
Рейтингът на Владимир Путин пада месец след президентските избори, на които той спечели четвърти мандат. Доверието към него се е сринало от рекордните за тази година 55.3% до 48.4%, показва проучване на държавния социологически център ВЦИОМ, цитиран от "Ведомости".
Не се отчита подобна тенденция при други рейтингови лидери в Русия като министъра на отбраната Сергей Шойгу или първия дипломат Сергей Лавров.
През 2012 г. рейтингът на Путин, по данни на ВЦИОМ, нарастваше не само с приближаването на президентските избори на 4 март, но и пет седмици след това, повишавайки се от 52.8% 11 през март до 58.1% на 8 април, след което се понижи с няколко процентни пункта. Рейтингът на Путин е отбелязвал рекорди след анексирането на Крим (70% през май 2014 г.) и ядрената сделка с Иран (71% през юли 2015 г.).
Понижаването на рейтинга е естествен процес, коментира шефът на ВЦИОМ Валерий Фьодоров и уточнява, че около изборите доверието към президента нараства, а после, по принцип не веднага, започва да намалява.
"Половината страна са хора кажи-речи аполитични, те се включват в политически теми само в големи изборни кампании или при екстремни събития", обяснява социологът. Но допълва, че предстоят още много "информационни поводи" и рейтингът на Путин ще скочи пак.
Следизборният рейтингов спад е предвидим, а за тенденция ще може да се говори чак след половин година, смята политологът Глеб Кузнецов. След мобилизацията на електората и мощния финал на кампанията, приключила с преизбиране на държавния глава, избирателите се отпускат, констатира колегата му Андрей Колесников.
"Общественото мнение отброява новия мандат (на Путин) не от изборите, а от встъпването му в длъжност. И той започна символично със смайващи събития - пожара в Кемерово, отравянето на деца и протестите във Волоколамск, събитията около отравянето на Скрипал, (новите) санкции срещу Русия, бомбардировката на Сирия от САЩ", подчертава Колесников.
Спадът в доверието към руския лидер според него се дължи на това "психологически тежко за нацията начало на новия му мандат". Мобилизационната антизападна риторика се превръща в рутина, а "натискът на негативните новини започва да дразни" хората в Русия, смята експертът на вестника, цитиран от Би Би Си.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент