Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Регистрацията на царската коалиция в ЦИК вкара България в новинарския оборот

0 коментара

Обикновените българи приветстват регистрирането на бившия цар Симеон Втори за изборите на 17 юни, а някои анализатори смятат, че той е сегашният фаворит, но това може да се промени с приближаването на изборите, предаде в специален материал кореспондентът на Ройтерс в София.
"Ако изборите бяха днес, той щеше да победи, но те не са сега. Голямата подкрепа, която спечели за кратко време, може лесно да бъде загубена,ако направи грешен ход", коментира директорът на Центъра за либерални стратегии политологът Иван Кръстев, цитиран от Ройтерс. Според Кръстев някои хора вече се дразнели от нежеланието на Симеон да изложи по-конкретно плановете си. Иван Кръстев смята обаче, отбелязва агенцията,че властите са превърнали Симеон в мъченик с отказа си да регистрират движението му, а хората симпатизират на мъчениците.

Пътят към изборите пред популярния бивш цар на България Симеон Втори бе окончателно разчистен, след като сложната правна процедура го принуди да участва чрез коалиция от две малки партии, отбелязва в друг свой материал Ройтерс. Симеон, първият бивш монарх от някогашните комунистически страни в Източна Европа, който се намесва в политиката в своята родина, реши да участва в изборите само месец преди датата им и веднага се превърна в най-коментираната предизборна тема, изъква агенцията. Сътрудниците на Симеон твърдят, че правните проблеми на движението няма да се отразят на резултатите от гласуването заради личната му популярност, изтъква Ройтерс.

Бившият български цар Симеон Втори, който се хвърли в политиката с подкрепата на голяма част от населението на България, днес преодоля още едно препятствие по пътя към парламентарните избори, като успя да регистрира коалиция със своето име в Централната избирателна комисия, посочва агенция Франс прес. Симеон Втори, който през 1943 г. стана цар на 6-годишна възраст и никога не абдикира, напразно се надяваше на реставрация на монархията след падането на комунистическия режим в България през 1989 г., добавя кореспондентката на агенцията в София. Тази година той реши да използва голямата си популярност и се впусна в политическия живот, без да изоставя репутацията си на надпартиен обединител на нацията, посочва АФП.

Симеон Втори бе принуден да потърси съюзници заради решението на Софийски градски съд, с което бе отхвърлено искането за регистрация на неговата партия Национално движение "Симеон Втори", коментира Асошиейтед прес. Съюзниците - две малки партии, които на изборите през 1997 г. събраха по-малко от 1 на сто от гласовете, се съгласили да участват в коалиция с името на царя заради огромната му популярност, добавя агенцията. Засега Симеон не е изяснил дали смята да се кандидатира лично за избираем пост или просто подкрепя кампанията на своята партия, уточнява кореспондентът на АП.

В интервю за Би Би Си Стивън Ашли коментира, участието на бившия български монарх в изборите и съмненията, че регистрацията на формацията му е била забавяна по политически причини.

Когато човек като бившия цар реши да участва в изборите, той трябва също да пази законодателството в България и заради това трябва да следи закона, е мнението на Ашли. Разбира се, като партия, съвсем нова и сериозна, трябва да има тези проверки. Според него шумът, който се вдигна около регистрацията на НДСII, много помага на движението на царя, защото в края на краищата това е реклама за него. И рекламата много ще помага, защото хората сигурно са говорили за целия инцидент и са дискутирали какво правят съда и комисията, и имат мнение за това. Факт е също, че царят може да изглежда като жертва на държавата и това също ще му помогне.

На въпрос как вижда резултатът от изборите, Стивън Ашли отговаря: Ако проучванията на общественото мнение в България са сериозни, тези избори ще бъдат съвсем нови. Защото според проучванията движението на цар Симеон има много реални шансове за успех. Досега различните царски движения в България, като например "Царство България", не са имали голям ефект в изборите, но може би този път няма да има двуполюсен модел в България. И това всъщност ще бъде съвсем ново за българските избиратели.

В съобщение за регистрацията на коалиция Национално движение"Симеон Втори" ДПА цитира данни от последното проучване на общественото мнение в България, според което коалицията на Симеон би спечелила 43,2 на сто от гласовете, управляващите Обединени демократични сили - до 18 на сто, а основната опозиция около Българската социалистическа партия - около 17 на сто.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.