Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Реформата на Рашидов обхваща десетина театри и няколко филхармонии

40 коментара

Министерството на културата публикува в четвъртък визията си за реформа в сценичните изкуства, ден след като министър Вежди Рашидов я представи на заседание на Министерския съвет. Рашидов обяви, че ще прави реформа в театрите още при встъпването си в длъжност, а реалните усилия в тази посока започнаха преди няколко месеца. Лайтмотивът на реформата, който бе прегърнат и от премиера Бойко Борисов, бе, че “не може всяко село да е с опера и театър“, както и че културните институти с интересна програма и постановки, които реализират добри приходи от продажбата на билети, трябва да запазват парите за себе си. Предлаганите от екипа на Вежди Рашидов промени отчасти отговарят на поставените цели, но в частта с преобразуването и сливането на едни театри в други остават въпросителни, а на места прозира и “разчистване на сметки“.

Предлаганите промени предвиждат промени във финансирането на културните институти. Директорите на театри, опери и филхармонии ще имат по-голяма автономия, като ще имат свободата самостоятелно да се разпореждат със средствата на културния институт, който оглавяват. Те ще могат да определят сами числеността на персонала и индивидуалните възнаграждения на служителите и работниците, да възлагат ремонти.

Театрите и другите културни институти ще работят с делегирани гъвкави бюджети и ще получават и средства за реализиране на творчески програми и проекти, финансирани от министерството на конкурсен принцип.

С предлаганите промени се сбъдва и желанието на директорите на печеливши театри парите от продажба на билети да се връщат при тях, а да не отиват в Министерството на културата, което след това да ги преразпределя “на калпак“. В проектопромените е записано, че реализираните в края на годината икономии от средствата за финансиране на дейността на държавните културни институти остават като преходен остатък и се включват по бюджетите им за следващата година.

Извън промяната в модела на финансиране на театрите т.нар. реформа се изчерпва с вливането на няколко театъра един в друг и преобразуването на филхармонии. Не става ясно обаче как и защо са подбрани да се преобразуват точно тези културни институти и означава ли това, че с пропуснатите всичко е наред.

Най-озадачаващото предложение е за вливането на Нов драматичен театър “Сълза и смях“ в Народния театър “Иван Вазов”.

Турските театри в Кърджали и Разград предстои да се влеят в други културни институти. Държавният музикално-драматичен театър “Кадрие Лятифова” – Кърджали ще се влее в Драматично - кукления театър “Димитър Димов” - Кърджали. Държавният музикално-драматичен театър “Назъм Хикмет” - Разград пък ще се влее в Драматичния театър “Антон Страшимиров” - Разград.

Целта на трите вливания според екипа на Вежди Рашидов е “да се постигне подобряване на творческото сътрудничество и взаимодействие на артистичните звена, подобряване на мениджмънта чрез общо администриране и финансиране, оптимизиране на административно-обслужващия персонал и уплътняване на творческата заетост на артистичните трупи“.

Впечатление прави, че разбунтувалият се срещу натрапения си директор Борис Панкин Държавен музикален театър “Стефан Македонски” не е пощаден от реформата. Панкин, който така и не бе допуснат от колектива на театъра да встъпи в длъжност, се отказа от поста, а Рашидов го направи свой съветник в областта именно на сценичните изкуства. Така Панкин стана двигател на реформата. А тя повелява държавният музикален театър “Стефан Македонски” да се слее с балет “Арабеск” и заедно да формират Софийски музикален и балетен център. В мотивите към тази промяна е записано, че така ще се постигне “общо финансово и административно ръководство и подобряване на мениджмънта“.

Филхармониите в Плевен, Шумен, Враца и Видин пък ще бъдат преобразувани в Симфониети. Според Министерството на културата има необходимост от това преобразуване заради намаления интерес на зрителската аудитория и е с цел “стимулиране на политиката за местно и регионално покритие на създадения художествен продукт“.

Родопският драматичен театър “Николай Хайтов” – Смолян ще се влее в Драматичен театър “Н. О. Масалитинов” – Пловдив”. Оперно-филхармоничното дружество - Пловдив се преобразува в Пловдивска филхармония. Това преобразуване се налагало от факта, че към момента няма условия за провеждането на музикално-сценична дейност – оперно-филхармоничното дружество не разполага със сцена за оперни и балетни спектакли.

Оперно-филхармоничните дружества в Русе и Бургас се преобразуват в държавни опери. Целта е да се постигне “формиране на репертоарната политика в музикално-сценичните жанрове, съобразно интереса на аудиторията“.

Във Варна Оперно-филхармоничното дружество и Драматичният театър “Стоян Бъчваров” се сливат и преобразуват в Театрално-музикален продуцентски център – Варна.

Единственият театър, от който ще бъдат създадени два нови театър е този в Силистра. Драматично-кукления театър “Сава Доброплодни” - Силистра ще бъде разделен на Куклен театър - Силистра и Драматичен театър - Силистра.

От Министерството на културата посочват, че министърът на финансите трябва да предостави 1.8 млн. лева от бюджета за тази година за преобразуванията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

40 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Андрейшко
    #44

    след теб да викна, запея..."Реформата на Рашидов обхваща десетина театри и няколко филхармонии"

  2. artliubitel
    #43

    gospodin rashidov,ostavete tova kopirano ot usa "center".zvuchi grubo i administrativno.neka vmesto center si bade poznatoto na balgarite i evropeicite "teatre".pomislete dobre,zashtoto inache stava - preoblekal se ilia, a toi pak vav tia !!

  3. Борис
    #42

    "Оперно-филхармоничното дружество - Пловдив се преобразува в Пловдивска филхармония. Това преобразуване се налагало от факта, че към момента няма условия за провеждането на музикално-сценична дейност – оперно-филхармоничното дружество не разполага със сцена за оперни и балетни спектакли."Ремонтът на залата на Операта в Пловдив -- в бившия профсъюзен дом -- е пред завършване. Това твърдение е абсурдно.

  4. уточнение
    #41

    са повече любими на ССР и социалистическа Европа.САЩ се характеризираха, сега също, с повече Децентрализация във всяко едно отношение."Center" и "Centre" също се използват в САЩ, освен какви ли не други "търговски" термини.Прав си, че "театър" звучи по-човешки, по-гостоприемно.Разгеле, в САЩ на кино сграда много често казват Movie Theatre.Подобно на кината "Арена" или тези в някои молове, София.От икономическа гледна точка, твърде малко истински театри в БГ биха устояли в самостоятелни сгради.По-реалистично

  5. profesionalist
    #40

    Intersni reformi! A dali 6te se kazva center ili teatur ne tolkoz vajno si mislia, gospodine. Po-vajnoto e teatralnoto i operno-muzikalnoto ravni6te v Bulgaria da se vdigne. I o6te da privlekat nova pupblika. Kak 6te bude tova 6te zavisi ot vsi4ki koito rabotiat tezi izkustva.Vreme e da se SBOGUVAT SUS SOCIALISTI4ESKIA MANTALITET I KOMUNISTI4ESKO MISLENE!!! nAISTINA E VEREME!!!

  6. рашо
    #39

    Там където е стъпил неговия ждановски ботуш.

  7. BG kade kade
    #38

    Dobre za stolicata i zale za provinciata. Gorkite ste si ostanat na sediankite i folklorno peene.

  8. Аладин
    #37

    Аз не виждам никаква логика в това. Изглежда като плод на пиянско бълнуване. Не е ли крайно време да се сложи край на мъката "Вежди и ко" в т.нар. "МК"?

  9. хммм...!!!!???
    #36

    Ама моля ви се, това ли е великата реформа???!! Това ли можа да сътвори министъра, с трима замесници, съветници, отговорници, секретари...и т.н. администрация, и още наети консултантски фирми, социологически проучвания и други методи за трошене на държавни пари, а уж е загрижен за данъкоплатците!!!! Тофа не е реформа, това е какафония за министерска симфониета и соло субтромбон!!!

  10. Дебилчо
    #35

    НародА иска кОлтура! Говежда мутробългария...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.