Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Реформата в горския сектор няма ефект

6 коментара
Реформата в горския сектор няма ефект

Преструктурирането на горския сектор и реформите в управлението и пазарните принципи не дават търсения преди година и половина ефект, сочи доклад на Световната банка (СБ) за състоянието на отрасъла.

Отчита се непоследователност в публичното уведомяване за търговете, липса на прозрачност за провеждането им и възможност за тайни споразумения между купувачите и между купувачи и продавачи на дървесина.

Правителството е критикувано за липсата на напредък по поетия през 2006 г. ангажимент да въведе в поне 30 на сто от държавните гори сертифицираното управление, което да доказва произхода на дървесината, както настоява ЕК. В момента са издадени само 5 сертификата, които покриват около 3 процента от общата площ на държавните гори.

“Ако България възнамерява да реализира някакъв напредък и да изпълни своята цел да постави около милион хектара под управление, тя би следвало да е много по-агресивна и да насърчи стопанствата се заемат със сертификацията“, пише в доклада, представен в петък в Белоградчик.

Вариантите са да се освободят от данъци публичните и частните фирми, приели съответния сертификат, да им се дадат преки субсидии от фонд “Българска гора“ или до съответните обществени поръчки да се допускат само фирми със сертифициран продукт.

Горските стопанства са зависими от държавата

Докладът акцентира на факта, че държавните горски стопанства (ДГС) продължават да са зависими от държавата и да не могат да провеждат собствена приходна политика.

Сегашното положение освен това позволява на зле работещите стопанства да разчитат на парите от фонд “Българска гора“ за залесяване, за да запушват други финансови дупки.

От друга страна обаче сегашният механизъм за продажба на дървесина - най-вече от складове, не позволява на горските стопанства да реализират достатъчно приходи, посочват от СБ. По този начин много малко пари влизат в Държавната агенция по горите (ДАГ). Постъпленията биха били по-големи, ако дървесината се продава на корен. Отделно пък фирмите по този начин биха се сдобили с по-евтина суровина, тъй като съхранението на вече отрязаните дървени трупи оскъпява цената на крайния продукт заради складовите такси, които трябва да плащат стопанствата докато намерят купувач.

Друг е моментът, че базите рядко могат да поберат количествата, които са необходими на големите фирми.

Това налага стопанствата да обявяват търгове за продажба на малки обеми дървесина на различни места в страната. Така около десетината големи компании у нас, които купуват 35 на сто от стоката, им се налага да се явяват в различни процедури, докато се снабдят с нужните им количества.

Вероятно ще се направи промяна в тази насока, коментира председателят на горската агенция Стефан Юруков (БСП). Според него обаче продажбата на корен е приложима само за някои видове дървесина, но не за всички.

Като недостатък от СБ посочват, че правната рамка не предвижда трансфер на приходи от печелившите към губещите горски стопанства. Част от проблема е свързан с това, че някои предприятия имат млади насаждения, които изискват сериозни разходи за отглеждане, поддръжка и охрана, но от тях в момента не може да се печели.

Други предприятия пък управляват големи територии от продуктивни гори и могат да имат разнообразни източници на доход, включително от ловни дейности. Те могат да реинвестират и да плащат на своите служители по-високи заплати. Така стопанствата са поставени в неравностойно положение, казват от СБ.

Не се използват възможности за залесяване

Експертите на СБ посочват, че в горския сектор не се обръща внимание на възможностите, които се предлагат за залесяване по механизма от Протокола от Киото за съвместното изпълнение на проекти. Учредяването на горските предприятия като търговски независими държавни фирми би могло да помогне за развитието на проекти с въглеродно финансиране в горския сектор.

Като слабост на държавната политика в управлението на горите се посочва, че законовите поправки се правят без достатъчно консултации, отчитащи становището на екоорганизации и фирми от бранша.

Световната банка отново препоръчва разделяне на контролните от търговските функции в горските стопанства, защото макар и това да е разписано в сегашния закон, те продължават да са зависими от ДАГ.

Настоява се за създаването на административна структура, която да има само контролни функции, без да е ангажирана с управлението на горските стопанства.

Докладът ясно посочва също така, че държавата не бива да се меси в управлението и работата на частния бизнес. В момента частниците трябва да искат разрешително от администрацията за добив на собствената си дървесина, както и да бъдат лицензирани за различни дейности, което на практика позволява на държавата да контролира потенциалните си конкуренти.

Всички тези препоръки може да се приложат на практика и без законови промени, трябва само политическа воля и средства за реализацията на реформите, обобщават от Световната банка.

В свой предишен доклад институцията констатира "злоупотреби с процедурата за замяна на гори, главно за търговски цели, придружени от значително ощетяване на държава".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. REDOVEN 4ITATEL
    #7

    ЗА КАКВА РЕФОРМА ПРИ ТЕЗИ УПРАВЛЯВАЩИ ПРЕСТЪПНИЦИ ВЪОБЩЕ СЕ ГОВОРИ?!!!

  2. Димо Барутов
    #6

    Ако настоящи и бивши управници от БСП продължат да "правят реформи " в ГС, скоро горите у нас ще останат само спомен...

  3. DEDI
    #5

    .

  4. Светослав
    #4

    ТРЯБВА ДА СЕ ЗАБРАНИ СЕЧЕНЕТО НА ГОРА.НАПЪЛНО. Без оглед на мотивите и авторите на исканията. Само така може да се възстанови гората.

  5. Ljubopiten
    #3

    Obstestweno dostapen li e doklada na Swetowna Banka? Ako ne e dostapen, togawa kade e domakratichnoto i pri Bankata i nejnite mejdunarodni konsultanti?!

  6. АНОНИМЕН
    #1

    всичко е плачевно в българските гори ,горските продължават да мизерстват още и още

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.