Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Реформаторите: Главният прокурор да се избира от НС с по-кратък мандат

13 коментара
Реформаторите: Главният прокурор да се избира от НС с по-кратък мандат

Главният прокурор трябва да се избира от Народното събрание, а мандатът му трябва да се ограничи до пет години, вместо досегашните седем. Това поиска кандидатът за депутат от Реформаторския блок Гроздан Караджов по време на дискусията "Европейската посока на България – Всичко е в твои ръце". В дискусията участваха и кандидатът за депутат от РБ Вили Лилков и евродепутатът Светослав Малинов.

Караджов смята, че Народното събрание трябва да поеме отговорност за излъчването на главния прокурор, а президентът трябва да издава указ за неговото назначаване. В момента главният прокурор се избира от Висшия съдебен съвет, а указът за неговото встъпване в длъжност отново се издава от държавния глава.

Кандидатът за депутат смята, че реформата трябва да продължи с разделянето на ВСС на две части. Сегашният Висш съдебен съвет трябва да остане само за съдиите, а отделно трябва да се създаде Висш прокурорски съвет. В него 2/3 от членовете трябва да бъдат избирани от самите прокурори, а една трета да се излъчва от парламента.

Караджов смята, че в прокурорския съвет трябва да има и хора от гражданския сектор, които да бъдат назначавани от там през политическата квота. Според него така може да се осъществи и необходимият граждански контрол върху държавното обвинение.

Отделно намаляването на мандата на главния прокурор се предлага с цел да се прекрати сегашният "монархически" модел на управление на прокуратурата. По конституция тя е единна и централизира, което дава почти безгранична власт на главния прокурор. Според Караджов това трябва да се промени.

Той посочи корупцията и неработещата съдебна система като основните причини за замразяването на инвестициите у нас през последните години. Другите фактори са многото административни пречки пред бизнеса.

Според Караджов ВСС не се доказва като орган, който е в състояние да гарантира независимостта на съдебната система. Той даде за пример непрозрачните назначения на висши магистрати и съмненията за влиянието на икономическите и политическите кръгове върху кадровия орган на Темида.

Реформаторския блок обещава да проведе операция "Чисти ръце“ в съдебната власт. Тя ще включва подробни проверки на имуществото, финансите и зависимостите на кандидатите за позиции в магистратурата.

Караджов се ангажира, че ако бъде избран за депутат в 43-то НС, ще предложи създаването на комисия, която да разследва ролята на ДАНС и МВР за профилирането на протестиращи и използването на събраната информация по време на протестите срещу кабинета "Орешарски“.

"Оградите пред парламента бяха срам и позор и не трябва да допускаме при никакви условия това да се случва отново. Няколко хвърлени домата и яйца не могат да ги оправдаят. Счупените прозорци са елемент на демокрацията. Не трябва да се притесняваме, че ще трябва да почистим фасадата, която те са изцапали с избора на Пеевски“, каза той.

Вили Лилков на свой ред говори за ролята на София в европейското бъдеще на България. Като дългогодишен столичен общинар той се обяви срещу практиката депутатите, избрани от София, да оставят градските дела изцяло в ръцете на общината. "Разговорът за София се води на ниво места в детските градини, ремонти и битови въпроси, но не и за перспективите за София като европейски град", заяви той.

Според него при добро управление и правилна държавна политика столицата може да събере инвестиции от над 4 милиарда лева до 2020 г. и да се превърне в транспортен и научен център на региона.

Представителят на реформаторите в Европейския парламент Светослав Малинов говори за ползите от изграждането на Европейски енергиен съюз в ЕС, който да утвърди енергийната независимост на съюза. Малинов смята, че България трябва да защитава все по-голямата вътрешна интеграция в ЕС, дори да не е готова за нея, и посочи за свой приоритет влизането на страната ни в еврозоната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Mumintroll
    #13

    Разбира се в репортажа е отразена позицията на РБ за мандата не на парламента, а на главния прокурор, както и за други проблеми на прокуратурата. Добре би било РБ да отместят малко акцента от набедените за велики протестиращи срещу Орешарски. За да го поставят върху работата на прокуратурата в полза на икономически групировки и политически кръгове.

  2. Mumintroll
    #12

    Краткият мандат е инструмент за добро съдържание и високо качество. При кратък мандат списъкът от задачи за решаване е кратък и ясен. Съответно е ясно дали правителството ги е решило, или се е провалило. С участие в правителство с кратък мандат биха се ангажирали само хора, които имат познания и са проверили качествата си да управляват в съответната област. И които очакват да си спечелят славни приноси към професионалната биография, от което и да печелят достатъчно - без да се налага да рискуват с кражби. Далавераджиите обаче няма да видят файда в кратък мандат, обременен с ясни задачи, прозрачност, контрол, и съответно ще бягат от участие в такова правителство.

  3. toci
    #11
  4. Mumintroll
    #10
  5. toci
    #9

    Този Лукарски ли е, какъв е ? Ако утре вземат 40 - 70 процента на изборите и се окажат в силна позиция, последното нещо което ще искат е кратък живот на парламента. Ще си изконсумират властта до самия край, защото няма да имат интерес да я прекъсват на втората година. И ще се опитат да превземат т.н. съдебна и друтги системи по стар почин. Ясно е че в БГ да се стигне до крайност трябва да има "революционна обстановка" и всяка партия по скоро да се плаши от властта в предвид евентуално заличаване. Реформаторите ще действат точно обратното на това което говорят.

  6. severin
    #8

    Прокуратурата в Б-я е една от най-архаичните, неефективни, корумпирани и поръчкови институции в страната.

  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7
  8. Айк
    #6

    Всяко явяване/изявление на тази сбирщина неконгруентни кариеристи води до неприятни стомашни спазми, дори при много здрав организъм. Костов ли ги направи такива, или те сами се скопосаха? Както каза някой онзи ден, само др. К. Исмаилов вдъхва в някаква степен доверие. А на Дедо ви Поп под номер 3 да не му обясняваме нещата откъм относителната им страна, той носи сабя и е пидж та дрънка. Ще подрънка, ще види и той.

  9. boby1945
    #5
  10. toci
    #4

    Тука се предлагат повече форми не за контрол за работата, а за влияние върху прокуратурата, чрез парламента. Те и сега не са добри нещата. 30 години се предлагат само структурни промени и нищо по същество. С парламента, без парламента, 2 или 5 съвета, граждани / ама пращани там от партията /..единственото разумно нещо е т.н. "чисти ръце" и то увисва без механизъм, кой ще го направи , критерии и т.н. Партиите ако са толкова загрижени как работи съда и прокуратурата - това е най - лесната работа. Ама

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.