Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Регресът на другите държави дръпна нагоре икономическата свобода у нас

0 коментара
Регресът на другите държави дръпна нагоре икономическата свобода у нас

България се е изкачила в класацията по икономическа свобода от 49-то на 40-то място сред 152 държави, но това не се дължи на подобрения в страната, а на изоставането на други държави. Това сочи докладът за икономическата свобода по света за 2014 г., изготвен от канадския институт "Фрейзър” и разпространен за България от Института за пазарна икономика. Докладът представя картината през 2012 г. – последната година, за която има налични официални данни за всички страни.

Тазгодишният резултат на страната ни е 7.29 точки от максималните 10, което представлява леко повишение в сравнение с миналата година, когато страната имаше 7.28 точки и беше класирана на 49-то място. Напредването в класацията обаче се дължи на изоставането на други страни, а не на символичното подобряване на резултата на България, посочват анализаторите.

Средната оценка за икономическата свобода по света намалява леко до 6.84 точки в сравнение с 6.87 през миналата година.
 
Хонконг отново е начело на класацията, следвана от Сингапур, Нова Зеландия и Швейцария.

За поредна година Венецуела е страната с най-ниска икономическа свобода. САЩ, които дълги години се считаха за бастион на икономическата свобода, сега се класират на 12-то място в света. В резултат от отслабеното върховенство на закона, увеличеното регулиране от страна на правителството и ефектите от войните срещу тероризма и наркотиците, САЩ главоломно падат надолу в класацията в сравнение с 2000 г., когато страната беше на второ място в света.

В Европейския съюз резултатът на страните варира от 7.84 т. за Финландия (10-то място в класацията) до 6.57 т. за Словения (105-то място в класацията). България е на 21-о място сред страните в ЕС, като този път се нарежда заедно с Испания, която има същия резултат.

България получава максимални точки за плоския данък, но общия резултат в показателя размер на правителството (6.99) е намален заради големия размер на държавните трансфери и субсидии. Резултатът допълнително се влошава от увеличения обем на държавните инвестиции, който през 2011 г. е под 15% от общите инвестиции, но през 2012 г. вече се движи между 15 и 20% от всички вложения.

По показателя законодателна структура и неприкосновеност на частната собственост странати продължава да е с най-ниска оценка от 4.98 заради недоверието в полицията и в независимостта и безпристрастността на съда.

Заради стабилността на Валутния борд, който продължава да гарантира сигурността на парите, и заради сравнително ниската инфлация през 2012 г. България получава най-високата си оценка в показателя достъп до сигурни и стабилни пари – 9.47.

Резултатът в сферата на свобода на международната търговия – 7.58, отразява ниските мита в международната търговия, но и отрицателното влияние на регулаторните  пречки.

За регулиране на кредита, труда и бизнеса получаваме 7.92 точки заради относително слабото регулиране на кредитните пазари и същевременно - от тежките регулации за труда и бизнеса. През 2012 г. показателите, които засягат пречките пред бизнеса, получават малко по-добри оценки в сравнение с предходните няколко години. Въпреки това оценките отразяват все още изключително тежките административни изисквания към бизнеса, множеството трудности при наемането и освобождаването на работници и високото ниво на корупция сред администрацията.

“Широкоразпространената корупция, задушаващата бюрокрация и неефективната съдебната система са основните фактори, които пречат на икономическата свобода в България. И тазгодишният доклад на института Фрейзър ясно показва, че страната продължава да бележи изключително бавен напредък по отношение на икономическата свобода на гражданите и бизнеса. По-притеснително е, че в някои от най-проблемните сфери като независимостта и безпристрастността на съда и доверието в полицията България дори отчита влошаване спрямо предходното издание, което е още едно доказателство за политическото бездействие и липсата на реформи на всяко следващо правителство”, коментира Петър Ганев от ИПИ.

Изследването отново очертава прекия път към по-висок растеж на България, а именно – чрез  намаляване на регулирането за бизнеса, по-малко държавни харчове, свиване на данъчно-осигурителното бреме и гарантиране на върховенство на закона и независимост на съдебната власт, допълват от института.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.