В парламента вече се очертава разнородна тематична коалиция срещу въвеждането на мажоритарен избор на депутати, залегнало в единия от въпросите за изборния референдум, който се очаква да се проведе тази есен в деня на местните избори. Реформаторският блок се обяви в петък за запазване на сегашната пропорционална избирателна система, но със задължително преференциално гласуване. Това каза съпредседателят на РБ Радан Кънев в петък след като заедно с колегата си Найден Зеленогороски се среща с ДПС.
С резерви към мажоритарния вот са БСП, както и останалите по-малки партии в Народното събрание, тъй като от него биха се възползвали най-вече ГЕРБ и ДПС.
Движението за права и свободи, което е против референдума основно заради възможността да се одобри задължителното гласуване, предприе обходна маневра, като постави на прицел първия предложен въпрос от президента Плевнелиев: "Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно?"
Лютви Местан заяви тази седмица, че партията му е за запазване на пропорционалната избирателна система, но за да изобличи лицемерието на останалите, ще предложи референдум за 100% мажоритарен вот. Както показват експертни изчисления, при това положение ГЕРБ и ДПС ще получат двеста депутати, а останалите 40 места в парламента ще се разпределят между всички останали партии.
Като партия, известна с най-дисциплиниран електорат, ДПС е в състояние да събере изискваните по закон 500 хил. подписа в подкрепа на референдум за въвеждане на чист мажоритарен вот.
ДПС започна консултации с останалите политически сили по въпросите, предложени от президента, и в петък беше срещата с РБ.
След нея Радан Кънев предложи да се търси възможност за запазване на сегашния модел на гласуване по пропорционална система, но с въвеждане на задължителна преференция.
Реформаторите ще настояват в питането да се добави "засилване на мажоритарния елемент", под което той разбира всички депутати да се избират чрез преференциално гласуване без праг. "При запазване на пропорционалната избирателна система", добави Кънев.
Ако в бюлетината няма посочен кандидат, тя няма да е валидна, поясни той.
"Не знаем позицията на най-голямата партия ГЕРБ, така че ние представихме нашата позиция, която е за 100%-ова мажоритарност на избора, т.е. задължителна преференция без преференциални прагове, което би обезпечило наистина пълна мажоритарност", каза Радан Кънев.
"От мажоритарна система с едномандатни райони без втори тур интерес в България биха могли да имат единствено ГЕРБ и ДПС. Представихме нашата позиция за задължителна преференция, тоест, всеки да е длъжен да отбележи преференция дали за водача, дали за последния без преференциални прагове, което би обезпечило наистина пълна мажоритарност при запазване на пропорционалната избирателна система. Вярвам, ще предложим и редакция на въпроса в такава посока - подкрепяте ли засилване на мажоритарния елемент при запазване на преференциалната избирателна система", заяви той.
Лютви Местан отново разви тезата си, че засилването на мажоритарния избор в рамките на сега съществуващата избирателна система би засилило еднопартийното управление:
"Пропорционална мажоритарна система, каквато ни се предлага от президента, ГЕРБ ще формират еднопартийно управление. Искаме ли това? Ако не го искаме, не трябва да го правим. Аз не казвам, че еднопартийните управления са лоши по принцип. Въпросът е, смятаме ли за ценност партия, която не е спечелила мнозинство да управлява еднопартийно. Това ли иска президентът? Това ли искат апологетите на смесената пропорционална мажоритарна система?", запита реторично Местан.
Той изтъква, че ДПС би взело доста повече мандати, ако системата е мажоритарна, но тъй като те искат да защитят националния интерес, а не тясно партийния.
БСП също са крайно въздържани към мажоритарния избор на депутати, особено след като през 2009 г. по тяхно предложение пропорционалната система бе променена в смесена и се гласува за 31 мажоритарни депутати от 31 едномандатни района. Повечето от тях бяха спечелени от представителите на ГЕРБ, в смесените райони – от ДПС и никоя друга партия не успя да вкара и един мажоритарен депутат.
ДПС ще продължи срещите с другите политически сили следващата седмица. Вероятно първата им среща ще е с ГЕРБ, които по-рано настояваха за въвеждане на "германската избирателна система" – 120 мажоритарни депутати и 120 пропорционално избрани. Според експерти, и при такава система най-големите печеливши отново ще са ГЕРБ и ДПС.
Що се отнася до останалите два въпроса, поставени от президента - за електронното гласуване и задължителния вот, лидерът на ДПС коментира, че референдумите трябва да са по ценностни въпроси, а не по строго експертни.
ДПС са най-сериозно притеснени от задължителния вот, защото така би се намалила относителната тежест на партията и съответно влиянието ѝ в НС.
По думите на Местан, ако има референдум, той трябва да е за изборната агитация на майчин език.
Парламентът предстои да обсъди трите въпроса, внесени от Росен Пелнелиев и да реши дали те ще останат в сегашния си вид или ще бъдат редактирани.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
3 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Мисля, че в НС трябва да се търси максимално представителство на най-различни групи население (по възраст, политическа ориентация, професия). Това е малко по-добра гаранция, че всички аспекти на приеманите закони ше бъдат поне произнесени. В предходния вид на НС (не сегашното) беше гарантирано, че всичко, което НЕ е в интерес на големите и важни групи хора ЩЕ бъде прието. 240-те мажоритарни кандидати могат да доведат до еднопартийно управление, което трябва да е от ангели, за да е успешно и полезно за страната. Чудесно знаем обаче, че ангелите не се занимават с политика и управление...
Предложението на реформаторите е най-правилното,за да се отговори на две главни условия- справедливо отчитане на резултата на всяка партия,съобразно подадените за нея гласове и в същото време възможност за всеки избирател да посочи определена личност от листата на неговата партия!ЩО СЕ ОТНАСЯ ДО ВЪПРОСА ЗА МАЖОРИТАРНОСТТА ПРИ РЕФЕРЕНДУМА, то задължително трябва да се определи дали става въпрос за избори в ЕДИН ТУР или в ДВА ТУРА,както при кметските избори.Защото в противен случай при един и същ процент …
,подаден за дадена партия,могат да се получат коренно различни резултати.
НАПРИМЕР: Ако приемем,че на едни бъдещи избори за ГЕРБ гласуват 35 процента от избирателите,то в първия случай партията ще извоюва между 210 и 220 депутата,защото мажоритарният вот в един тур винаги облагодетелства най-голямата партия.ДПС ще има между 10 и 15 депутата,поради това,че техните избиратели са на определени места,РБ 4-5 и БСП 4-5.Но ВНИМАНИЕ- при втория случай,ПРИ ИЗБОРИ В ДВА ТУРА- ГЕРБ или която и да е най-голяма партия може да остане теоритично БЕЗ НИТО ЕДИН ДЕПУТАТ !Ако на първия тур не бъде избран нито един депутат и на втория тур всички се обединят срещу кандидатите на най-силната партия във всичките 240 избирателни района!Ето как мажоритарният вот може да изкриви до неузнаваемост резултатите от гласуването. Затова като най-справедлив се очертава пропорционалният вот с възможност да се търси мажоритарността чрез ПРЕФЕРЕНЦИЯ към един или друг кандидат от листите на партиите!