Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Регистрирани са над 4500 случая на агресия в училище

1 коментар
Регистрирани са над 4500 случая на агресия в училище

Над 4500 са известните на Министерството на образованието и науката случаи на агресия и тормоз в училище през изминалата учебна година. Това съобщи зам.-министърът на образованието Таня Михайлова на кръгла маса на тема "Агресията в българското общество – необходимост от противодействие", предаде БГНЕС.

Тя добави, че случаите на насилие над деца са 402, а върху учители - 39. Публично известни са малка част от тези случаи. Често става въпрос за бой между ученици, като в някои от случите децата използват и оръжие. Някои от случаите завършиха фатално.

Насилието над учители от страна на ученици или родители също е проблем. Последният по-шумен случай е от началото на настоящата учебна година, когато ученици пребиха учител с дървен кол.

В същото време, по последни данни около 60% от децата не се чувстват сигурни в училище и се притесняват от физическа и вербална агресия.

Зам.-министър Михайлова обясни, че за обществено обсъждане ще бъде предложен механизъм за превенция на насилието, но не даде повече подробности.

Главният проблем за агресията не е на децата, а на възрастните, коментира Росен Йорданов, криминален психолог и бивш зам.-директор на Института по психология на МВР. "Едва ли днешните деца са по-агресивни от децата преди 20 или 30 години. Защо има обратното впечатление, обаче? Това, което се е променило, е, че формите на агресивно поведение са станали по-различни и по-цинични. Това създава и впечатлението за увеличаване на агресията", обясни той. Злепоставянето, създаването на фалшиви проблеми в социалните мрежи, според него, са някои от съвременните начини за агресия.

Според него трябва да се засили ролята на училището във възпитанието на децата и развитието на социални умения като превенция срещу агресията. "Кого оставяме да се бори с тормоза в училище?! Учителят, на когото не му остава време, училищният психолог и на някои места някои училищни комитети. Оставяме всичко в ръцете на родителите, които самите не знаят как да се справят с агресията", коментира Йорданов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Училището загуби своята еднородност. Появи се социално неравенство между децата, елитни училища, закриха се социалните домове и помощните училища. Децата имат специални права. Това създава нова среда в училище, която е СИЛНО КОНКУРЕНТНА И ЗАСЯГА УЧЕНИЦИТЕ, РОДИТЕЛИТЕ, УЧИТЕЛИТЕ И ОБЩИНИТЕ, НА ЧИЯТО ТЕРИТОРИЯ СЕ НАМИРАТ. На тази база се акумулира все по-голяма агресия, която с приказки за лека нощ няма да намалее, нито ще изчезне, защото МОН инициира анкети и разговори по темата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.