Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Реформата "за след Цацаров" - по идея на Цацаров

Главният прокурор повтори шашмата за разследването на "тримата големи" в съдебната власт

17 коментара
снимка БГНЕС

"Много е важно хората да разберат, че всичко, което се прави, е за след Цацаров", обяви премиерът Бойко Борисов през август 2015 г. в разгара на дебата за конституционната реформа в съдебната власт, финиширала без промени по отношение на главния прокурор.

Три години и половина по-късно, главният прокурор Сотир Цацаров обяви на 16 април, че подкрепя "идеята на правосъдния министър Данаил Кирилов за разработване на механизъм за разследване на тримата големи в съдебната система".

"Предложението за промени в правосъдната система на министъра е за предсрочно прекратяване на мандати. То е за въвеждане на механизъм, при който т.нар. трима големи, сред които в момента съм и аз, да могат да бъдат разследвани и срещу тях да се провежда дисциплинарно или наказателно производство в случай на обвинения за тежки престъпления или нарушения на служебните задължения", каза Цацаров във Велико Търново, където присъства на честването по случай 140 години от приемането на Търновската конституция.

Той допълни, че "предложението среща разбиране и силна подкрепа от Европейската комисия". Преди ден Цацаров проведе работна среща в Брюксел с заместник-председателя на Европейската комисия Франс Тимерманс.

Приемането на механизъм за разследване на главния прокурор и председателите на двете върховни съдилища е една от най-големите шашми в третия премиерски мандат на Бойко Борисов. Сега Цацаров представи като идея на Данаил Кирилов своето собствено предложение от 2017 година.

Подобни манипулации по темата не са новост. В края на 2017 година тогавашният правосъден министър Цецка Цачева представи същата тази идея на Цацаров като предложение на Европейската комисия.

Политическата измама с разследването на главния прокурор

През 2009 г. излезе присъдата на Европейския съд по правата на човека по делото "Колеви срещу България", в която се констатира, че българският главен прокурор е безконтролна фигура, поставена над закона. Проблемът е, че Цацаров (а и неговите предшественици-б.р.) контролира пряко всички прокурори. Това означава, че ако главният прокурор извърши престъпление, той може да разпореди да не бъде разследван и никой няма да му се опълчи. Вече десет години Съветът на Европа настоява този огромен дефект да се поправи, но българските власти напълно игнорират решението на съда, въпреки че то е задължително.

Нито една международна институция не е констатирала проблем с разследването на председателите на върховните съдилища, защото те могат да бъдат разследвани и сега.

Дебатът за безкронтролността на главния прокурор бе отворен отново през декември 2015 г. чрез доклада от мисията на европейските прокурори в България .Те констатираха, че практически няма кой да разследва главния прокурор, ако той извърши престъпление. Поради това те предложиха създаване на специална процедура за разследване.

Според европейските експерти главният прокурор трябва може да бъде разследван от "независимо лице, заемащо висша длъжност в съдебната система извън системата на прокуратурата". Предложението бе това да е шефът на Националната следствена служба, ако той се превърне в независим от прокуратурата магистрат.

През пролетта на 2017 г. избухна скандалът "Цумгейт", при който известен бизнесмен и издател разказа как е бил притискан и сплашван от обвинител №1. Нито една институция не обърна сериозно внимание на казуса. Впоследствие шефът на ВКС Лозан Панов проведе серия от срещи, включително с премиера Борисов, по темата за безконтролността на главния прокурор. Паралелно с това тръгнаха упорити слухове, че мнозинството на Цацаров във Висшия съдебен съвет готви отстраняването на Панов като акт на отмъщение.

На 20 май същата година Лозан Панов коментира остро, че всеки път депутатите се отдръпват от темата за отговорността на главния прокурор, сякаш това е някаква "тера инкогнита" за тях.

"Няма значение как ще се казва главният прокурор, дали ще е Никола Филчев или Сотир Цацаров, няма значение и как ще се казва следващият главен прокурор. Ако тези свръхправомощия в държавата водят до това тя да не е парламентарна република, а прокурорска република, съзнавате, че и аз, а и който и да е друг магистрат, не би бил по-добър при толкова много правомощия, а липса на отговорност за това", каза Панов.

Няколко часа след това изявление на Панов, самият Цацаров предложи създаване на процедура, по която главният прокурор да бъде разследван, но тя да важи и за ръководителите на върховните съдилища.

"Моят статут, колкото и странно да звучи, може би (така звучи) и на самия г-н Панов, е напълно еднакъв с неговия. По един и същи начин сме избирани, по един и същи начин се урежда нашето освобождаване. Следователно, ако законодателят вземе едно такова решение, в което аз не виждам нищо опасно, а напротив, то едно такова решение би трябвало да обхваща "тримата големи". Напълно възможно е създаването на такъв механизъм", каза тогава Цацаров в отговор на искането на Панов.

Така се роди идеята за създаването на механизма за разследване на "тримата големи".

Данаил Кирилов досущ като Цецка Цачева

Още при самото представяне на управленската програма на кабинета "Борисов 3" в сектор "правосъдие", Цецка Цачева обяви, че ще създава механизъм за разследване на "тримата големи" в съдебната власт по рецептата на Цацаров. Това беше през август 2017 година. Цачева може да бъде обвинена, че нарочно не направи абсолютно нищо в продължение на две години. Сега Данаил Кирилов обещава абсолютно същото още при първите си изяви.

Разликата е, че считано от днешна дата, до края на мандата на главния прокурор остават само осем месеца и е ясно, че реформата ще остане "за след Цацаров" , както обяви Бойко Борисов още през 2015 година. Премиерът е на път да спази обещанието си, защото мандатът на Цацаров изтича през януари.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #17

    Гледай ти , гледай ти !!! Дебелият "независим" БЛАГОСКЛОННО се е съгласил с идеята "на данаил кир." /ха-ха-ха - дали е "негова" идея??/ да пришие към наистина големите в съдебната система и фигурата на гл.прокурор.Не само благосклонно , но и съвсем "безкористно"!!! Та , нали отсега си плете мрежата за най-отговорното място в системата , което осигурява реална възможност за контрол над магистратите - това на Главния контрольор !!! Ако този тарикатски ход успее , другарят цацар ще има контрол над

  2. Коментарът е изтрит в 21:57 на 7 януари 2021 от автора.
    #16
  3. boriana
    #15

    Какво се оказа. В последните две години от мандата на лое..ната топка, а и преди това, котката е спяла, а мишките са танцували на воля. А сега и с претенции. Да не се е събудил. Или се буди избирателно и по поръчка.

  4. Косьо Генчев
    #14
    Отговор на коментар #13

    Прав си донякъде да се гневиш, но аз мисля, че срамна и отчайваща е овчата търпеливост на българския народ.Ако имахме мислещи хора, непримирими към сталинслия модел на прокуратурара, това едно нямаше въобще да се случи с последната ни конституция или поне щеше отдавна да е забравено в историята. За жалост българите все чакаме някой да ни свърши нашата си работа - ето и сега . . . Лаура да дойдела, лоши "хладнокръвни брюкселски чиновници" . . . Така няма да видим въобще какво е то демокрация и изобщо има ли тя почва у нас.

  5. PETER
    #13

    Единствено румънката от унгарски произход Лаура Кьовеши би могла-- разбира се, ако бъде избрана и упълномощена--да "духне под опашките" на управляващите ни мутромаймуни, две от които виждаме по-горе. Срамна и отчайваща е, обаче, слепотата на Брюкселските чиновници, наблюдаващи хладнокръвно и напълно безучастно тоталната мафиотизация на една европейска държава!

  6. ivancho ivanov
    #12

    Неясно изказване! Каква подготовка за "след Цацаров", излиза, че неговото цацаруване е някаква епоха, та ще трябва да се оправяме?

  7. Петър М. Петров
    #11

    Абе най-важното е Борисов да спре да се прави на Цветан-офф и да дрънка небивалици, особено след като и той самият не е наясно със смисъла им.Един такъв калъф стига за цялото публично пространство.

  8. Сократ
    #10
    Отговор на коментар #6

    Поправка, колега!Контрол в момента липсва само над главния прокурор. Но, както законът за КОНПИрите им позволи да подгонят неудобните без да закачат представителите на статуквото, така и новият закон който ще предложат за "тримата големи" ще им даде инструмент да се отърват от Панов, пришивайки го към главния прокурор (който си отива).После ще бъде поправена досадната "грешка" и няма да бъдат допуснати независими кандидати до тези три позиции.

  9. nabl
    #9

    Специализираната прокуратура предаде на съд народния представител Димитър Аврамов за търговия с влияние. Той и двама негови помагачи са обвинени, че от 6 до 17 юли 2012 г. в Бяла Слатина, Плевен, Монтана са поискали 220 000 лева от бизнесмен и право на ползване на земеделски земи, собственост и арендувани от фирма на бизнесмена. Прокуратурата твърди, че депутатът взел 100 000 лева, за да упражни влияние на директора на Областна дирекция "Земеделие" в Монтана да отмени своя заповед. Парите били искани и за да се упражни влияние и върху началника на полицията Монтана, за да осигури охрана за достъп до масив в землището на с. Стубел.

  10. nabl
    #8

    Европейската комисия предоставя технически експертни знания на България чрез Програмата за подкрепа на структурните реформи за подобряване на бизнес средата и насърчаване на предприемачеството, съобщи пресслужбата на ЕК.
    Бизнес наръчникът за малки и средни предприятия (МСП), публикуван днес на интернет страницата на министерството на икономиката, ще позволи на предприятията да търсят информация, да имат достъп до законодателство и да се справят с най-сложните административни процедури в България.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.