Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Регулаторът отсъди: И НЕК, и ЕВН са виновни за проблемите с тока

5 коментара

И държавната НЕК, и частната ЕВН имат вина за проблемите с електрозахранването в последните седмици по Южното Черноморие, отсъди в сряда председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев.

Коментарът му дойде ден, след като от НЕК се разгневиха, че от ЕВН са коментирали, че спирането на тока в курортите е заради липсата на инвестиции от страна на държавната компания в мрежата и на свой ред обвиниха австрийците, че присъединяват клиенти към системата без да се съобразяват, че капацитетът ѝ не може да ги поеме.

Семерджиев обаче определи отговорността за проблемите с тока като съвместна, тъй като и двамата оператори са били длъжни да планират работата си така, че да не се допускат ограничения на подаването на електроенергия, особено когато няма авария.

Такива бяха случаите в последните дни, когато се оказа, че товарът на мрежата не може да издържи голямото електропотребление заради жегите и се наложи хотелиери в Слънчев бряг и Бургас да ограничават консумацията си, за да не стане авария.

Семерджиев раздели ситуацията, в която заради аварии на далекопроводи на НЕК в края на юли без ток и на режим бяха голям част от черноморските курорти, от тази, в която се иска ограничение на потреблението защото мрежата няма да издържи.

Той посочи също така, че е имало аварии и в мрежата на ЕВН, които некоректно са били прехвърляне на НЕК.

Прехвърлянето на отговорности провокира германската Е.ОН, чиито клиенти също бяха потърпевши от авариите в системата на НЕК в края на миналия месец, да излезе със становище, в което се посочва, че последните събития “напомнят, че остарялата национална електрическа мрежа на България не е в състояние да посрещне предизвикателствата на нарастващо потребление и присъединявания на нови клиенти“.

Тази ситуация се усложнява допълнително от необходимостта да се присъединят бързо нарастващия брой възобновяеми източници на енергия. Всички ще бъдем свидетели на бъдещо влошаване на ситуацията, освен ако компаниите, участващи в преноса и разпределението на електроенергия, не потърсят заедно успешни и дългосрочни решения, посочват от Е.ОН.

Дружеството, обслужващо Североизточна България, прикани всички компании по веригата за доставка на електроенергия да седнат на масата за разговори и да стартират координирани усилия за подобряване на сегашната ситуация.

“Развитието на енергийната система изисква екипни действия - тя не е може да бъде изкуствено разделяна, защото недостиг в която и да е нейна част, би довел до отрицателни последици за клиентите. За постоянното развитие на бизнеса и индустриите, България се нуждае от модерна и стабилна инфраструктура, която очевидно не би могла да бъде гарантирана повече и създава несигурност за бизнеса“, пише в прессъобщението.

“Е.ОН България предлага Министерството на икономиката, енергетиката и туризма да поеме ролята на посредник за стартирането на дискусия, която да доведе до бързи положителни решения”, посочва Гюнтер Шуберт, председател на Управителния съвет на компанията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Але&Со
    #6

    да берем плодовете на европейските изисквания към енергетиката. Радваме се на новите вътърни централи. Много ток произвеждат, вече задоволявали 0.00001% от потребностите, като духне вятър. Я какви дълги перки маат.

  2. mimi
    #5

    Замитането под килима на проблемите, само ще задълбочат кризите, а идва и зима.

  3. 112
    #3

    От какъв зор парите за присъединяване ги взема ЕВН, а разходите за това трябва да ги направи НЕК. Да не говорим, че големите нови потребители ги карат да купят трафопоста и да го подарят на ЕВН.

  4. s.v.
    #2

    Много е прав 112.EVN и другите разпределителни предприятия имат интерес на увеличават клиентите си вземайки такси за прикачване,но всичко това става без да се уведоми НЕК.По електропроводите може да се пренася енергия,която зависи от сечението на проводниците, но това не е проблем на ЕVN и сие.Да му мисли държавата,а те си прибират парите от таксите за присъединяване!!!!

  5. вътрешен
    #1

    Разделянето на една по същество комплексна услуга (да светят крушките) на производство, пренос и доставка между няколко фирми, включително държавни на друга държава (!) не може да доведе до друг резултат, поне у нас. Става дума за българските им мениджърчета, които за да се докажат са готови на всякакви (впрочем отдавна измислени) номера.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.