП-ДПС-Атака/ - тъй безочлива, че хора с чувство за справедливост като Цветозар Томов биха се замислили. И биха приели подобна номинация. Защото така се оформиха линията на противопоставяне. ГЕРБ и Реформатроския блок срещу БСП-ДПС-Атака. И обратното.

  3. Sgt. Pepper
    #2

    Г-н Цветозар Томов би трябвало добре да помисли, преди да приеме да бъде номиниран от ГЕРБ. Петното, което тази номинация ще хвърли върху репутацията му, ще тежи дълго след като мандатът му в ЦИК ще е изтекъл, и може да му създаде проблеми при последващото трудоустройство.

  4. Mihail Novak
    #1

    Оправете си заглавието :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.