Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Реформаторите предложиха процедура за лесно отстраняване на главния прокурор

6 коментара
Реформаторите предложиха процедура за лесно отстраняване на главния прокурор

Реформаторският блок (РБ) предложи промени в конституцията, които ще позволяват дори и на парламентарната опозиция да инициира процедура по отстраняване на главния прокурор. Ако идеята бъде приета, подписите на 48 депутати (1/5 от всички) ще са достатъчни за внасяне предложение до Висшия съдебен съвет (ВСС) за временното отстраняване на шефа на държавното обвинение. Условието е да има "обосновано предположение за извършено престъпление".

Предложената процедура би позволила на ВСС да взема такова решение с обикновено мнозинство от 13 гласа, вместо със сегашното изискване за поне 17 гласа от общо 25 члена на съдебния съвет.

Целта на РБ е да премахне статута на недосегаемост на главния прокурор, който се приема от множество политически и граждански организации за основен въпрос на съдебната реформа. В момента главният прокурор на практика може да отмени всеки акт на своите подчинени прокурори, включително и по дело, водено срещу самия него. Поради огромната му власт главният прокурор лесно се превръща и във водеща фигура на мнозинствата във ВСС.

Десните настояват и за въвеждане на процедура за парламентарна отчетност на обвинител №1. Според тях главният прокурор трябва да бъде задължен да отговаря на поставените от парламента въпроси, а не да се ограничава с изнасяне на статистическа информация веднъж в годината.

Предложенията на РБ почти със сигурност ще бъдат отхвърлени от ГЕРБ, ДПС и АБВ, които са си поставили подписите под законопроекта за промени в конституцията. ГЕРБ държат да не се излиза от "историческия компромис" за съдебната реформа, който е заключен в много тесни граници и не засяга главния прокурор. ДПС и АБВ не дават и дума да се отвори за отнемане на правомощия от шефа на държавното обвинение.

С предложенията си отпреди ден партията на Георги Първанов АБВ дори показа, че повече държи да се съхрани статуквото на прокуратурата за сметка на независимостта на съдиите.

Проектът за промени на Реформаторския блок включва и други идеи, които засягат бъдещата структура на ВСС.

Конституционните промени целят основно разделянето на съдебния съвет на две колегии – съдийска и прокурорска. Всяка една от тези колегии ще има автономия по кадровите въпроси на гилдията, която представлява. Целта е да се гарантира независимостта на съда от влиянието на главния прокурор.

Реформаторите предлагат колегиите да могат да прекратяват сами мандата на своите членове. Сегашният законопроект предвижда това решение да се взема от Пленума на ВСС, където отново решаващата дума за съдиите отново ще имат прокурорите и техният началник.

Извън това РБ настоява за много спорно разширяване на имунитета на магистратите. Според блока прокуратурата не трябва да може да образува дело срещу съдия, прокурор или следовател, преди да има произнасяне на ВСС. Подобно предложение не намира основа в конституцията, където е разписано, че имунитетът на магистратите не ги пази от наказателно преследване за престъпления от общ характер. Свиването на депутатския имунитет бе едно от изискванията на Европейската комисия преди приемането на България в ЕС.

Едновременно с групата на РБ, предложения за промени в конституцията солово е внесъл и техният депутат Петър Славов. Той лансира идеите на баща си Владислав Славов (председател на Съюза на юристите в България и бивш конституционен съдия) за промени в съдебна карта.

Петър Славов предлага сегашните районни и окръжни съдилища да бъдат обединени в регионални. Целта е да се постигне по-ефикасно управление на човешките и финансовите ресурси на съдебната система.

Реформаторският блок е внесъл за обсъждане и предложенията на неправителствената организация Инициатива "Правосъдие за всеки". Гражданите продължават да настояват за създаване на независима прокуратура по румънски модел, намаляване на мандатите на тримата големи в съдебната власт и ВСС. Те искат парламента да може да отстранява главния прокурор с гласовете на 2/3 от депутатите.

_______________

Този документ е  създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация ‟Инфо спейс“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stanyo Tenev
    #6

    Необходимо повторение: Съдебната реформа е в опасност !
    Реформаторският Блок предлагат реални, необходими, задължителни законови промени, за да се постави началото на Съдебната реформа, а именно:
    1.Олекотена процедура за внасяне предложение до Висшия съдебен съвет за отстраняване на главния прокурор от заеманата длъжност. Премахване статута на несменяемост на главния прокурор.
    2.Въвеждане на процедура за реален парламентарен контрол на главния прокурор - да бъде задължен да отговаря на поставените

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #5

    КомУнистите, турците, агентите, червата в мафията и техните тролчета СИ ХАРЕСВАТ СЕГАШНАТА ПРОКУРАТУРА. Те деца и внуци нямат ли, та искат тоя живот!?

  3. Nikola Nikolov
    #4

    Обърнете внимание на тези, които застават срещу позицията на реформаторите - тава са тролЮвете левичари, които, като същи матросав, защитават интересите на комуноидното статукво!Зер, без гл.прокурори, като велчев, филчев и цацар., ще може ли безнаказано да продължават корупцията и комуноидния Грабеж, който другарите-таваришчи са наложили над българите?! Ето - за това са писъците на тролЮвете срещу РЕФОРМАТОРСКИЯ БЛОК И НЕГОВИТЕ ДЕЙСТВИЯ ЗА РЕФОРМИ В СЪДЕБНАТА СИСТЕМА!!!

  4. strobo
    #3

    Деформаторите е време да си ходзят! Полза от тях никаква!!!

  5. Stanyo Tenev
    #2

    Доказателства в подкрепа на РБ.
    СЪДЕБНАТА МАФИЯ:
    I.Бивши магистрати извършили престъпни деяния по служба или дали лъжливи показания пред РП-Сливен и пред РС-Бургас.
    1.Иван Татарчев - бивш Главен прокурор на РБ.
    2.Ген.Боню Трендафилов - бивш Прокурор на ПВС.
    3.Ген.Лилко Йоцов - бивш Прокурор на ПВС.
    4.Ген.Николай Чирипов - бивш Председател на ВК на ВС.
    5.Полк.Цанко Георгиев - бивш Началник на ВСО.
    6.Полк.Николай Колев - бивш прокурор във ВКП.
    7.Руско Карагогов - бивш прокурор във ВКП.
    8.Николай Николов

  6. Главния прокурор най-после да отговори и предложи лесна процедура за отстраняване на Деформаторите - именно -предизвикване на парламентарни избори - и проблема е рещ шен- деформаторите в близките 20 години няма посмъртно да влязат в парламента! И питам Борисов- какво им слушаш на тези ултиматумите и заплахите за оттегляне на подкрепата- тия с тояга да ги гониш , не можеш да изгониш от парламен та- те добре знаят че развали ли се сега калимерата , по вече нямат влизане в парламента!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.