Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рехабилитация във виртуална реалност в помощ на пациентите

0 коментара
Наталия Григорова

Хората с редки и хронични заболявания и увреждания се нуждаят от постоянна рехабилитация и дейности, които да поддържат състоянието им. Всекидневното посещение от специалисти при трудноподвижни или ограничени в излизането пациенти обаче е нещо финансово и физически непостижимо. Тук идват на помощ дигиталните технологии.

Именно те са в основата на проекта на Българската Хънтингтън асоциация за физическа и когнитивна рехабилитация на пациенти с увреждания, резултатите от който бяха представени през седмицата. Рядкото заболяване болест на Хънтингтън е наследствено генетично заболяване, водещо до прогресивна дегенерация на нервни клетки в определени области на мозъка. То води до редица нарушения, включващи неконтролируеми движения (хорея), когнитивен дефицит, емоционални нарушения.

В рамките на проекта, който се изпълнява с финансовата подкрепа на Програма Европа 2019 на Столична община, 16 младежи и възрастни хора с увреждания получиха безплатен достъп до софтуер, чрез който провеждаха специализирани упражнения за двигателна и когнитивна рехабилитация в дома си, посредством технологии за улавяне на движенията в триизмерна среда.

“Става въпрос за т.нар. рехабилитация във виртуална реалност, пригодена за използване в дома. Може да се използва от всеки, който има компютър с камера. Почти няма ограничения за това хора с какви заболявания и увреждания могат да я използват. Единствените ограничения са да имат запазена подвижност на една от ръцете, да разбират инструкциите и да виждат екрана на компютъра. Появяват се предмети, които човекът отсреща трябва да улавя и премества в триизмерна среда, следвайки командите“, обяснява Наталия Григорова от Българската Хънтингтън Асоциация.

Упражненията не могат да заместят изцяло медицинската двигателна рехабилитация, но могат да я допълват, тъй като използването на софтуера подобрява движението на горните крайници, мускулната сила, фината моторика. В същото време програмата може да замести напълно когнитивната рехабилитация, каквато в България почти липсва, казва Григорова.

Тя посочи, че услугата е особено ценна за трудно подвижни хора и живеещи в отдалечение населени места.

Обратната връзка от включените в проекта е показала, че всички споделят позитивен опит и биха искали да ползват софтуера постоянно в ежедневието си. Отзивите са, че дигиталните иновации преодоляват много от ограниченията на стандартните услуги предлагани за интеграция в столицата, защото са на един “клик“ разстояние, разработени по начин, който мотивира тяхното използване, постигайки трайно и дългосрочно влияние върху състоянието на потребителите им.

Анкета на организацията, проведена сред 150 човека с увреждания показа, че 100% от тях имат достъп до интернет и компютър и притежават достатъчно технологична грамотност за да могат да използват без затруднения подобни дигитални приложения в дома си. “От друга страна информацията за такива услуги и изобщо за възможностите, които дигиталните иновации предлагат са много ограничени или изобщо липсват. Социалните услуги в София са добре развити, но за съжаление все още не използват потенциала на съвременните дигитални иновации, за да разширят обхвата и ефективността си“, коментира Григорова.

По думите ѝ би следвало институциите да се ангажират и виртуалната рехабилитация да бъде покривана като помощно средство от социалното министерство или през различни фондове, за да стане по-масова и повече хора да имат достъп до нея.

Организацията е изготвила и наръчник с основни двигателни и когнитивни упражнения , който съдържа упражнения подходящи за хора с увреждания, адаптирани за изпълнение в домашни условия. Наръчникът е достъпен напълно безплатно и през страницата на Българска Хънтингтън Асоциация за всички желаещи да се запознаят с неговото съдържание.

В него има различни упражнения за дишане, баланс, за разтягане и когнитивни упражнения, които могат да се използват независимо от софтуера за рехабилитация във виртуална реалност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.