Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Референдумът за златото в Трън прескочи прага за активност

Решението ще се приеме, ако над 50% от гласувалите са казали "да"

11 коментара
Трънският край е един от най-чистите, най-красивите, но и най-безлюдните в България.

Избирателната активност на местния референдум за златодобива в Трън прескача минимума в закона от 40%. Към 17 ч. гласувалите са 51.69% от имащите право на глас, съобщи Общинската избирателна комисия, цитирана от агенция "Фокус".

Към този час вота си са дали 1802 души.

С тази избирателна активност референдумът минава минималния праг от 40%, за да бъде признат за валиден. За да бъде прието решението на референдума обаче, с "да" трябва да са отговорили повече от половината от участвалите в допитването.

До 13.00 ч. в общината бяха гласували 1190 души, или 34.13 процента от гласоподавателите.

През целия ден гласуването протичаше спокойно и нямаше подадени сигнали и жалби за нарушения.

"Сега цяла България гледа към Трън", коментира политологът Евгений Дайнов, който е наблюдател в секцията в с. Неделково. Той заяви, че е пристигнал в селото, за да се убеди, че местният референдум е работещ инструмент. След дълго очакване на децентрализацията хората сами взимат нещата в свои ръце и сами ще се децентрализират, затова очаквам все повече референдуми в България, каза Дайнов.

Гласуването ще продължи до 20.00 часа.

Право да гласуват на местен референдум имат българските граждани с избирателни права, които имат постоянен или настоящ адрес на територията на Община Трън през последните 6 месеца преди насрочването на допитването. Имащите право на глас в община Трън са 3 486 души.

Ако не бъде прието предложението, по същия въпрос ще може да бъде иницииран нов местен референдум не по-рано от една година от датата на произвеждането му. Резултатите от допитването могат да бъдат обжалвани от инициатора на референдума или от областния управител в срок от 7 дни след оповестяването им.

Настоящото местно допитване е първото за град Трън.

Жителите на граничния край трябва да отговорят на въпроса: "Против ли сте община Трън чрез Общинския съвет да одобрява устройствени планове, определящи територии за добив и обработка на метални полезни изкопаеми".

Реално въпросът не адресира директно проекта за златодобив на дъщерната фирма на "Асарел" "Евромакс Сървисиз" ЕООД, а правомощията на общината. Дружеството е титуляр на разрешение за търсене и проучване на подземни богатства с регистрирано търговско откритие на находище "Трън".

Компанията вече обяви, че отлага проекта за добив в северен участък на Руй планина, докато не убеди в безопасността му трънската общественост. Дружеството обаче възнамерява да поднови експлоатацията в работилата 40 години мина "Злата", разположена в южния участък. Според инвеститора процедурата за възстановяване на дейността в мина "Злата" не зависи от резултатите от бъдещия местен референдум.

В последните месеци населението от региона беше наплашено, че ще бъдат засегнати уранови залежи при разработването на златната мина. За да убеди хората, че това не е вярно, инвеститорът обеща да направи допълнително проучване, свързано с радиологичната обстановка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #11
  2. Микро икономиката изисква местни ресурси. Няма работна ръка, няма инфраструктура. Ако тръгне тази "мина" там трябваше да работят софиянци... Някои да не си представят , че злато/ако има/ се вади с кирки и лопати.

  3. Дони Тръмпушката
    #9

    Трън е една мини-Българийка. Огледално нейно миниатюризирано копие. Като един гласуваха "ЗА" икономическата изостаналост и демографските проблеми в района. На свинята и е най-хубаво в калната локва. На българина също - да е беден, изостанал, неук. Но какво да се прави - в този случай демокрацията сработи. Трънчани сами си избраха това. Никой не им е крив.

  4. анита хегерланд
    #8

    Ние, българите, сме луди. Американците пътуват до Аляска, купуват терен и търсят злато в ледените води на реката, като промиват по няколко тона пръст за няколко грама злато. Едно семейство намери 18 г злато за работата си през лятото - единствения времеви период, в който земята не е замръзнала. Всички бяха щастливи, защото това е равносилно на подвиг. А ние какво правим?! Траките са обработвали златото по уникален начин, всеки може да види това. Къде е нашето злато?! Какво правим с него?!

  5. Entdecken
    #7

    Странно е защо така наречения "инвеститор" не е излезъл пред местното население да обясни колко хубави неща иска да направи за тях. Затова сега из хасковско пият вода с ураново съдъргжание, тъй като и руските окупатори с техния уранодобив са точно като тези луканови "инвеститори" с крадените пари - обират безплатно каквото могат - мърсотията и болестите за местните а те си живеат с мерцедесите и ягуарите си в Симеоново и Драгалевци...

  6. 93% против златотобива! Браво!

  7. Авакум Захов
    #5
  8. Буни Камик
    #4

    Трънският референдум вече е легендарен и ще влезе като прецедент и парадигма в учебниците по местно самоуправление. Насилственото превръщане на Трънско, един от най-красивите краища на България, в индустриална пустиня, негодна за обитаване, ще бъде предотвратено с народния вот. Днес всеки българин е трънчанин, защото хората в малката община демонстрираха, как се постига ЧУВАЕМОСТ пред властимащите. Огромният брой дакларации за солидарност, които пристигат в Трън от цяла България и дори целия свят, показва какъв огромен мобилизационен заряд разпръснаха местните хора със своята борба. Евромакс сървисиз & Co, откажете се и се радвайте, че Трън няма да тежи на съвестта Ви!

  9. Авакум Захов
    #3

    Повечето хора там получават доходите си от бюджета - служители в общината, училищата, детските градини, както и пенсионери. Те слабо се интересуват от възможностите за създаване на нови работни места. Но за сметка на това са мнозинство и могат да определят изхода от референдума. От друга страна т.нар. инвеститор ще остави в местната общност пренебрежително малка част от доходите от дейността. И щедростта на обещанията ще се промени, когато получи всички разрешителни документи.

  10. Ливада
    #2

    Всеки има право да избира между гарантирана безработица от една страна и възможност за нови работни места срещу предполагаема (но съвсем не сигурна) щета за околната среда, от друга страна. Ако съм безработен там, аз лично бих предпочел второто, но мен не ме питат в случая.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.