Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Референдумът като "много сериозен жълт картон“ за партията на Ердоган

Предстоят две критични за Турция години

1 коментар
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган, сн. ЕПА/БГНЕС

На отминалия в Турция референдум за конституционни промени, въпреки победата на положителния отговор, всъщност, избирателите показаха на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) "много сериозен жълт картон“. До 2019 година, когато в страната ще се състоят два жизнено важни избора (за президент и парламент), предстоят две и половина критични години, защото основното критично послание за ПСР и Ердоган идва от техния електорат.

 

Това са ключовите моменти в коментарите на наблюдатели на политическия живот в Турция, събрани в сряда от БТА в кореспонденция от Истанбул.

 

"Резултатите от референдума са известни, смяната на режима и получаването на неограничени правомощия на президента Реджеп Тайип Ердоган бяха одобрени на косъм. Но в същото време управляващата ПСР в цялата страна, с изключение на Югоизточен Анадол, остана под резултата си, постигнат на изборите през ноември 2015 г. Въпреки че условията в Югоизточен Анадол бяха неравностойни - кюрдските лидери са в затвора - броят на гласувалите с "не" е твърде висок, което означава, че ролята на прокюрдската Партия на демократичните народи (ПДН) не е за пренебрегване".

 

Това казва в коментар за агенцията журналистът Орал Чалъшлар, специалисти по кюрдския въпрос. Преди няколко години той бе в състава на т.нар. мъдреци - комисия, сформирана от Ердоган за решаване на кюрдския проблем, която обаче по-късно бе разпусната.

 

Според Чалъшлар, с близкия резултат на референдума, с около 2 процента разлика между "да" и "не", избирателят е показал на ПСР "много сериозен жълт картон".

 

"ПСР изгуби в пет от най-големите градове. Това означава, че камбаните бият тревога. Управляващата ПСР и президентът проведоха най-мащабната си кампания откакто са на власт, използваха най-груби забрани и натиск върху инакомислещите и въпреки това знаковите за динамиката на ПСР райони на Истанбул - Еюп, Юскюдар казаха "не" на формулата "неограничени президентски права".

 

Какво следва

 

"Предстоят две и половина критични години, защото основното критично послание за ПСР и Ердоган идва от техния електорат. През 2019 г. предстоят два жизненоважни избора“, отбелязва наблюдателят.

 

"Въпреки бруталната кампания на референдума се видя, че половината от народа не е убеден в необходимостта от смяна на системата. Народът не одобрява в достатъчна степен президентска система, в която няма да има баланс и контрол. Турция е добре застрахована, защото има 70-годишен опит в многопартийната система. Избирателят дълги години подкрепяше ПСР в борбата срещу намесата на военните в политиката. Но тъй като сега проектът за смяна на режима е проектиран на базата на автократизма, част от кадрите на ПСР, съставляващи динамиката на обществото, не приемат одобряването му като начин на решение", казва Орал Чалъшлар.

 

Може ли да се очакват промени във външната политика

 

Съдейки по изказванията по време на кампанията за референдума, външнополитическият наблюдател Сами Коен смята, че промени ще има. Турция е на кръстопът. По отношение на кандидатурата за ЕС Ердоган по всяка вероятност ще предложи провеждане на референдум "за" или "против" съюза, подобно на британския Брекзит. Но провеждането му ще означава, че управляващата ПСР ще е взела предвид и това, че ще може да откъсне Турция окончателно от ЕС, казва той.

 

Според Сами Коен предстоят неизбежни сътресения и, за да ги преодлее, Турция повече от всякога се нуждае от обективна и хладнокръвна дипломация.

 

Журналистът Фатих Чекирге прогнозира, че Турция няма да скъса отношенията с ЕС, но ще изостри процеса на пазарлъка.

 

"Отношенията с ЕС може да се разделят в две посоки - икономически, тъй като 50 на сто от турския износ е за ЕС и ще продължи икономическите отношения, но на другата страна са политическите отношения с ЕС, които включват мигрантското споразумение и визовата легализация", посочва той.

 

Зрелостта на турската опозиция

 

Малката разлика между гласовете "да" и "не" на референдума е показала зрялост на турската опозиция, в която за пръв път се обединиха най-различни слоеве от обществото - светски и консервативни среди, алевии, кюрди, смята социологът проф. Сенджар Атая.

 

"За пръв път в Турция толкова много различни слоеве от обществото, защитаващи свободите, се обединиха в толкова широка палитра, която гласува с "не" и това е много положителна стъпка за развитието на гражданската демокрация в страната. На референдума спечели насрещният блок, не това не променя значението на този демократичен блок. Тук критичният въпрос се заключава в това доколко президентът Ердоган с правомощията, които му даде референдумът, ще ги приложи за консолидиране на обществото, или ще продължи с "важен е резултатът, а не мачът", добавя ученият.

 

Управляващата партия е в момент на пречупване

 

Според проправителствени коментатори в ПСР има разочарование от малката разлика в гласовете на референдума.

 

Близкият до ПСР коментатор Абдюлкадир Селви казва, че предизборната тактика на ПСР е била построена изцяло върху спечелването с триумф на "да" на референдума.

 

"Това не стана, от урните се подадоха многозначителни послания. Трябва да се следят много внимателно процесите в ПСР, защото управляващата партия е в момент на пречупване. Или ще си извади поуки от референдума и ще приложи нови политики, или няма да се съобрази с дадените послания и ще продължи по досегашния си път. Този избор в крайна сметка ще бъде определящ и за изборите на 3 ноември 2019 г. ", посочва той.

 

Коментаторът от в. "Миллиет" Мехмет Тезкан изключва вероятността за провеждане на предсрочни избори, за които се предполага, че опозицията ще окаже натиск.

 

"В момента ситуацията е критична за ПСР и при едни предсрочни избори тя рискува да изгуби, затова не смятам, че ще се реши на този риск. ПСР трябва първо да спечели сърцата на целия електорат", посочва той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #1

    Имаше история в която футболист бе убил съдията за показване на жълт картон...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.